Založ si blog

Na tepe dňa 8. – Ako nás obohatilo členstvo v EÚ. . .

Niečo pre eurozbožňovačov, môj dnešný blog..

Nie víziu „Kotlebu a ďalších odmietačov EÚ“, ani „nejaké moje  fantazmagórie“ – predkladám analýzu francúzskeho ekonóma Pikettyho zo 16.1.2018, ktorú uverejnil na blogoch Le Monde v http://piketty.blog.lemonde.fr/2018/01/16/2018-year-of-europe/.

V štatistike, ktorú zrealizoval z údajov za roky 2010 až 2016 poukazuje, že v rámci transferov EÚ získali najviac Maďari, potom Poliaci, Slováci a najmenej Česi. Práve Česi majú najviac dôvodov na nespokojnosť, lebo od nich odchádza prostredníctvom dividend aj najviac financií 7,6 percenta, na Slovensku je to 4,2 percenta HDP. Pravdou o našom členstve v EÚ je to, že všetky krajiny strednej Európy sú na členstve v tomto spoločenstve stratové.

Zostaňme pri príklade Česka – z ich krajiny teda odišlo  2 252 miliárd českých korún a formou dotácií EÚ im pritieklo 563 miliárd korún, rozdiel v ich neprospech je 1 689 miliárd, takže ročne sa ich deficit zvyšuje o 241 miliárd českých korún.

Výpočet samozrejme nezohľadňuje dopady na životnú úroveň – udržiavanie nerovností v podobe žobráckych miezd, nekvalitného tovaru, ktorý sa do stredoeurópskych krajín vyváža, či nerovných dotácií do poľnohospodárstva.

A to ani nehovorím o tom, že ako stratu je nutné rátať aj náklady na zbrojenie, pretože súčasťou a nevyhnutnou podmienkou členstva v EÚ bol pre nás vstup do NATO, takže tie výdavky sú pre nás s členstvom v EÚ súvisiacou stratou – u nás by to bolo tuším až 7 miliárd, ktoré chce táto vláda vraziť do zbrojenia.

Tomu sa hovorí skvelé partnerstvo – výhodné pre obe strany rovnako. Toho, kto nás zatiahol do takého spolku, by zrejme mali stíhať za vlastizradu.

Pikettov článok spomína tiež tézy Filipa Novokmeta z 11. decembra 2017 – pod spomenutým blogom je na Novokmetovu prácu Between Communism and Capitalism aj link – porovnáva údaje od roku 1895 až do roku 2015. Dá sa stiahnuť – má 593 strán.

 

No čo na to dodať? Nikdy nám nebolo lepšie, však?

 

Elena   11.12.2018

 

 

 

 

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Donald Trump

Trump už má v hlave meno kandidáta na viceprezidenta

23.06.2024 07:30

Donald Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách šéfa Bieleho domu.

lokalizovanie telefónu, mapy, navigácia, mobil, smartfón, Google Maps

Google vymazal z máp pozmenené fotografie rakúskych lokalít, ktoré tam dali klimatickí aktivisti

23.06.2024 06:59

Environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili fotografie pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9193194x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív