Ja 11. – Postrčenie k zmúdreniu. ..

 

Záverečný blog tejto jedenástky  – a ako každý jedenástkový – niečím výnimočný. Tento raz pre mňa hodne silný – som burič a rebel, no viem občas aj s pokorou skloniť hlavu a prijať poznanie. Takže dnes úprimne a pravdivo (ako sa tomu hovorí – až na dno duše?, alebo žeby „silná bilancia?“), aj celkom vážne (možno).

 

Ako ovečka…

Od prvého prečítania Muntheho Knihy o živote a smrti som uvažovala, čím bol taký výnimočný, že za jeho hlasom vlci išli ako ovečky. Teda do chvíle, kým som pochopila, že i na mňa to platí – jednoduchých pár slov, ktorých podstatou je myšlienka  „no tak, no tak, pokojne“. Samozrejme nie každý má schopnosť ma upokojiť.

A hej, viem aj povedať „Ďakujem“.

 

Vidieť pokojne…

Naozaj som sa potrebovala upokojiť. Záplava hnevu mi bránila uvažovať. Nadávala som, fúha, riadne, a to môj hnev znásobovalo, lebo som si bezmocne uvedomovala, ako tým idem presne opačným smerom, ako by som mala. Upokojenie mi umožnilo položiť si otázku, čo naozaj ten hnev vyvoláva – odkiaľ sa nesie v čase. Neviem ešte presnú odpoveď, ale už sa ju snažím hľadať.

 

Prijať poznanie…  

Blíži sa čas môjho odchodu do lesa. Netrpezlivo ešte stále čakám na ušitie obalu na môj bubon, a rozhodla som sa pozrieť na niektoré veci s tou cestou spojené, aby som ich začala chápať.

Prvou z vecí, ktorým som sa v rámci toho dnes rozhodla čeliť, bol ten šamanom predpovedaný medveď, ktorý ma má sprevádzať lesom. Po tej predpovedi som si naukladala na kľúč množstvo článkov, aby som si to raz pozrela, keď bude čas.

Symbolika medveďa je vraj podľa biblie hnev, ako som sa dočítala. No to sedí, hnev cítim.

Na ďalšej stránke som našla, že nás učí zaobchádzať s našim nahnevaným Ja, no presne. Je aj  symbolom znovuzrodenia – významnou metaforou pro naše životy, pro návrat a obohacení, jež přichází z něčeho, co se zdálo být mrtvé. Tiež, že sila medveďa nie je ničivá, ale ochraňuje – Jedna legenda vypráví jak medvěd ochránil lidského ducha, který se ocitl v nebezpečí během své cesty k Vesmírné bráně.  A prezradím, že mi vzalo dych, keď som sem chcela dať link k celému tomu príbehu, že na stránke už ten článok nie je.

No to ale nebol zvláštnostiam koniec. Na stránke vecimezinami.cz som našla, že „duch medvěda je silným zdrojem podpory v době obtížnosti. Poskytuje odvahu a stabilní základ pro řešení problémů. Když se ve vašem životě objeví medvěd jako duchovní průvodce, je možná čas stát si za vaším přesvědčením nebo vaší pravdou. Toto silné zvíře zajistí podporu a sílu. A na tej istej stránke  sa uvádza, že „na Sibiři je jméno, které označuje šamanské ženy, stejné jako slovo „medvěd“. V severní Americe, v inuitské tradici, je medvědí spirit také spojen se šamanskou tradicí a ženami.“  Tiež, že „pokud se medvěd objeví ve vašem životě, může to být také čas, abyste se postarali o své vlastní potřeby pro uzdravení, ať už je to na fyzické, emocionální nebo duchovní úrovni.

A na ďalšej stránke  sa uvádza  „Medveď nám ukazuje, že všetko máme v sebe, stačí len počúvať svoj vnútorný hlas.“

Zámer sveta ma trochu postrčil k zmúdreniu – myslím, že stačilo nateraz.

 

Záverom…

No a toto je riadne pochabá koincidencia. Klikla som náhodne na jednu z početných stránok so slovom medveď, že nejakú múdru myšlienku záverom dám dnes nie z kníh – https://www.playsafe.sk/sk/plysovy-medved

popisujú medveďa ako majestátneho s priateľským pohľadom a dobrým srdcom. Znie to upokojujúco.

A tá koincidenčná myšlienka – veď pozrite… Je prekrásna, však?

 

„Skutočne statoční majú nežné srdce“  Lord Byron

 

Elena  2.7.2019

 

 

P.S.: Privialo mi aj článok, ako v Poľsku vystrájajú ničivé tornáda, už tri ich tam mali – zauvažovala som preto, ako to zvládnem v lese v noci v búrke.  No ako – budem plakať.

 

Tak tak 7. – To je tak, keď Zelenskyj žartuje. . .

06.03.2026

Veru, povedala som si pri čítaní správy v ktoromsi minulotýždňovom ráne, podaktorí by do tých Košíc mali rýchlo zabehnúť. Fotku zlatého záchodu kdesi v Košiciach vystavili, aby podaktorí iniciatívni občania u nás vedeli, na čo sa ukrajinskej mafii svojimi zbierkami skladajú. No a o deň neskôr v ráne na fb svietil príbeh o tom, ako generátor dostali občania Odessy [...]

Tak tak 6. – Radnovce a Vieska nad Blhom – jedna malá rada. . .

06.03.2026

Nie pre obe tie dediny, pravdaže, len pre jednu maminku v niektorej z nich. Inšpiroval ma k tomu príspevok, ktorý sa na fb skupinami milovníkov zvierat včera šíril – i s otrasnou fotodokumentáciou je tam Facebook Nie psík nebol zrazený ale zabitý a vyhodený ako odpad s taškou plnou mŕtvych šteniatok a sliepok. Polícia podľa mňa účinne nekoná v týchto veciach. [...]

Tak tak 5. – Kto tu je naozaj diskriminovaný?

05.03.2026

V nadráne ku mne priplával na fb príspevok Poradne pre ľudské práva. Kedysi som ich oslovila, aby hájili práva detí, ktoré zomreli v dôsledku pochybenia lekárov u nás, aby pomohli ku potrebným zmenám legislatívy, no o to neprejavili záujem. Dnes som sa dostala ku správe, že bojujú proti diskriminácii rómskych žien v nemocniciach – pôrodniciach. Sú vraj [...]

KDH Horecký Stachura majerský

Kresťanskí demokrati majú nových podpredsedov

07.03.2026 17:17

Rozhodli o tom delegáti celoslovenského snemu KDH, ktorý sa konal v Ružomberku.

kaliňák

Kaliňák o Zelenskom: S ropou nás vydiera, sú to mafiánske spôsoby. Predpokladá, že Fico a ukrajinský prezident sa onedlho stretnú

07.03.2026 16:10

Poslankyňa Jurík v diskusnej relácii reagovala, že ropa netečie preto, lebo ropovod zničilo Rusko.

Charkov po ruskom útoku 7. marca 2026

List z Charkova: Jar, smrť a smútok

07.03.2026 15:00

Telo jedenástej obete práve vytiahli spod trosiek.

Kamzík, televízna veža

V Bratislave a okolí vypadlo rozhlasové vysielanie. Neplánované prerušenie prevádzky na vysielači Kamzík potrvá niekoľko hodín

07.03.2026 14:20

Poslucháči v Bratislave a okolí môžu v sobotu zaznamenať rozsiahly výpadok rozhlasového vysielania.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,342
Celková čítanosť: 11652790x
Priemerná čítanosť článkov: 3487x

Kategórie

Archív