Založ si blog

Slová o svete 9. – Príbeh o bývalom policajnom prezidentovi a našej naivite. . .

 

Keď pred časom davy stáli v uliciach za odchod policajného prezidenta Gašpara, určite nečakali takýto záver príbehu. Ako totiž médiá uvádzajú – bývalý policajný prezident pracuje na ministerstve ďalej, ako poradca ministerky.

Dnes sa porozprávame o klamaní slovenských občanov – a aj o situácii pred voľbami, pravdaže…

 

Klamanie slovenských občanov…

Už sa stalo tradíciou politikov na Slovensku, ktorí reprezentujú „pravdu, lásku, spravodlivosť, čestnosť, poctivosť a dobrých anjelov“, že pokladajú za prijateľné akékoľvek správanie voči občanom. Po prevalení darebáčin neodchádzajú, dokonca nás všetkých presviedčajú, že veď o nič nejde.

Niekedy ani nedokážeme uveriť tomu, že by mohli konať tak nečestne – pripadá nám to nepredstaviteľné, až do chvíle, keď taký krok naozaj urobia. Napríklad ja nemôžem uveriť tomu, že by náš pán prezident  – s tým všetkým, čo sa o ňom prevalilo (a ktovie čo ešte ani nevieme) – skutočne vážne plánoval pokračovať v politickej budúcnosti v akejsi strane – ním založenej, alebo už existujúcej. Naozaj by ste mu dali svoju dôveru?

Kauzy sa nevyšetrujú, respektíve vyšetrujú do stratena. Tých, ktorí sa ozvú za pravdu, označia za extrémistov, snažia sa ich umlčať, znechutiť, zastrašiť. Alebo prídu o život – ako som popísala prípady novinárov v blogu Slová o svete 4. – O novinároch, odvahe a smrti…

A občania mlčia…

 

Situácia predvolebne…

Tieň vojny

Podľa mňa narastá riziko vojenského konfliktu veľmocí, zasa raz – a ja vidím na potencovaní konfliktu jednoznačne vinu na strane USA a NATO.

V tieni narastajúceho zbrojenia, výdavkov slovenských občanov naň a zvažovania povinnej vojenskej služby (ako sa mihlo pred časom médiami) občania mlčia. Lenže práve zapojenie civilnej zložky v nejakej podobe pod hlavičkou „vlasteneckej obrany“ vari ťukne i tým menej chápavým do hlavy, aby si uvedomili, akú hru – riadne špinavú – tu s nami ktosi hrá. Že Rusi neplánujú anektovať Slovensko, ale ktosi iný túži mať poslušných otrokov.

Situácia v spoločnosti

V situácii, že ich deti pracujú a predlžuje sa vek odchodu do dôchodku, sa starí ľudia ocitajú v situácii, by si mali platiť pobyt v domove sociálnych služieb, na čo im nestačí príjem – a ak sa tam raz aj dostanú, sú vystavení neraz situácii nedôstojnej, až ohrozujúcej.

Podobne je to i s chorými – ľudia, ktorí si platili po desiatky rokov zdravotné odvody sa ocitajú v situácii, že by mali doplácať na lieky, na čo im nestačí príjem. Dám k tomu viac v nasledujúcom blogu.

Štát prestáva poskytovať garanciu bezpečia v starobe, chorobe a ťažkej životnej situácii bežným pracujúcim ľuďom. Dnes si mnohí ani v chorobe nemôžu dovoliť zostať na PN, začínajú svoje zdravie riešiť až v situácii vážnej choroby. O (ne)dôstojnosti situácie mnohých dôchodcov ani nehovorím – pritom ide o ľudí poctivo pracujúcich v bývalom režime desaťročia a počujem niekedy ich smutné hlasy „bol som na pošte, keď vyplácali dávky a dôchodky…“  – a vnímajú to ako veľkú nespravodlivosť štátu.

Pocity ľudí v spoločnosti

Zaujímavý článok na túto tému dal včera Miroslav Poliak v článku Hnev pracujúcej nižšej strednej triedy na Slovensku. Uvádza, že svoj životný štandard si táto skupina v spoločnosti udržuje čoraz ťažšie. A ani sa nečudujem, že sa v súčasnosti hovorí o veľkom počte neobsadených pracovných miest – pretože je naozaj veľký rozdiel.

O týchto veciach píšem i ja dlhodobo a plne sa stotožňujem s tým, že nespokojnosť pracujúcej nižšej strednej triedy – t. j. pracujúcich ľudí u nás – narastá. Podľa mňa oprávnene a dlhodobo, nikto s tým nič nerobí, práve naopak, jej zaťažovanie štát zvyšuje – tu vám vytiahnu z vrecka viac za vyššiu cenu potravín (ktorých cena rastie ustavične – napríklad „kvôli neúrode“ – lenže v úrodnom roku potom neklesá), tu zvýšia „len o pár eur ročne“ cenu distribúcie elektriny, či cenu tepla. Mzda za odbornú prácu je v štátnej sfére nedôstojná – a z nej raz budú rovnako nedôstojné aj dôchodky.

Pod vlajkou úspechov v budovaní spoločnosti tými, ktorí na všetko najviac doplácajú, sú obyčajní pracujúci ľudia. Dávajú spoločnosti najviac (dane a odvody, na rozdiel od živnostníkov musia platiť poctivo) a pritom ich platy nezodpovedajú už dávno spravodlivému deleniu zisku v spoločnosti. Prestávajú veriť štátu, keďže – ako som uviedla vyššie – štát im prestáva poskytovať aj elementárnu starostlivosť v starobe, chorobe či problémovej situácii.

Je rozdiel

  • medzi životom, v ktorom cestujete denne skoro ráno do práce v čase i nečase, platíte výdavky za cestu a podávate 8 hodín odborný pracovný výkon alebo pracujete niekde vo fabrike za pásom, odkiaľ si nemôžete len tak ani na WC odbehnúť, pritom vyčerpane zháňate ešte druhú prácu na zaistenie potrieb rodiny po večeroch či nociach – lebo vašim deťom, ktoré študujú, nedá nikto nič zadarmo,
  • a medzi životom nepracujúceho.
  • Je to situácia, v ktorej začnete uvažovať, či robíte pre seba dobre, keď sa v osobnom voľne vzdelávate a platíte za to, a tiež keď viac ako 9 hodín s cestou do práce a z práce deň za dňom obetujete na zarábanie živobytia, z ktorého vám ukrojí štát obrovský podiel na „solidárno“. A pozorne pozeráte, čo všetko z toho „solidárna“ štát financuje. Vytráca sa v spoločnosti aj sociálna súdržnosť – najviac dávajú tí, ktorí dostávajú potom najmenej – a to dlhodobo nemôže vydržať, lebo taký spôsob fungovania spoločnosti by sa nemal volať solidarita, ale „zneužívanie“.

 

Kam zájdeme s klamstvom…

Nie, nehovorím, že nám klamstvá nie sú na prospech – práve ony nám odhalia pravdu jasnejšie než akékoľvek sladké reči a sľuby. Ak máme dostatok sebaúcty, vieme spraviť jasnú hranicu. Mať okolo seba čestných ľudí znamená v živote veľa, ale miesto pre nich vytvoríme len vyprataním tých nečestných. To platí rovnako v živote každého z nás jednotlivo, aj v živote spoločnosti.

 

Záverom…

Sme v tejto spoločnosti klamaní dlhodobo – v rôznych oblastiach. Niektoré klamstvá sa sem – tam vynoria, ako aj to v úvode blogu spomenutá informácia „o odchode“ bývalého policajného prezidenta. Som z toho minimálne v rozpakoch – naozaj ste, ľudia v uliciach, vybojovali zmenu?

Otvorene – som zvedavá, ako ľudia s touto informáciou naložia – lebo vypovedá o tom, aké sú pomery na ministerstve vnútra. Ale aj o tom, akí sme my sami…

 

 

Elena     17.8.2018

 

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8872339x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie