Založ si blog

Cestou 10. – Deň, ktorý si pamätáte navždy. . .

Jasné, hodilo by sa to valentínsky, ak zaspomíname na včerajšie presladené kytičkovanie a srdiečkovanie.

Dnes ráno však píšem o včerajšej streľbe na americkej strednej škole – takže to bude o iných dňoch, ktoré máme navždy v pamäti. O zle, ktoré nás sprevádza, a ktorému musíme v živote čeliť. Tak.

 

Zlo, ktorému v živote treba čeliť…

Nie, doteraz nemám jasno v počte tých obetí na Marjory Stoneman Douglas High School, ani americké zdroje v tom v noci jasno nemali. Sypali sprvu čísla medzi 20 až 50 obeťami. Nakoniec je priamo zabitých vraj „len“ 17 mŕtvych, ibaže zrejme viacero ranených je v kritickom stave. Nuž, útočná puška AR-15 nedáva veľké šance…

Okamihy hrôzy sa však nikomu z tých, ktorí to prežili, už nikdy nevymažú z pamäte. Rovnako ako tým, ktorí o svojich blízkych prišli. Ponesú si v sebe čin istého 19-ročného výrastka, ktorý zbabral život sebe, a ublížil aj mnohým ďalším ľuďom. Mohla by som profilovať dopredu, že pôjde o typický obraz šialeného strelca – samotár, ktorého nikto poriadne nepozná, lebo na neho všetci kašlú. Prepustenie zo školy pre disciplinárny prehrešok sa stalo spúšťačom po sérii vecí, ktoré ho zaplavovali ako daily hassless, každodenné maličkosti. A v anamnéze určite nejaký zlý štartér, zrejme minulý rok.

Aj sa to potvrdzuje. Pohľad bývalých spolužiakov – „nemal žiadnych priateľov, ale keď mal príležitosť, rád rozprával…“, “bol tichý a podivný, ale keď sme pracovali spolu, snažil sa hovoriť so mnou..“. Bol vylúčený z dvoch škôl, dva razy zadržaný,  mal záľubu v poľovačke a chcel vstúpiť do armády. Pritom bol vcelku úspešný študent, ešte v roku 2016 dosiahol zopár úspechov za prospech aj správanie. A vzťahy? Bol adoptovaný, adoptívni rodičia zomreli – otec pred 10 rokmi na infarkt, matka pred 3 mesiacmi. Po smrti matky v novembri 2017 ho prijala rodina jeho bývalého spolužiaka zo strednej školy. A hej, na facebook dával fotky o svojom násilnom správaní voči zvieratám…

Netypicky nespáchal samovraždu, ani ho nezastrelili, to býva obvyklý osud „šialených strelcov“.

 

A čo tá skúsenosť hovorí nám?  

Senátor za demokratov Chris Murphy je aj právnikom, ktorý bojuje proti „slobode zbraní“. Povedal moc múdru a pravdivú vec po tejto udalosti: Nie je to náhoda, ani smola, ale výsledok našej nečinnosti.

 

Každá cesta začína prvým krokom…

A ja pripomínam moju nedávnu otázku – KEDY VIEME, ŽE NIEKTO ROBI PIZZU? Keď do nej už upečenej hryzie, alebo už keď si kupuje korenie na pizzu a cesto na pizzu v prášku?

Iste, v prípade tohto šialeného strelca som cielene dala popis jeho života – aby ste si uvedomili, ako spoločnosť zlo bagatelizuje. Kde by bol bod, v ktorom by ste vy sami povedali, že ten chlapec potrebuje pomoc?

Lebo bolo určite viacero záchytných bodov, kedy mohol a mal dostať pomoc spoločnosti – odbornú pomoc a dôsledný dohľad. Najmenej 17 ľudí teraz mohlo žiť, a možno stovky ľudí nemuseli niesť v sebe túto traumu.

Nie, nie je to „veď to je Amerika“.

Spomínate si nedávno, keď som písala o tom úchylákovi, ktorý utĺkol v Bratislave na Žarnovovej ulici mačku? Naozaj si myslíte, že človek, ktorý je psychicky v pohode chodí po večeroch ulicami Bratislavy, a utĺka zvieratá? Skutočne chcete také indivíduá zastavovať, až keď vystrieľajú zopár ľudí? Násilie voči zvieratám je prvý indikátor rizika závažného násilného správania – človek nemá morálnu hranicu neublížiť inej živej bytosti. Je to hodne výpovedné patologické správanie…

Presne na toto som chcela vtedy poukázať – zlo treba dôsledne zastavovať v malom, inak sa rozbieha…

 

Slippery slope efekt…

spoločnosť na svoju škodu prehliada. Zlo sa potom nabaľuje ako snehová guľa, rozrastá sa. A doplácajú na to nevinní.

Podobne je to aj v oblasti pochybení lekárov. Keby spoločnosť potrestala dôsledne a spravodlivosť jedného či dvoch lekárov, ostatní by si dávali naozaj pozor – a zachránili by sa tým životy detí. Aké symbolické – práve včera večer, keď som prichádzala z práce dávali v televíznych novinách správu o trojročnom Sebinkovi (písala som o ňom popakovane, zomrel pochybením zdravotníkov) – začali trestné stíhanie 5 zdravotníkov. A ja vám môžem povedať, kam to po tom mediálnom halase tento systém bude roky tlačiť – obete vyčerpávať, jatriť im rany, páchateľov odsúdi podmienečne…

 

Princíp zla je vždy ten istý…

Obete nesú následky ďaleko viac ako samotný páchateľ. Nie, nie je to spravodlivé.

A hej, je to zakaždým presne ten istý princíp chorej a slepej spoločnosti, ktorá sa rozhýbava k činu, až keď je neskoro….

 

Záverom…

Som hodne unavená teraz skoro ráno. Musela som prepnúť z písania v mojej nočnej práci na oddychové obrázkovo Pinterestu. No  i tak kdesi v pozadí bežal leitmotív tejto úvahy – prečo je na svete toľko zla? Bože, prečo?

Myslím, že viem odpoveď – nemali by sme byť k zlu ľahostajní…

 

 

Elena   Predná Hora, 15.2.2018

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

remišová

Naď vyzval Remišovú, aby nepočúvala Sulíka. Ministerka: V OĽANO vám ide len o moc

05.03.2021 14:12

"Predčasné voľby by priviedli túto krajinu do katastrofy," skonštatovala šéfka Za ľudí.

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Plavecký štvrtok František Bohm samovražda Böhm polícia

Kauza Böhm: Žilinka dohovoril aj Lipšicovi

05.03.2021 13:17

Podľa generálneho prokurátora Žilinku prokurátor neuplatil zákonné oprávnenie, keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní a nezaistil ich. Böhm sa vo svojom dome zastrelil v polovici februára.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660551x
Priemerná čítanosť článkov: 2446x

Kategórie