Založ si blog

Cestou 10. – Deň, ktorý si pamätáte navždy. . .

Jasné, hodilo by sa to valentínsky, ak zaspomíname na včerajšie presladené kytičkovanie a srdiečkovanie.

Dnes ráno však píšem o včerajšej streľbe na americkej strednej škole – takže to bude o iných dňoch, ktoré máme navždy v pamäti. O zle, ktoré nás sprevádza, a ktorému musíme v živote čeliť. Tak.

 

Zlo, ktorému v živote treba čeliť…

Nie, doteraz nemám jasno v počte tých obetí na Marjory Stoneman Douglas High School, ani americké zdroje v tom v noci jasno nemali. Sypali sprvu čísla medzi 20 až 50 obeťami. Nakoniec je priamo zabitých vraj „len“ 17 mŕtvych, ibaže zrejme viacero ranených je v kritickom stave. Nuž, útočná puška AR-15 nedáva veľké šance…

Okamihy hrôzy sa však nikomu z tých, ktorí to prežili, už nikdy nevymažú z pamäte. Rovnako ako tým, ktorí o svojich blízkych prišli. Ponesú si v sebe čin istého 19-ročného výrastka, ktorý zbabral život sebe, a ublížil aj mnohým ďalším ľuďom. Mohla by som profilovať dopredu, že pôjde o typický obraz šialeného strelca – samotár, ktorého nikto poriadne nepozná, lebo na neho všetci kašlú. Prepustenie zo školy pre disciplinárny prehrešok sa stalo spúšťačom po sérii vecí, ktoré ho zaplavovali ako daily hassless, každodenné maličkosti. A v anamnéze určite nejaký zlý štartér, zrejme minulý rok.

Aj sa to potvrdzuje. Pohľad bývalých spolužiakov – „nemal žiadnych priateľov, ale keď mal príležitosť, rád rozprával…“, “bol tichý a podivný, ale keď sme pracovali spolu, snažil sa hovoriť so mnou..“. Bol vylúčený z dvoch škôl, dva razy zadržaný,  mal záľubu v poľovačke a chcel vstúpiť do armády. Pritom bol vcelku úspešný študent, ešte v roku 2016 dosiahol zopár úspechov za prospech aj správanie. A vzťahy? Bol adoptovaný, adoptívni rodičia zomreli – otec pred 10 rokmi na infarkt, matka pred 3 mesiacmi. Po smrti matky v novembri 2017 ho prijala rodina jeho bývalého spolužiaka zo strednej školy. A hej, na facebook dával fotky o svojom násilnom správaní voči zvieratám…

Netypicky nespáchal samovraždu, ani ho nezastrelili, to býva obvyklý osud „šialených strelcov“.

 

A čo tá skúsenosť hovorí nám?  

Senátor za demokratov Chris Murphy je aj právnikom, ktorý bojuje proti „slobode zbraní“. Povedal moc múdru a pravdivú vec po tejto udalosti: Nie je to náhoda, ani smola, ale výsledok našej nečinnosti.

 

Každá cesta začína prvým krokom…

A ja pripomínam moju nedávnu otázku – KEDY VIEME, ŽE NIEKTO ROBI PIZZU? Keď do nej už upečenej hryzie, alebo už keď si kupuje korenie na pizzu a cesto na pizzu v prášku?

Iste, v prípade tohto šialeného strelca som cielene dala popis jeho života – aby ste si uvedomili, ako spoločnosť zlo bagatelizuje. Kde by bol bod, v ktorom by ste vy sami povedali, že ten chlapec potrebuje pomoc?

Lebo bolo určite viacero záchytných bodov, kedy mohol a mal dostať pomoc spoločnosti – odbornú pomoc a dôsledný dohľad. Najmenej 17 ľudí teraz mohlo žiť, a možno stovky ľudí nemuseli niesť v sebe túto traumu.

Nie, nie je to „veď to je Amerika“.

Spomínate si nedávno, keď som písala o tom úchylákovi, ktorý utĺkol v Bratislave na Žarnovovej ulici mačku? Naozaj si myslíte, že človek, ktorý je psychicky v pohode chodí po večeroch ulicami Bratislavy, a utĺka zvieratá? Skutočne chcete také indivíduá zastavovať, až keď vystrieľajú zopár ľudí? Násilie voči zvieratám je prvý indikátor rizika závažného násilného správania – človek nemá morálnu hranicu neublížiť inej živej bytosti. Je to hodne výpovedné patologické správanie…

Presne na toto som chcela vtedy poukázať – zlo treba dôsledne zastavovať v malom, inak sa rozbieha…

 

Slippery slope efekt…

spoločnosť na svoju škodu prehliada. Zlo sa potom nabaľuje ako snehová guľa, rozrastá sa. A doplácajú na to nevinní.

Podobne je to aj v oblasti pochybení lekárov. Keby spoločnosť potrestala dôsledne a spravodlivosť jedného či dvoch lekárov, ostatní by si dávali naozaj pozor – a zachránili by sa tým životy detí. Aké symbolické – práve včera večer, keď som prichádzala z práce dávali v televíznych novinách správu o trojročnom Sebinkovi (písala som o ňom popakovane, zomrel pochybením zdravotníkov) – začali trestné stíhanie 5 zdravotníkov. A ja vám môžem povedať, kam to po tom mediálnom halase tento systém bude roky tlačiť – obete vyčerpávať, jatriť im rany, páchateľov odsúdi podmienečne…

 

Princíp zla je vždy ten istý…

Obete nesú následky ďaleko viac ako samotný páchateľ. Nie, nie je to spravodlivé.

A hej, je to zakaždým presne ten istý princíp chorej a slepej spoločnosti, ktorá sa rozhýbava k činu, až keď je neskoro….

 

Záverom…

Som hodne unavená teraz skoro ráno. Musela som prepnúť z písania v mojej nočnej práci na oddychové obrázkovo Pinterestu. No  i tak kdesi v pozadí bežal leitmotív tejto úvahy – prečo je na svete toľko zla? Bože, prečo?

Myslím, že viem odpoveď – nemali by sme byť k zlu ľahostajní…

 

 

Elena   Predná Hora, 15.2.2018

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Na Nobelovu cenu za mier nominovali Zelenského, Erdogana či Stoltenberga

31.01.2023 07:16

Medzi zverejnenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier prevažujú osobnosti, ktoré nejakým spôsobom súvisia s konfliktom na Ukrajine či situáciou v Rusku.

Žilina, verejné osvetlenie, protest

Tma ako v rohu. Obce vypnutím svetiel odkázali vláde, že potrebujú pomoc

31.01.2023 06:30

Presne o siedmej večer v pondelok zhaslo verejné osvetlenie v mestách a obciach 75 percent samospráv.

bytovka Malacky

Obľúbeného primátora odviedla NAKA. Kým sa sporí s developerom, ľudia v Malackách márne čakajú na zaplatené byty

31.01.2023 06:20

Po dvoch rokoch obvinenie primátora Malaciek z podplácania prokurátor zrušil. Ten tvrdí, že pre neho sa prípad ešte neskončil a od polície očakáva ospravedlnenie.

vojna na Ukrajine, TvBoy

ONLINE: Lula nedá muníciu, chce hľadať cestu ako ukončiť vojnu na Ukrajine

31.01.2023 06:10

Brazília sa nechce podieľať na vojne na Ukrajine ani nepriamo dodávkou munície. Prezident Lula chce dať dohromady skupinu krajín pre mier.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7428314x
Priemerná čítanosť článkov: 2974x

Kategórie