Založ si blog

Čas vykročiť 3. – Fico dal odkaz. ..

Fico dal odkaz ministerke zdravotníctva cez médiá, že stratifikáciu nemocníc by musel schváliť SMER a ON.

Takže pár slov o stratifikácii nemocníc a o tom odkaze.

 

Stratifikácia – po slovensky povedané lôžok bude menej, aj oddelení v niektorých nemocniciach…

O projekte stratifikácie hovorí ministerka Kaľavská už od roku 2018. Spája sa predovšetkým s nutnou špecializáciou v závislosti od reálneho  a minimálneho potrebného počtu výkonov v tej-ktorej oblasti, od čoho si sľubovala zvýšenie kvality. A tiež so zefektívnením nemocničnej siete regionálnou centralizáciou niektorých výkonov.

Preložené do slovenčiny to znamená, že je snaha získať peniaze v zdravotníctve znížením počtu lôžok, ktoré sa – ako píše samotná ministerka na stránke MZ SR – „uvoľnia“. Je to pre mňa zázrak, podobný tomu minulotýždňovému zjaveniu anjela na televíznej obrazovke v ktorejsi slovenskej osade.  Lebo 5 600 lôžok sa uberie (teda, pardon – „transformujú sa“  –

„…a môžu byť optimálnejšie využité v ambulantnej starostlivosti, jednodňovej chirurgii, dopravnej službe a najmä v dlhodobej starostlivosti, ktorej potreba v ďalších rokoch výrazne porastie kvôli starnutiu obyvateľstva…“

https://www.health.gov.sk/?izp3 )

no zdravotná starostlivosť o pacientov sa tým nezhorší, ale zlepší. Jasné, že to je náš starý známy vtip ešte z reformy čias Zajaca – pre tých, ktorí ho zabudli ho dnes pripomeniem v aktualizovanej podobe, lebo ho občas pre poučenie spomínam.

 

Ach, tá reforma…

Minister vysvetľuje reformu riaditeľom nemocníc – „V nemocniciach bude menej oddelení, aj lôžok bude menej, ale zdravotnícka starostlivosť bude rovnako dostupná a bude lepšia. Rozumiete?

Všetci ticho. Tak pokračuje. „No, to je  ako chlapík v čiernom obleku, ktorý prejde tunelom plným sadzí a vyjde z neho, oblek má úplne biely. Nechápete?“

Trápne ticho. „Zopakujem, počúvajte pozorne“ snaží sa minister „chlapík v čiernom obleku prejde tunelom plným sadzí a vylezie odtiaľ v úplne bielom obleku. No nechápete podstatu?“

Ticho. Po chvíli jeden z riaditeľov zašomre „To je úplná somarina.“

Minister zajasá „Konečne, aspoň jeden to pochopil.“

Toľko ku chystanej reforme.

 

Ako varia žabu postupným zohrievaním vody…

To sa dá v skratke povedať o chystanej reforme… V skutočnosti už ani nie chystanej, keďže bez odobrenia Fica nerealizovateľnej.

A on pochopil, že tie kroky popularitu jeho tímu nepridajú. Aj keď mali dávkovať jed po kvapkách – až do roku 2030 by mali postupne prebiehať tie opatrenia, lebo naraz by zrejme naštvali ľudí priveľmi.

Pravdou totiž je, že časť nemocníc by mala zaniknúť. Zo 78 nemocníc by ich malo zostať 46. Pacienti by museli pri slabých spojoch  v regiónoch aj medziregionálne cestovať  za lekármi ešte viac ako doteraz. Čo myslíte, koľko voličov by stratila vláda, ktorá by niečo také spustila?

Iste, minimálne počty výkonov pre získanie skúseností sú logickým argumentom. Ale kvôli tomu by nebolo treba rušiť rovno oddelenia či celé nemocnice, skúsenosti možno napríklad nadobudnúť aj povinným kolovaním lekárov, aby lekár z provinčnej nemocnice mal povinne prax v tej výkonovo zdatnej na jeden či dva mesiace.  Tie minimálky sú dvojsečné – lebo na jednej strane môžu v niektorých o záchranu bojujúcich zariadeniach zvýšiť počty niektorých výkonov  (no tak čo, močový mechúr pooperujú viacerým, lebo veď potrebujú ešte 17 do záchrany za rok – horšie to bude s počtom pôrodov, tam nepustí realita). A na druhej strane lokálne lobbingy prezradia, kto ťahá v skutočnosti nitky a má vplyv.

 

Ak A, potom B…

Viete, uvažujem nad tým, že nielen zdravotníctvo môže optimálnejšie využívať lôžka, ale aj ja svoje peniaze.

Dnes je situácia, že pre časenky u lekárov ľudia sedia v tom lepšom prípade skoro ráno od piatej pred ambulanciami, v tom horšom tam nocujú. Je to stav dlhodobo neudržateľný – a tak predpokladám, že v snahe udržať zisky prídu zdravotné poisťovne „ s inováciami“ typu zavolajte svojmu lekárovi, či zaskajpujte, len neposedávajte v čakárni, aby nebolo vidno, aký je tento systém nanič. V situácii, kedy sú mnohé ambulancie postavené na princípe s. r. o. nebude veľký problém pre zdravotníkov aj závažne pochybiť, lebo s. r. o. nesie zodpovednosť len do výšky vkladu – viete o tom, milí pacienti???!!

A tiež niektoré ambulancie – špecialisti objednávajú pacientov na kontrolu o rok už s presným dátumom, takže podľa mňa vzniká systém, kedy sa tým zaplnia ich poradovníky. Niekoľko miest síce nechajú pre nových pacientov, ale v prípade, že by ste na ten presný deň nemohli prísť, budete mať smolu, veľmi dlho sa potom nedostanete na rad…

Pravdou ale je, že mnohí platíme, a platíme dosť. Tak je namieste uvažovať, či už dávno nemali byť zavedené bonusy a malusy, aj rodinné účty.

 

Záverom…

Fico dal odkaz nielen o stratifikácii nemocníc – či skôr nestratifikácii. Aj o tom, že neodišiel, že odísť nechce.

Neviem, či je správnou cestou znižovať počet lôžok zdravotníctva v situácii pribúdania starých a chorých. Ani či je korektné od vlády namiesto pridávania zdrojov do zdravotníctva kupovať predražené americké stíhačky.

Vlastne to viem – nie je to správna cesta, a nie je to slušné voči občanov od vlády.

Tak. Ak Fico dal aj odkaz o tom, že si chce udržať voličov, potom nestratifikáciou sa mu to podľa mňa aj podarí. Lebo pre bežných ľudí je dôležité mať dostupnú nemocnicu, mať dostupnú zdravotnú starostlivosť v regióne.  Len ak sa povie A, treba povedať aj B – zrušiť kúpu stíhačiek a zainvestovať tých 7 miliárd  do 10 rokov do zdravotníctva. Rozhodne to bude lepšia investícia do budúcnosti národa, ako by boli americké stíhačky.

 

 

 

Elena 11.7.2019

 

Áno 4. – To nevymyslíš, to je život. . .

21.08.2019

Dieliky mozaiky nášho života sa skladajú do zmysluplného celku. Niekedy máme pocit, že vôbec nesedia niektoré kúsky do toho nášho obrazu, no zrazu náhle zapadajú. To len my sme nevideli pravý viac »

Áno 3. – Ten správny uhol pohľadu. . .

18.08.2019

Kedy vidíme veci správne? Odpovede na túto otázku by sa zrejme u každého z nás rôznili. Niektorí by mi začali omieľať mantru o individuálnosti a subjektívnosti každého pohľadu, alebo viac »

Áno 2. – Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite. . .

16.08.2019

Ján Kuciak a Martina Kušnírová – podaktorí toho majú už plné zuby, ako sa o nich píše dookola – aspoň to tak komentujú na sociálnych sieťach. Útočia svojimi vyjadreniami na pani Kušnírovú. viac »

pole, vidiek, dedina

Štát chce sceliť rozdrobenú slovenskú pôdu, bude to stáť stámilióny

21.08.2019 22:54

Štát spúšťa komplexné pozemkové úpravy, ktoré sa dotknú celého Slovenska. Sceľovanie pozemkov má priniesť významné výhody.

boris johnsn, angela merkelová

Nie je vhodný čas na návrat Ruska do G7, tvrdí Johnson a Merkelová

21.08.2019 22:34

Vyhlásenie prišlo po tom, ako Donald Trump povedal, že Rusku by malo byť umožnené sa do skupiny vrátiť.

Mochovce, atómová elektráreň

Mochovce sa predražia, idú sa však spúšťať

21.08.2019 21:00

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Mochoviec sa zvýši o ďalšiu viac ako štvrť miliardu eur. Zvýšenie odobrila vláda s tým, že ho uhradí taliansky Enel.

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,246
Celková čítanosť: 2606455x
Priemerná čítanosť článkov: 2092x

Kategórie