Založ si blog

Iba slová 2. – Ak dnes chcete niekomu pomôcť. . .

 

Ak dnes chcete niekomu pomôcť, potom ste ten správny človek. A je ten naozaj správny čas. Lebo veľké veci sú vždy o tých správnych ľuďoch a o správnom čase.

Môj dnešný blog je presne o tom.

 

Ten správny čas…

Vianoce sú príležitosťou na „deň dobra“.

S prekvapením som pred chvíľou dočítala, že niektorí to posunuli „vianoce sú až večer“. A zasa u nás doma v časoch môjho detstva boli „vianoce celý mesiac“. Naozaj sme sa všetci úprimne snažili po celý čas adventu byť láskaví, lepší ako inokedy. Mne to dáva aj väčší význam – snažiť sa byť láskavejší a lepší jeden mesiac, ako snažiť sa o to jeden deň.

 

To, čo je správne…

Niekedy popri nás ticho a nenápadne prechádzajú tie správne veci, tí praví ľudia, tie najväčšie životné šance. Nevnímame ich, zaslepení hlukom, falošnými hodnotami, vlastným strachom, či zhonom, v ktorom žijeme. Uvedomíme si to v jednej chvíli. A vracajú sa nám do života, zvláštnym spôsobom, naliehavo nám ich privieva znovu a znovu.

Od skorého rána mi Zámer sveta ukazuje dookola práve toto ponaučenie – karty, I-ťing, aj tri knihy, ktoré som vystrašená tým posolstvom nenáhodne náhodne otvorila. Zámer sveta dáva jasne najavo, že vedie – „pozri, je to tak, bodka“.  Žiadne filozofovanie, žiadne vysvetľovanie, žiadne falošné úhybky – „takto to má byť, bodka“. Pracuje to s mojou hlbokou nedôverou – hoci rozumovo viem, že na budovanie veľkých vecí musia byť veci spoľahlivo usporiadané, necítim zatiaľ dôveru v srdci, celú ma strach zaplavuje.

 

Tí správni ľudia, ten správny čas…

Na to sme si už odpoveď dali – správny čas dnes, správny človek vy. Komu a ako dnes môžete pomôcť?

Sú to dvaja mladí ľudia. A predsa sa postavili ku životu zodpovednejšie ako mnohí dospelí.

  1. Matúš

V článku Kedy je chlap chlapom som písala predvianočne minulý rok jeho príbeh a príbeh jeho postihnutého brata Kubka

www.elenaistvanova.blog.pravda.sk/2017/11/30/slova-srdca-1-kedy-je-chlap-chlapom/.

Chlap sa stáva pravým chlapom nie svojim vekom, ale vtedy, keď sa začne správať ako chlap.

Matúš vyrába nádherné voňavé mydielka, aby mali z čoho zaplatiť plienky pre Kubka – má facebookovú stránku Vymydli si.

Prosím, ak chcete naozaj pomôcť, kúpte si tam dnes nejaké mydlá.

  1. Sany

Už dva roky je jej adoptívna mama Iveta mŕtva – zomrela na rakovinu. Po celý život, od svojich 23 rokov, sa Iveta starala o „cudzie deti“ – najskôr vychovala tri deti svojho brata, potom sa stala profimamou a vytvárala domov pre deti z domovov.

Sany prerušila štúdium na vysokej škole, pracuje ako predavačka – prevzala mamine záväzky – pretože hodiť plecom „veď to boli mamine záväzky“ znamenalo, že sa vo veku 3 a 5 rokov vrátia kamsi do domova Lucka a Simi. Pre ňu sú to sestry. A tak sa Sany snov o vysokej škole nadobro vzdala a namiesto štúdia popri práci zháňa ešte brigádu, aby vyžili. Článok Dozerá na deti z neba priniesol časopis Plus 7 dní – a redaktorka Šelestiaková, autorka článku, určite má na rodinu kontakt.

Neviem, či sa nájde niekto, kto by Sany dokázal finančne podporiť tak, aby mohla vyštudovať vysnívanú vysokú školu. Moc jej to prajem.

  1. Xxx

Napísala som o dvoch mladých ľuďoch, ktorí potrebujú pomoc. Ale možno aj vo vašom okolí je niekto, kto ocení misu s koláčmi, či za tanier teplej kapustnice, šalát a rezeň. Ľudia často nežiadajú o pomoc, hoci ak im ju niekto poskytne, je to pre nich malý zázrak.

A tak sa – do tretice – dobre obzrite okolo seba práve teraz. Možno ten tanier koláčov niekomu zozázrační pre neho osamelý čas Vianoc.

 

Záverom…

Nadýchnite sa, cítite tú zázračnú vôňu Vianoc? Počujete cingať ich strieborné zvončeky a kdesi v hĺbke seba znieť Tichú noc? Pozrite sa na ich trblietavé svetielka, dotknite sa ich nežnej krásy rukami – a hlavne sa do nej ponorte celým svojim srdcom…

 

 

Elena  24.12.2018

 

 

 

 

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636398x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie