Založ si blog

Kam kráča táto spoločnosť 8. – Kedy vieme, že niekto robí pizzu. . .

O tom, že vzniká nejaký veľký problém vedia včas len intuitívci. V spomenutom príklade s pizzou sú to tí, ktorí už vtedy pochopia, že niekto ide robiť pizzu, keď dotyčný kráča do obchodu, aby si kúpil korenie na pizzu a cesto na pizzu v prášku. Tí, ktorí ste intuitívci, viete presne o čom hovorím, však?

Potom nasledujú ľudia, ktorí pozorne uvažujú, mysliaci, inteligentní, bystrí. Tým dôjde, že niekto plánuje výrobu pizze, keď v obchode kupuje korenie na pizzu, či cesto na pizzu v prášku (áno, sú aj takí, ktorí robia cesto na pizzu z prášku – nepatrím k nim).

Nakoniec pochopia aj tí ostatní skutočnosť, že niekto pripravuje pizzu – to ale niekedy až v situácii, že dotyčný už sedí nad upečenou pizzou a uhrýza si z nej.

Ach, áno, o tom, že vzniká nejaký veľký problém, by sme mali hovoriť včas. Dnes preto pokračujem vo výhradách proti paškvilu, čo je zjednodušený a výstižný názov vykonávacej vyhlášky, o ktorej už bola reč v mojom blogu Kam kráča táto spoločnosť 6. –  Kritériá na tú správnu vládu …

 

V čom je ten veľký problém…

Úplne jednoducho vám zopakujem, že vyhláškou stanovené kontraindikácie psychickej (ne)spôsobilosti pre zamestnancov (a je úplne jedno, že sa týkajú len tých centier pre rodinu – niekde predsa treba začať) sú problematickým zlepencom pseudoodborných nezmyslov. Navyše nezmyslov, ktoré môžu viesť ku porušovaniu ľudských práv.

Lebo, vážení, táto vyhláška nehovorí o tom, že bude zdiagnostikovaný, t. j. potvrdený u uchádzača nejaký problém – ako sexuálna deviácia – hovorí o jeho vylúčení aj v prípade, ak na ňu bude PODOZRENIE. To znamená, že odborníkom nebude potvrdená žiadna diagnóza, bude to platiť aj v štádiu, že testujúci sa len domnieva, že by to tak mohlo byť.

Aký je to stupeň ťažkostí „podozrenie“? Ústavní právnici, vážne je toto v poriadku, aby akékoľvek podozrenie – bez potvrdenia – bolo dôvodom neprijatia do práce?

Vážne vám tieto kritériá pripadajú v poriadku?

 

A ktože to bude testovať?

Súcitím, kolegovia budúci diagnostici, ale dám to – bolo by podľa mňa v poriadku, ak tie kritériá bude diagnostikovať len ten, kto sám tie kritériá napĺňa, nie? Čo poviete, nebolo by to tak správne? Lebo zasa ak by mal diagnostikovať tých zamestnancov niekto, kto sám má znaky nezrelosti, ľahkej ovplyvniteľnosti, či nebodaj chýbajúcu či nízku mieru empatie – potom by to bola diagnostika na pováženie. (Áno, som milá a súcitná, nespomenula som, že diagnostik samotný by mohol byť pijan, či nebodaj byť rozvedený).

 

Čo je to, prosím, za (ne)odbornú terminológiu?

Závislosť mi je jasná – ešte by som pokrčila plecami pri liečenom závislom, ktorý abstinuje menej ako 5 rokov, ak by to stanovili ako podmienku. Ibaže keby úplne vylúčili liečených závislých, to už celkom nepochopím a nestotožním sa s tým – lebo veď dlhodobá abstinencia je vizitkou aj istého osobnostného dozretia, stability u človeka. Ibaže čo to znamená sklon? Ako sa sklon zdiagnostikuje? Aké je to rizikové hráčstvo? Existuje aj nerizikové? Aká je hranica medzi nimi? Čo sú to všeobecné tendencie rizikového správania? A čo sú to psychopatologické symptómy, zistené v anamnéze? Vyhláška hovorí aj o psychosexuálnej nezrelosti – čo predstavuje tento termín podľa tvorcov vykonávacej vyhlášky? Neviem o tom, že by to bola akákoľvek medzinárodne uznávaná diagnóza. Máme na Slovensku nejakú novú klasifikáciu chorôb a porúch, ktorá sa odlišuje od tej medzinárodnej? Ako ju budú diagnostikujúci odborníci posudzovať – a s čím ju budú porovnávať?

 

No čo k tomu dodať?

Intelektové schopnosti a kognitívna výkonnosť v pásme subnormy a nižšie – o ktorej píše ako o kritériu spomenutá vykonávacia vyhláška – by mali byť predovšetkým kontraindikáciou pre tvorcov legislatívy na Slovensku.

Ach, nie, dôvodom napísania tohto blogu nie je moja chýbajúca či nízka schopnosť empatie – práve naopak. Zámerom je varovať odborníkov a hlavne verejnosť, kým sa nenarobí nezmyselnou a odborne scestnou vykonávacou vyhláškou paseka.

Neviem, kto je tvorcom prílohy 2 tej vykonávacej vyhlášky, ale skutočne ma to zaujíma. A tiež by som rada vedela, prečo sa k tej prílohe nevyjadril pred jej schvaľovaním nejaký odborník.

 

Záverom…

Myslíte, že je dobré prísť včas na to, že niekto robí pizzu?

 

Elena Predná Hora, 18.4.2018

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

Akotak 6. – Leopoldov nie je tak ďaleko, ako by sa zdalo. . .

21.07.2024

Zaujímavý článok v linku https://standard.sk/716371/za-akych-okolnosti-by-nad-mohol-byt-zodpovedny-za-trestny-cin-vlastizrady?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2f6DobfkKQkkaD2NFrqN527EkszZSX8VLKG_hD4okQCelt9X8DqIojtR8_aem_eVb6gHeC494FMHPuw2h5TQ poskytuje právnu analýzu dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Zaoberá sa otázkou Za akých okolností by Naď mohol byť zodpovedný za [...]

Alsa Kurmaševová

Napísala knihu, kde vyzvala na mier. V Rusku neprijateľné, Kurmaševovú poslal súd do basy

22.07.2024 16:19

Výkonný riaditeľ RFE/RL Stephen Capus označil proces proti Kurmaševovej za výsmech spravodlivosti a vyzval na jej prepustenie.

polícia BA

Otrasný prípad: Muž zbil vlastnú matku, zlomil jej ruku a chcel ju utopiť v žumpe

22.07.2024 16:05

Polícia začala trestné stíhanie pre nebezpečne vyhrážanie sa a ublíženie na zdraví.

keketi

Kamenický musí šetriť, no Dankovo ministerstvo sa podľa PS ďalej nafukuje

22.07.2024 15:34

V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa objavili štyri návrhy za viac ako 70 miliónov eur.

Kamala Harrisová

Harrisová nie je silnou kandidátkou, bude to mať ťažké. Záleží na jednom, uviedol analytik

22.07.2024 15:03

Viceprezidentka zaostáva v prieskumoch za Trumpom podobne ako Biden.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,925
Celková čítanosť: 9288050x
Priemerná čítanosť článkov: 3175x

Kategórie

Archív