Založ si blog

Som 6. – Aké je vaše životné poslanie?

Nuž, pachtíme sa za kadejakými snami – hľadáme každý čosi iné – bohatstvo, skvelú kariéru, najpravejšiu lásku, aby sme boli šťastní. To hľadanie je iluzívne, nič z toho by nám ozajstné šťastie neprinieslo. Kto z nás ale hľadá životné poslanie, no odpovedzte si sami úprimne – hľadali ste ho niekedy? A pritom práve ono do nášho života pravé šťastie vnáša.

Životné poslanie robí náš život zmysluplným. To sme asi všetci už kdesi kedysi o životnom poslaní čítali, počuli – skrátka, vieme to. Aj tak však zrejme celkom nechápeme, čo v skutočnosti znamená. Sľúbila som o tom ešte raz napísať pár dní dozadu (čím bystrejším čitateľom zrejme došlo, čo na seba prezrádzam – že o tej téme uvažujem) – a ja sa snažím sľuby plniť vždy.

Takže moja úvaha o životnom poslaní.

 

Životné poslanie…

Životné poslanie nie je naša predstava cesty za šťastím – naša kariéra, spoločenské postavenie, ani finančný prospech. Toto všetko vidí len naše malé Ja. Životné poslanie je niečo iné, a zároveň aj niečo viac. Je to hlboká súčasť našej duše, napĺňa náš život zmyslom. Je nám dané – nikto z nás si ho sám nevyberá, nie je to pachtenie sa za čímsi „skvelým a úžasným“. Niekedy, v určitej fáze nášho rastu, je určené nielen pre nás samých, ale aj pre iných ľudí – je niečím, čo nás samých presahuje. Povoláva nás k službe ľudstvu. A potom v jednej chvíli pochopíme, že práve to je tá najskvelejšia a najúžasnejšia možnosť života aj pre nás samých.

Určite poznáte i vy tie príbehy, keď človek zrazu a náhle, zdanlivo nepochopiteľne pre iných, zmenil svoj život, úplne, od základu. Zanechal vybudované, a vykročil. Chan – Šan mne v tej súvislosti napadá ako príklad – vzdal sa hodností na cisárskom dvore a odišiel žiť hlboko napĺňajúci život. Ale určite dosť takých ľudí žije i dnes – manažér zrazu zanechal skvelú kariéru a začal žiť jednoducho, úplne zmenil smerovanie svojho života. Chlap z mesta sa zrazu ocitol v prírode, kam by možno predtým dobrovoľne nevkročil – a napĺňa ho to pocitom radostnej zmysluplnosti. Pretože to, že sme k životnému poslaniu Zámerom sveta povolaní, neznamená že ide o nejaké utrpenie a cestu strádania. Práve naopak, zvýznamňuje všetky naše nadania a potenciál, ktorý v sebe máme, poskladá to všetko do zmysluplnej mozaiky.

 

Ten, kto rozumie…

Prednedávnom som písala blog o dvojplameňoch a o ich spoločnom veľkom poslaní. Presahuje každého z nich ako jednotlivca, dokážu ho realizovať len spoločnými silami. Niekedy si kladieme otázku, ako rozoznať ten dvojplameň. Mnoho ľudí nechápe také naše „povolanie k službe“ – a tak len prehodí nechápavo „blázon je to určite“. Ten správny človek dokáže pozorne vnímať a uvedomuje si úžasnosť toho poslania, túži ho realizovať a nachádza sa v ňom. Viete, myslím, že je to v podstate jednoduché – práve životným poslaním nám Zámer sveta svieti ako baterkou v tme, ukazuje nám cestu k tým správnym ľuďom.

 

Vedenie…

Zámer sveta nás k nášmu životnému poslaniu vedie. Nie je to však vždy také jednoduché, že vidíme a počujeme a ideme. Niekedy nás preto Zámer sveta vedie za ruku, inokedy ťahá, alebo postrkuje, keď váhame – už som tu pred časom spomenula židovskú Mišnu, podľa nej je našim záväzkom dokončiť prácu, ale nemáme ani slobodu upustiť od jej začatia. Po celý čas nás Zámer sveta formuje, bieli, aby sme boli schopní svoje poslanie plniť – prechádzame hodne krutými časmi, ak chce, aby sme boli hodne pokorní. A ono to naše poslanie sa zrazu objaví, sprvu nás volá tichým hlasom, potom silnejším, niekedy po nás aj kričí, ak sa nedívame a nenačúvame pozorne.

Fúha, poviete si v takej chvíli, keď to volanie konečne začujete, zazriete jeho matný obraz. Postupne sa vyjasňuje, porozumiete jeho zmysluplnosti. Prevziať veľké životné poslanie je veľký záväzok – lebo veľké poslanie je o veľkej dôvere Boha. A dostávame sa k nemu skutočne až vtedy, keď sa ním nepovyšujeme nad inými, ale skláňame hlavu, prijímajúc svoje poslanie bezvýhradne s pokorou a úctou – a zvažujeme, ako nesklamať toľkú dôveru.

Áno, počujem ten hlas i ja. Uvažujem o poslaní, dosť z neho mi už Zámer sveta poodhalil, robí všetko možné, aby som vykročila. No hľadám ešte nejaké odpovede. Za nimi sa v stredu vydám za šamanom do Zvolena, tak uvidím, či ich získam.

 

Záverom…

V tichu lesa dnes – jeho objatie je láskavé. Nabalil mi kadečo, aby som jeleňa vytvorila – malý meninový darček môjmu synovi. Nuž, tak teraz je v lese na mojom mieste „u partizánov“ jeleň, pri Maroškovom stromčeku (áno, áno, nakoniec som jeleňa dala dokopy – ale spadol mi aspoň 20 krát, kým sme našli spoločnú reč).

Cestou domov som zistila, že pri bytovke na topoľovke plnej suchých semienok mi dnes rozkvitol kvet. Jediný, nádherný. Zvláštne ma to upokojilo. Pochopila som ten odkaz.

Elena  11.11.2018

 

P.S.: Les je veľký dar od Boha. Uvažujem či narábame s týmto darom s úctou…

Pravdaže, fotografie sú moje, dnešné – a.ten zámok v diaľke je protialkoholická liečebňa..

 

Kroky v tme 6. – Päťnásobne vyššie náklady za plyn?

18.08.2022

Ideme podporiť Ukrajinu vo vojne s Ruskom odstavením ruského plynu? Pred takýmto krokom bolo potrebné zrealizovať dôsledné odborné analýzy, koľko nás to bude stáť – ako to zvýši cenu plynu reálne pre občanov a pre firmy, ako to zvýši vykurovacie a výrobné náklady, aký dopad to bude mať na našu životnú úroveň. Predpokladám, že vláda a ani naši vydarení [...]

No toto 10. – Ak menej, tak viac. . .

18.08.2022

Ak menej, tak viac – táto úmera funguje v živote v rôznych oblastiach. Platí to tak v živote človeka, ako aj v živote spoločnosti a v prírode celkovo – ak je niečoho menej, je zároveň niečoho viac, Ak je menej spojov vo verejnej preprave, tak je viac problémov s dopravou. Ak je menej dažďa, tak je viac problémov so suchom. Ak je menej peňazí, tak je viac [...]

Kroky v tme 5. – Tí, ktorých si možno kúpiť. . .

17.08.2022

Nie, neodsudzujem tie decká, ktoré za peniaze zjedia špak, pijú vodu zo záchodovej misy, či reagujú na nejakú inú nezmyselnú výzvu na sociálnych sieťach. Nepodporujem, pravdaže, toto ich správanie, len ich neodsudzujem, lebo rozumiem tomu, ako ťažko sa im žije v spoločnosti, v ktorej si možno mnohé a mnohých kúpiť. V ktorej mnohí hlásajú, že úžasný je ten, [...]

Krymský most, ICEYE

Ukrajinská nadácia kúpila pre armádu satelit. Bude mať prehľad o bojisku

18.08.2022 21:19

Ukrajinská nadácia kúpila satelit, ktorý obstaráva snímky zemského povrchu s vysokým rozlíšením bez ohľadu na dennú dobu a poveternostné podmienky.

Gagarinova ulica

V Bratislave kreslia trvalé BUS pruhy na Gagarinovej ulici

18.08.2022 20:40

V týchto dňoch v rámci prác na rekonštrukcii Gagarinovej ulice v Bratislave začali s vyznačovaním trvalých vyhradených jazdných pruhov pre verejnú dopravu, tzv. bus pruhov.

lekár, doktor, peniaze, úplatok,

Komora sestier je sklamaná z Matovičovho návrhu: Takéto zvýšenie platov nestačí

18.08.2022 20:18

Nemôžeme vyjadriť spokojnosť s prezentovaným zvýšením hrubej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, reaguje komora.

SR vláda 77. schôdza rokovanie krajniak milan

Krajniak by o druhom pilieri hovoril inak, ak by nebol ministrom, tvrdí investičný analytik

18.08.2022 19:15

Analytik František Burda v podcaste denníka Pravda hovorí o automatickom vstupe do druhého piliera, spolu s praktickými radami mladým o dôchodkovom sporení.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,390
Celková čítanosť: 6770075x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Kategórie