Založ si blog

V lúčoch slnka 4. – Transgenderový príbeh. . .

Ach, nedá sa vyhovieť každému. Práva všetkých možných menšín sa do popredia pchajú tak, že z toho vzniká naozaj až ohromujúce porušenie práv kohokoľvek iného.

O jednom takom prípade „transgenderových práv“ a ich presadzovania v praxi si povieme pár slov dnes.

 

Prípad Jacka Phillipsa…

Pekár Jack Phillips z Colorada víril v posledných dňoch mediálne vody. U nás je o ňom ticho, objavil sa len jeden článok s názvom Vyhrajte na Najvyššom súde a budú vás šikanovať ešte viac. Presnejšie nie on diskusie v médiách víril, ale jeho prípad – skutočne je pozoruhodný, veď posúďte sami.

Príbeh začal ešte v roku 2012, keď Jack Phillips z Colorada vo svojej pekárni odmietol upiecť tortu na homosexuálnu svadbu – z náboženských dôvodov. Prípad sa vliekol doteraz, medzičasom v roku 2017 dostal od Coloradskej komisie pre občianske práva pokutu to odmietnutie. Konečne začiatkom júna v tomto roku vyhlásil Najvyšší súd, že pekár bol coloradskými štátnymi orgánmi ukrátený o svoje práva.

Rozhodnutie toho Najvyššieho súdu pokladám za logické. Nemožno od nikoho požadovať veci, ktoré sú hlboko proti jeho presvedčeniu. Ak Jack Phillips má výhradu voči pečeniu svadobnej torty na homosexuálne svadby, nevidím dôvod, prečo by také torty mal piecť. Veď nie je jediný na svete, kto pečie svadobné torty. Predsa ani lekár nemusí prevádzať v nemocnici potraty, ak on osobne má voči tomu výhradu svedomia.

 

Mimochodom, Jack Phillips už svadobné torty piecť prestal…

Pretože príbeh má pokračovanie. Koncom júna minulého roka začala pekára obťažovať svojimi požiadavkami istá transgenderová osoba – právnička Autumn Scardinová. Najskôr chcela tortu zvonku modrú a zvnútra ružovú z príležitosti narodenín a 7. výročia vyhlásenia sa za transgenderovú osobu. Pekár odmietol túto zákazku s tým, že obsluhuje všetkých, ale nerobí všetky zákazky – bol známy tým, že nepečie na Halloween, pre rozvody, či výrobky oplzlého charakteru na rozlúčky so slobodou.

Právnička však podala sťažnosť na Coloradskú komisiu pre občianske práva – a tá jej napriek už známemu rozsudku Najvyššieho súdu ohľadne svadobnej torty pre homosexuálov – dala za pravdu a Phillips dostal pokutu. Hoci preukázateľne v meste bolo viac ako 40 ďalších pekární – nebola to teda pre ňu jediná možnosť.

Ukázalo sa však, že celý príbeh má nechutné pozadie – právnička, ktorá sa tvárila ako prekvapená zákazníčka, v skutočnosti obťažovala svojimi požiadavkami pekára už od septembra roku 2017. Popis výrobkov, ktoré požadovala, je skutočne na zamyslenie – tortu s obráteným krížom a s hlavou Lucifera, tortu s vyobrazením Satana, lížuceho pohlavný úd, či tortu s vyobrazením pentagramu. Názor si spravte sami.

Čudujete sa, že pekár radšej obetoval 40 percent svojho príjmu a prestal svadobné torty piecť úplne?

 

Nikto z nás nemá právo na čokoľvek, čo si zmyslí a zaumieni…

Ani sexuálne odlišné menšiny. Pretože práva každého môžu siahať len po tú hranicu, že nenarušujú práva iných. Nemožno od nikoho požadovať, aby akceptovali moje práva na úkor ich vlastných práv.

Každý z nás má právo určiť hranicu toho, čo je ochotný akceptovať v živote, vo vzťahoch s inými ľuďmi. Rozhodne to platí aj profesijne – dokonca je podľa mňa čestné tak spraviť.

Viete, pracovala som s rôznymi ľuďmi, mali za sebou ťažké životné skúsenosti – mnohí klienti mi zverili svoje tajomstvá a nikdy by som ich dôveru nezradila. Dokázala som s nimi úprimne súcitiť – a naozaj s nimi hľadať to, čo je pre nich samých dôležité v ich živote. Neodsudzujem človeka, že sa ocitol v zlej životnej situácii – vo väzení, či protialkoholicky sa liečil – ak sa zmenil a žije čestne. Myslím, že som tolerantný človek a empatik, ale mám jasnú profesijnú hranicu.

Nikdy by som nepracovala s človekom – ani s dieťaťom – o ktorom by som vedela, že utýrali zviera. to je moja osobná hranica. Keby za mnou taký klient prišiel, odmietla by som s ním pracovať a odporúčala by som mu poradenstvo u kolegyne. Ak by som to zistila počas už prebiehajúcej práce s ním, presunula by som ho ku kolegyni. Pokladám za profesijne správnu sebareflexiu, že s takým klientom nedokážem pracovať nezaujate.

A na to isté stanovenie osobnej hranice má podľa mňa právo aj pekár. Nechce piecť niektoré výrobky, porušovalo by to jeho osobné hodnoty – je to jeho právo voľby.

 

Záverom…

Prípad transgenderovej právničky je príkladom toho, ako absurdne dokážu niektorí „minoritní“ jednotlivci najviac škodiť svojej minorite sami.

Ako ukazuje tento prípad, podaktorí z nich sú precitliveli na svoje vlastné práva – ale úplne necitliví voči právam ostatných…

 

Elena   22.8.2018

 

K diskusii:

Nuž, MilanT, všetky naše presvedčenia sú iracionálne z istého uhla pohľadu. Uisťujem Vás však, že je profesionálnejšie, aj ľudsky odvážnejšie a úprimnejšie povedať, že moja morálna hranica mi bráni pracovať s takým človekom objektívne, než sa mu venovať s premáhaním a nechuťou, vždy sa to totiž odrazí na výsledku, ak niečo nerobíte s otvoreným srdcom a  naplno. A netrápte sa predstavou, ako odkopávame od dvier bez pomoci  takéto deti – týranie zvierat v tejto spoločnosti veľa ľudí bagatelizuje a prehliada, preto tí, ktorí ich týrajú, prichádzajú za pomocou obvykle podstatne neskôr, až ako klienti väzníc či psychiatrií…

A čo by robili tie ženy, keby lekári odmietali interrupcie? Nuž, porodili by v takom prípade – a tie deti by žili – lebo podľa mňa život dieťaťa nie je hračka, s ktorou sa možno hrať podľa ľubovôle. Je dostupná antikoncepcia, ak niekto nechce dieťa. Aj výchova ku sexuálnej zodpovednosti by bola namieste, prerušenie tehotenstva by malo byť krajným riešením…

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583414x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie