Založ si blog

Výkop 6. – Ako nám zvyšovali životnú úroveň. ..

Rozprávka v štýle, ako sa zvyšuje životná úroveň Slovákov, naberá nové obrátky. Média nám opakovane tlačia do hláv, že je úspechom sociálneho štátu, ako sa o nás stará. No a tak sa pozrime na nejaké tie diely večerníčka pre občanov…

 

Od januára sa zvyšujú platy vo verejnej a štátnej správe…

Nuž, platy, ktoré boli dlhodobo pod hranicou minimálnej mzdy a riešené len formou doplatkov, mali už dávno viesť nielen ku zvýšeniu nad tú hranicu – ale aj ku trestnému stíhaniu zodpovedných. Aká je to láskavosť, keď ich konečne po dlhej dobe niekto zosúladí s platnými zákonmi? Lebo v právnom štáte nie je v poriadku nedostávať garantovanú minimálnu mzdu.

Ďalšou stránkou príbehu je napríklad skutočnosť, že v tomto roku učitelia nemali ani septembrové zvýšenie platov (t. j. nemali platy zvýšené vôbec nijako), takže rozhodne by nemali patriť k tým, ktorých sľubované desať percentné navýšenie od januára privedie do extázy. Tobôž pri uvedomení si, o koľko v tomto štáte zaostávajú za platmi ostatných vysokoškolákov.

Predovšetkým však – po zrátaní „štedrého navýšenia“ a všetkých nákladov, ktoré nám od január (presnejšie, podaktoré aj skôr, ako vidíme z cien plynu) majú narásť, rýchlo pochopíme, že dôvodov na radosť niet.

 

Zvyšujú sa aj sociálne dávky…

Hrdinsky nám to oznámili v správach predvčerom. Nuž, vzhľadom na zvyšovanie cien všetkého by som sa s takou trápnosťou ani do televízie neopovážila vyliezť, lebo ešte aj absolvent špeciálnej školy chápe, že mu také zvýšenie ani len nepokryje každomesačné náklady na avízované zvýšené ceny všetkého možného. Nie je to ani len valorizácia, nie to ešte navýšenie životnej úrovne. Pravdou je, že aj v tomto prípade by mali mať kopu roboty orgány činné v trestnom konaní, lebo by mala byť trestná skutočnosť, že sa nezohľadňuje reálny spotrebný kôš (pár rokov dozadu mi kompetentné inštitúcie na moju otázku v tomto smere odpovedali, že vychádzajú zo spotrebného koša z roku 1988 – a cynicky verím tomuto štátu natoľko, že očakávam, že v tom pokračujú doteraz). Volá sa to „vystavenie stavu núdze“ – paragrafy na to pamätajú i na Slovensku – a rozhodne nie sú dostatočnou obhajobou ministerské kecy v štýle, ako by on z tých 60 eur mesačne krásne vyžil…

Od januára má zdražieť kadečo, ako bolo avízované…

Už od decembra sa zvýši cena plynu, ktovie či opätovne aj od januára – dozvedeli sme sa teraz z médií. A čože tak náhle zvyšujú? Predpokladám, že ktosi si uvedomil, ako nefešácky by vyzeralo zrátanie všetkých „zvýšení životnej úrovne“ od januára, treba rýchlo začať ešte teraz…

SPP vlastní štát, takže príbeh o ryžovaní do vreciek súkromníkov zmetie vláda hravo zo stola. Pravdou však je, že ho znovu odkúpil štát v roku 2014 – skutočne by ma zaujímala presná cena znovuodkúpenia toho podielu a to, koľko sme tou transakciou predaja a znovukúpy stratili. Aká bola nevýhodnosť pôvodného predaja do súkromných rúk a znovukúpy z nich. Takisto sa treba pozrieť pozorne, kam odišli podnikať tí, od ktorých štát podiel odkúpil. Zazelenie sa vám pred očami – žeby z tej v prvom kole zmlúv neskutočne draho zazmluvnenej zelenej energie, ktorej zoznam šťastných vyrábačov nechcú za nič na svete uverejniť?

A ak hovoríme o raste cien elektriny, treba kruto pripomenúť, že v nej dlhodobo dotujeme značnou sumou i majiteľov hnedouhoľných baní. V súčasnej dobe, keď je toľko pracovných miest voľných, že až dovážajú pracovnú silu zo zahraničia v desiatkach tisícov pracovníkov, by sa baníci určite zamestnali a toto financovanie je šialený a zbytočný luxus na úkor občanov.

 

Záverom…

Aby sme len problémy z vreca neťahali – aj návody riešenia nejaké dám…

Ponúknem riešenia, ktoré daňových poplatníkov nebudú stáť ani cent, ani štátny rozpočet nezaplače. Ušetríme, prilepšíme si.

Určite ste postrehli – embargo USA proti Iránu, je to jeden z dôvodov zdražovania plyn teraz. Nuž veď my nie sme jedna z hviezdičiek USA –  nakúpime od Iránu plyn výhodne a lacno.

Rovnako by nám ekonomicky prospelo okamžité zrušenie embarga proti Rusku a nadviazanie intenzívnejšej spolupráce.

A namiesto šialeného vyzbrojovania by sme najskôr mali zapracovať na reálnom zvýšení životnej úrovne našich občanov, peniaze zo stíhačiek a húfnic presunúť na platy, sociálne dávky a dôchodky. Bude z čoho rozdávať za dve miliardy, nie?

 

 

Elena  2.11.2018

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850786x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie