Záblesky 7. – Janka, nie Ty si spravila chybu. . .

Dnes o zvláštnej dvojici vám niečo porozprávam.

Aj o predvčerajšej besede v Slobodnom vysielači pár slov poviem. Pár ostrých slov, pravdaže.

 

Začnime tou dvojicou…

Janka. Jeden z najláskavejších ľudí, akých poznám.

A Dianka, malé dievčatko s blond vlasmi a žiarivo modrými očami.

Dianka je Jankina dcéra.

Presnejšie, jej mŕtva dcéra – malé dievčatko s krídlami anjela na spoločnom transparente detí mŕtvych vinou lekárov.

 

Dieťa v dôsledku nesprávnej liečby zomieralo, a zdravotníci jej tvrdili, že vraj len spinká.

Toto je posledná fotografia Janky a Dianky – so zomierajúcou dcérkou v náručí…

 

 

Janka je mama bojovníčka, vykročila za spravodlivosťou pre svoje dieťa. A spolu v skupine matiek aj za ochranu tých vašich detí, lebo tie ešte žijú, no nemusia jedného dňa prežiť nedbalosť a neodbornosť, ak budú potrebovať zdravotnú starostlivosť.

„Spravila som chybu. Neviem, ako mi to napadlo, vziať ju do tej nemocnice v Galante, predtým sme chodili do Trnavy…“ hovorí.   

Odtiaľ ju totiž previezli do Bratislavy už v kóme. Janka mala pochybnosti o tom, či jej dcéru liečili tak, ako mali. Dnes už pochybnosti nemá – v rukách konečne drží záver vyšetrovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že jej dcére v roku 2017 neposkytli starostlivosť v Galante správne.

Áno, Dianka. Po liečbe v nemocnici v Galante.

 

 

A čo s predvčerajškom…

Beseda v Slobodnom vysielači o slovenskom zdravotníctve. No, beseda… – poviem vám, Zámer sveta ma opäť uistil, že vie, čo robí. Pochopila som, prečo ma zdržal – s teplotou a antibiotikami som nemohla vyraziť na dvojnočné cestovanie smer Blava a späť kvôli dvojhodinovej besede. Poviem otvorene – keby som bola v štúdiu priamo, moja diskusia s doktorom Liptákom by určite nedopadla dobre.

Ak som v blogu Na ostrí noža 10. – 11 000 tisíc mŕtvych napísala, že si cením ako doktor Lipták mal odvahu prísť do diskusie, to si cením stále. Odvahy má však zjavne podstatne viac ako empatie voči obetiam. V názoroch sme sa nezhodli. Ani v spôsobe komunikácie, opakovane mi skákal do reči.

Myslím, že pán doktor urobil dobre, že prišiel na besedu do vysielania Slobodného vysielača. Jeho názory si môžete vypočuť na Slobodnom vysielači v archíve nahrávky zo dňa 20.6.2019 z dvojhodinovej nahrávky Konšpiračný byt 92

https://hearthis.at/slobodnyvysielac/konspiracny-byt-92-2019-06-20/?fbclid=IwAR3wpcanlduhoNgifnWzp_Z6UzfLSR0RJhNcKhklLLan2QtB0ipuCMBT-N8

Názor si spravte sami. Za seba to takto poviem – otvorene, ale slušne – rozhodne bol dobrým príkladom pre poslucháčov ako niektorí lekári bagatelizujú pochybenia a život človeka pre nich neznamená dokopy nič. Prezentoval predstavu, že lekári sa učia na chybách, takže za pochybenie by lekára nemali súdiť. Lenže jeho „chyba, na ktorej sa lekár učí“ znamená pre niekoho jeho jediné dieťa, milovaného partnera, či rodiča, ktorí prišli o život.

Nie sú to predsa žiadne chyby, ale ľudia, živí ľudia – vlastne už mŕtvi, vinou lekárov. A výrok, že predsa i tak raz každý zomrie – to síce je pravda, ale ľudia by mali zomierať, keď prežijú svoj život, a nie predčasne, keď im niekto zanedbá starostlivosť. Postoj  „však čo tam po mojom pochybení, nestíhajte ma zaň – na chybách sa učím“  pokladám za ľudsky otrasný, odborne aj morálne nesprávny pre akúkoľvek profesiu. Jeho prezentovanie v situácii zdravotníctva je obzvlášť nebezpečné, lebo tu nejde o nejaký zle napísaný papier, ktorý zahodíme, či o presolenú polievku, do ktorej môžeme priliať trochu vody – ale o tragické dopady – o celoživotnú škodu na zdraví, alebo o smrť človeka. A o celoživotné následky na život jeho blízkych.

S dôkazmi, záverom UDZS SR a početnými znaleckými posudkami, ktoré potvrdzujú pochybenie zdravotníkov, nedokážu mnohé obete v tomto štáte na ceste k spravodlivosti dospieť ku úspešnému koncu po nekonečne dlhý čas – po celé roky či desiatky rokov. Verím, že lekárom by sa páčilo, keby sa nehovorilo o obetiach – ak by sa tak označovali len naše mŕtve deti, veď tie mlčia a už sa nedokážu samé brániť. Preto my, ich matky, neprestaneme hovoriť o obetiach – a nebudeme mlčať…

NIE, NEBUDEME  MLČAŤ!!!!!!!!!!!!!

Je to systémová chyba a preto nestačia kozmetické úpravy.

Naše požiadavky nájdete tu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2018/06/06/fukanie-do-pupav-2-treti-a-posledny-otvoreny-list-premierovi/

a tu

http://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/04/26/srdcom-10-prehlasenie-matiek-otvoreneho-listu-premierovi-sr/

Naša petícia

https://www.peticie.com/peticia_na_podporu_obeti_pochybeni_lekarov_a_ich_poiadaviek

Prosím, podporte náš protest za zmenu. Alebo chcete čakať, kým budete stáť s mŕtvym dieťaťom v náručí aj vy sami?

 

Elena     22.6.2019

P.S.: fotky sú z Jankinho archívu a s jej súhlasom.

Troška 11. – Ako som vydieračov poriešila. . .

10.02.2026

Pred časom som písala o tom, ako vás oklamali naše médiá rozprávkou o údajne neplnoletom ukrajinskom vydieračovi, ktorý naše školy a kadejaké ďalšie inštitúcie vydieral a obrovské škody spôsobil. Klamali vám vtedy, že vraj nie je plnoletý Bombové hrozby školám posielal tínedžer, ktorý nemal ani 18. Ukrajinské úrady rozmýšľajú, ako ho stíhať | ta3 lenže [...]

Troška 10. – V bludnom kruhu násilia. . .

07.02.2026

Už dlho uvažujem o tom, ako by sme v spoločnosti mali riešiť násilie a násilníkov. Hájiť práva páchateľov pokladám za scestné riešenie – dávame mnohým len šancu robiť darebáčiny znovu a dookola. Otvorene – povedzte mi, vážne veríte tomu, že tridsaťjeden krát súdne trestaný kriminálnik za krádeže prestane po tom poslednom raze kradnúť a začne žiť [...]

Troška 9. – Vykročili sme dnes s justičnou strážou k novým časom?

06.02.2026

Na fb v dnešnom popoludní svieti zaujímavá správa Facebook Dnes dal sudca Pulman vyviesť z pojednávacej sály JUDr. Harabina – justičná stráž to odmietla Žeby začínali v justícii nové časy? Veru je najvyšší čas. Ešte jeden zaujímavý príbeh Vám poviem. Predvčerom mne a pár ďalším ľuďom, ktorí dali podania v tej istej veci, z GP konečne po rokoch [...]

Tibor Gašpar

Spor o ministrov zatienila kauza Šimečkovej matky: Gašpar hovorí o pseudoargumentoch, Števulová o umlčiavaní opozície

11.02.2026 06:30

Popri sporoch o fungovanie kabinetu sa do politickej debaty opäť vrátila aj téma dotácií spojených s Projektom Fórum Marty Šimečkovej.

náboje, zbraň, poprava

Desať ľudí vrátane útočníčky zahynulo po streľbe na strednej škole na západe Kanady

11.02.2026 06:05

Desať ľudí vrátane útočníčky zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia po tom, čo žena začala strieľať na strednej škole v Kanade.

Russia Ukraine War

Zelenskyj sa už chystá predávať zbrane. Koľko peňazí by Ukrajina mohla zarobiť na ich exporte?

11.02.2026 06:00

Ukrajina je už v situácii, že môže znovu vyvážať vojenskú techniku. Veľa peňazí môže získať hlavne z predaja dronov aj do členských štátov NATO.

Whats App Image 2026-02-06 at 14.33.28

Pri údržbe vysokého napätia dostal zásah, prežil. Druhý šok ho čakal po návrate z nemocnice

11.02.2026 06:00

V osudný deň sa všetko začalo ako obvykle, no skončilo sa to tragicky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,323
Celková čítanosť: 11528438x
Priemerná čítanosť článkov: 3469x

Kategórie

Archív