Založ si blog

Výkop 11. – Cesta ku dôchodkovej spravodlivosti – rýchlo a jednoducho. . .

Spravodlivosť v dôchodkovej oblasti trápi mnohých z nás. Mnoho dôchodcov by vám vedelo porozprávať o tom, ako nespravodlivo štát ocenil ich dlhoročnú prácu – svedčia o tom žobrácke dôchodky.

Nuž, tak o dôchodkovej spravodlivosti a spravodlivých dôchodkoch poviem pár slov v tejto chvíli.

 

Názorov na to, ako bude situácia v oblasti dôchodkov spravodlivá, existuje veľa…

Zhrňme si preto základné fakty

  • dôchodkové poistenie je situáciou sporenia si na dôchodok,
  • rozhodne by bolo efektívnejšie skladať si peniaze na vlastný dôchodkový účet priamo, ako financovať priebežný dôchodkový systém, lebo ak by ľudia videli priebežné pribúdanie sumy na vlastnom dôchodkovom konte, snažili by sa viac, je to prirodzené,
  • mal by si naň platiť každý občan sám – je však skupina ľudí, ktorým pomôcť v tejto oblasti všetci chceme bez zaváhania, to sú vážne chorí ľudia a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • súčasný dôchodkový systém má mnoho výnimiek a nespravodlivostí.

 

Čo treba určite spraviť…

Zmeniť treba filozofiu prístupu ku dôchodkovému systému – namiesto dovŕšenia nejakého veku, napríklad teraz navrhovaných 64 rokov, by sa malo logicky určiť praktické kritérium „počet odpracovaných rokov“.

Je predsa rozdiel, či niekto poctivo odpracuje 40 rokov, alebo či do tých 64 rokov dohromady odrobí iba päť rokov, alebo ešte menej.

Zavedenie kritéria „počet odpracovaných rokov“ namiesto všeobecnej vekovej hranice v spoločnosti rozhodne prospeje – lebo bude spravodlivejšie voči celoživotne pracujúcim ľuďom. Bude aj motivačné, pretože ľudia budú vedieť, že na dôchodok môžu odísť skôr, ak budú pracovať poctivo a nielen „čakať na dôchodkový vek“.

 

Elena   6.11.2018

 

K diskusii:

Ďakujem za informáciu o tých 30 rokoch.

Iste, píšem môj laický pohľad – ako vkladateľa, presnejšie by som mala povedať sponzora. Tento blog iste nerieši  všetky „výnimočnosti “ dôchodkového systému u nás, tých je priveľa. Dôchodkové poistenie je určené na zaistenie vlastnej staroby finančne – každý by preto mal dostávať to, čo si tam vkladá. Z našich daní sa prispeje ľuďom s  ťažkým zdravotným postihnutím, aj ich opatrovateľom. Ostatní sú oboznámení s tým, že ak nebudú vkladať, nemajú čo dostať. Myslím, že do budúcna bude nutné systém modifikovať, pretože nebude dosť pracovnej sily, ktorá by priebežný systém financovala – s nutným dofinancovaním priebežných dôchodcov zo štátneho rozpočtu. Nie všetkých –  pretože ak niekto pracoval len na dohodu a neplatil si po celé roky žiadne odvody, aký príjem môže z dôchodkového systému očakávať, a za čo, však tam nič nevložil??!!!

Ale aj keby sme ponechali priebežný pilier, tak by hranica odpracovaných 40 rokov na odchod do dôchodku bola spravodlivá – pretože mnohí by mohli ísť do dôchodku podstatne skôr bez krátenia dôchodku – alebo, teda odbornejšie, po 40 rokoch „účasti na dôchodkovom sporení“. Ostatní (s menej odpracovanými rokmi) by sa museli posúvať až do stanoveného dôchodkového veku, teraz je to tých 64 rokov. Systém v tejto verzii je nespravodlivý nielen dôchodkovo – tí zodpovední doplácajú na nezodpovedných, a na kadejakých špekulantov aj v ďalších oblastiach, napríklad v zdravotníctve, v skutočne sú tieto poistné systémy len ďalším bohapustým zdanením tých zodpovedne pracujúcich a čestne platiacich.

 

P.S.: Mnou navrhnutý systém by bol úplne jednoduchý – 40 rokov platíš poistné odvody Sociálnej poisťovni a môžeš ísť do riadneho dôchodku. 

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Ivan Korčok, Peter Pellegrini

Prieskum: Pellegrini by v druhom kole prezidentských volieb porazil Korčoka

25.02.2024 13:55

Ak postúpia favoriti prezidentských volieb Pellegrini a Korčok do druhého kola, podľa aktuálneho prieskumu Focusu pre Markízu by vyhral šéf Hlasu.

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851992x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie