Založ si blog

V lúčoch slnka 6. – Čo Gréci skutočne dokázali?

V minulom týždni prebehla médiami správa, že Gréci to dokázali – samozrejme s našou pomocou. A ja som prekvapene počúvala a uvažovala som, čomu sa to tak veľmi vytešujeme a či naozaj nikto nevníma, aký je to nezmysel – „ten grécky úspech“. Poviem vám, odľahlo mi dnes nadránom – keď som objavila článok Komentár Daga Daniša : Kto mal pravdu o gréckej kríze. Človeka vždy poteší, keď objaví niekoho s podobným pohľadom na vec.

Rozoberme si teda problém…

 

Záchrana Grécka…

Keď sme poskytovali Grékom pôžičku, bolo z radov verejnosti počuť plno rozhorčených hlasov. Nielen pre samotný fakt, že sme sa zadlžovali kvôli inému štátu a jeho rozšafnému hospodáreniu, ale aj kvôli skutočnosti, že Gréci na tom boli z hľadiska sociálneho životnej úrovne lepšie ako bežný slovenský občan. A niektorí predvídavo uvažovali tom, prečo sa to vôbec nazýva pôžičkou – lebo o vrátení určite nebude ani reči.

 

Čo Grécko zvládlo?

O vystúpení Grécka zo záchranného programu nie je ani reči – bohapusto tárali médiá. Akurát, že už dostali poslednú, v poradí tretiu, výhodnú pôžičku z eurovalu. Teraz by mali začať hospodáriť – a realizovať ďalšie prípadné pôžičky mimo neho, t. j. v rámci normálnych trhov.

Je otázne, ako sa im bude dariť – lebo budú musieť fungovať v úsporných opatreniach a zároveń eurovalu platiť i umelo nízke úroky z úverov. No i na ich splácanie si budú požičiavať (už na bežných trhoch za tie vyššie úroky, pravdaže). A to až do roku 2037, kedy by mali začať konečne začať dlh z eurovalu splácať – čo by mu malo trvať do roku 2060.

Je, pravdaže, veľmi otázne, čo z neho naozaj splatia.  Už teraz predstavitelia MMF vyhlasujú, že reálne je grécky dlh nesplatiteľný – a že sa bude musieť časť z neho odpustiť. Namiesto radostného pocitu „z úspechu, ako sme pomohli Grécku“ sa treba radšej triezvo pýtať, koľkože budeme musieť na ten dlh prispieť z tých dvoch miliárd, čo sme Grékom podľa bývalého premiéra Fica „nedali, len zaručili“…

 

Ako sme v skutočnosti Grékom pomohli…

Dnešné Grécko rozhodne nie je krajinou jasajúcou nad svojim ekonomickým úspechom. Úsporné opatrenia doviedli krajinu ku 25%-nej nezamestnanosti, v skupine mladých ku 44% až 58%-nej. Mnohým Grékom chýbajú peniaze na základné životné potreby, v krajine sa šírila tuberkulóza. Ľudia boli nespokojní, z programu pomoci chceli vystúpiť.

 

A čo ďalej?

To, čo skôr alebo neskôr príde, bude reštrukturalizovanie gréckeho dlhu, ktorý je 289 miliárd eur . Po slovensky nastane bankrot štátu.

Myslím, že Daniš v hore spomenutom článku má na vec rozumný pohľad. Ak by Gréci v tom 2009 boli vyhlásili bankrot, časť veriteľov – bankárov by prišla o časť peňazí, ale Gréci by už dnes boli niekde inde. Vďaka bratskej pomoci sa ich dlh dlhodobo zväčšoval, strácala sa dôvera i ochota obyčajných ľudí ísť v tomto experimente a – a to je hlavné, bremeno straty peňazí sa presunulo z bankárov na nás všetkých.

Zaujímavú informáciu priniesol dnešný článok Záchrana pre Grékov skončila, jazvy zostávajú. Väčšina tých „záchranných peňazí“ bola preinvestovaná na splácanie omeškaných splátok dlhu s úrokmi pre veriteľov, splátky veriteľom – súkromníkom a na kapitálové posilnenie bánk. V skutočnosti na grécky štátny rozpočet šlo len 9,7% z celej tej „eurovalom požičanej“ sumy. Aj vám je z takej pomoci nevoľno? Už vám je jasné, komu sme nabaľovali vrecká?

 

Záverom…

Nuž, ako to povedať slušne?

Milí spoluobčania – ak by ste ma mali niekedy zachraňovať tak ako Grékov, nezachraňujte ma, prosím…

 

Elena          24.8.2018

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636616x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie