Založ si blog

Ja 7. – Ako hora Fudži. . .

 

No čo, aké tri krásne veci sa vám vynoria pri bilancovaní dňa, ktorý práve odchádza?

Ako prvá mi deň rozžiarila v skorom ráne nádherná báseň, básne milujem. Uvedomujem si pri nich s úctou, ako je dar slova darom od Boha. Naozaj prekrásna báseň to je – kto iný, ako pán Mika vo svojom blogu – prečítať si jeho báseň dáva viac ako mnohé obsiahle politické kecy, tie čítam výnimočne, jeho básne často.

A potom druhé rozžiarenie dneška – rozprávkovo presvetlená cesta do práce. Dnešné ráno sa u nás na kopci kúpalo v záplave slnečných lúčov. Slnko vychádzajúc žiarilo a hrialo včasráno nežne, krehko, zrozprávkovelo celý svet trblietavým zlatistým svetlom. „Neskutočne nádherne je“ povedala s úžasom i šoférujúca Kika, ktorá inak disciplinovane „kuká len na cestu“ a pribrzdila na chvíľu. Jazdí zodpovedne, to sa jej aj o chvíľu na to i vyplatilo, lebo v priekope pri ceste sa pásla srnka – rýchla jazda ju mohla vyplašiť na cestu.

(A podchvíľou pri našej skorej rannej ceste do Revúcej prebiehajú okolo cesty mačky –  niekedy je to zvláštne koincidenčné – včera na rôznych miestach popri ceste pobiehali tri, všetky čierne. Nie, cez cestu neprebehli. Prvý bol Murko pred Muráňom – vždy sa poteším, keď ho vidím, že žije, posielam mu v duchu energiu. A ďalšie dve cestou v okolí Dlhej Lúky. A tak dieťa pred Revúcou skonštatovalo „dosť bolo dnes čiernych mačiek“. Zámer sveta ju vypočul – na kraji Revúcej sa pri ceste objavil čierny pes…

Som rada a hrdá, že jazdí ohľaduplne. Nemám rada ľudí, ktorí sa rútia cestami bezohľadne – predbiehajú i v dedine, kde dcéra ide povolenou rýchlosťou, a sem-tam nejaké prejdené zviera im nerobí problém. A sem-tam nejaká spôsobená nehoda s vyhasnutým životom nevinného takisto nie – však kto to len mohol tušiť, že to takto môže dopadnúť? Zakaždým, keď vidím takého rýchlorútiča si kladiem otázku –„a tebe, zlatko, ktorý debil dal vodičák?“)

Vráťme sa k dnešku.

Kopec sa vznášal v slnečnom jase a pod nami sa cesta vinula do oparu na úbočí lesov a riedkej bielej hmly. Prešli sme pár zákrut a zapadli sme do nej, hranica hmly sa pre nás zotrela. Slnko zmizlo, deň zošedol. Presne ako v živote, pomyslela som si, keď sme v hmle, neuvedomujeme si dostatočne, že v nej sme a pripadá nám to normálne – ak nevieme, že kdesi hore, nad tou hmlou, je slnko. Tak ako nám pripadá normálne žiť vo svete pokrivených hodnôt, ako v hmle. Je pre nás prirodzené klamať, podvádzať, konať nečestne a nezodpovedne – ale len vtedy, ak nevieme, že „toto je hmla“. A tak, ako sa mi nechcelo v dnešnom ráne zapadnúť do mesta plného hmly a šedivých dažďových mrakov, len cez povinnosti som tam prekráčala – nemám ani v živote chuť „žiť život hmly“. A s ľuďmi, ktorí ho žijú a žiť chcú, netúžim mať spoločnú reč a priestor – nemám rada nečestnosť a nečestne sa správajúcich ľudí, nech si žijú, ako vedia a chcú, no v mojom svete majú miesto už len tí, ktorí vedia, že „tam hore je slnko“.

Sú to ľudia ako – márnosť, priplávalo mi teraz prirovnanie sú ako hora Fudži, no presne, teraz mi to prepojilo ten obraz z predminulého blogu, zvláštne

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/06/18/zablesky-5-co-den-dal/

Zámer sveta nás často učí v príbehoch a obrazoch. Prirovnanie Fudži san je pre mňa tretím svetielkom dneška. Hm, Fudži san je „pani hora“ – nemá ideálny tvar, jej vrchol je zalomený, no je úžasná, prekrásna. Je to taká čistá, dychberúca krása, ktorá vyžaruje z hĺbky jej podstaty. A to v každom ročnom období – symbolicky vypovedá o kráse života človeka v každom „ročnom období“ jeho života. Ide o bývalú sopku – mne to teraz hovorí viac, ako tu dávam, samozrejme, no je to moje osobné poznanie, ktoré mi Zámer sveta prináša. Je to pochopenie, že aj ľudia sa transformujú? Poznanie je proces, takže veci začínam chápať v súvislostiach postupne – viem, že ešte nechápem ten obraz úplne, ale v pravý čas ho pochopím celý. Prečítala som si dnes aj legendu o hore Fudži – hm, posvätno a nesmrteľnosť. Je to tak, sú veci večné a posvätné, tak ako Fudži san.

Nie, netúžim na ňu vystupovať – mimochodom, práve v súvislosti s výstupmi je  i táto hora živým dôkazom toho, ako ľudia dokážu ničiť bez úcty čokoľvek – je zaplavená výkalmi a odpadom. Nuž, je to symbolické poučenie i o tom, že ak sa objaví v našom živote niečo krehké a čisté, mali by sme to chrániť, a nie svojou bezohľadnosťou zničiť.

Niečo čarokrásne, krehké a pevné zároveň, čisté, tak ako hora Fudži…

 

 

 

Elena  20.6.2019

P.S.: K krásam dneška pridávam ešte jeden obrázok. Pivónie milujem, sú nádherné – fotografia moja, taká zo svitania, keď viac vnímame sladkastú vôňu pivónií ako ich farbu.

Áno, fotografia je moja.

 


Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Antony Blinken

Rio de Janeiro hostí šéfov diplomacií G20. Stretnú sa aj Blinken s Lavrovom

21.02.2024 08:12

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 budú hovoriť najmä o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe.

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci opäť postrieľali ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8840983x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie