Založ si blog

Čas vykročiť 3. – Fico dal odkaz. ..

Fico dal odkaz ministerke zdravotníctva cez médiá, že stratifikáciu nemocníc by musel schváliť SMER a ON.

Takže pár slov o stratifikácii nemocníc a o tom odkaze.

 

Stratifikácia – po slovensky povedané lôžok bude menej, aj oddelení v niektorých nemocniciach…

O projekte stratifikácie hovorí ministerka Kaľavská už od roku 2018. Spája sa predovšetkým s nutnou špecializáciou v závislosti od reálneho  a minimálneho potrebného počtu výkonov v tej-ktorej oblasti, od čoho si sľubovala zvýšenie kvality. A tiež so zefektívnením nemocničnej siete regionálnou centralizáciou niektorých výkonov.

Preložené do slovenčiny to znamená, že je snaha získať peniaze v zdravotníctve znížením počtu lôžok, ktoré sa – ako píše samotná ministerka na stránke MZ SR – „uvoľnia“. Je to pre mňa zázrak, podobný tomu minulotýždňovému zjaveniu anjela na televíznej obrazovke v ktorejsi slovenskej osade.  Lebo 5 600 lôžok sa uberie (teda, pardon – „transformujú sa“  –

„…a môžu byť optimálnejšie využité v ambulantnej starostlivosti, jednodňovej chirurgii, dopravnej službe a najmä v dlhodobej starostlivosti, ktorej potreba v ďalších rokoch výrazne porastie kvôli starnutiu obyvateľstva…“

https://www.health.gov.sk/?izp3 )

no zdravotná starostlivosť o pacientov sa tým nezhorší, ale zlepší. Jasné, že to je náš starý známy vtip ešte z reformy čias Zajaca – pre tých, ktorí ho zabudli ho dnes pripomeniem v aktualizovanej podobe, lebo ho občas pre poučenie spomínam.

 

Ach, tá reforma…

Minister vysvetľuje reformu riaditeľom nemocníc – „V nemocniciach bude menej oddelení, aj lôžok bude menej, ale zdravotnícka starostlivosť bude rovnako dostupná a bude lepšia. Rozumiete?

Všetci ticho. Tak pokračuje. „No, to je  ako chlapík v čiernom obleku, ktorý prejde tunelom plným sadzí a vyjde z neho, oblek má úplne biely. Nechápete?“

Trápne ticho. „Zopakujem, počúvajte pozorne“ snaží sa minister „chlapík v čiernom obleku prejde tunelom plným sadzí a vylezie odtiaľ v úplne bielom obleku. No nechápete podstatu?“

Ticho. Po chvíli jeden z riaditeľov zašomre „To je úplná somarina.“

Minister zajasá „Konečne, aspoň jeden to pochopil.“

Toľko ku chystanej reforme.

 

Ako varia žabu postupným zohrievaním vody…

To sa dá v skratke povedať o chystanej reforme… V skutočnosti už ani nie chystanej, keďže bez odobrenia Fica nerealizovateľnej.

A on pochopil, že tie kroky popularitu jeho tímu nepridajú. Aj keď mali dávkovať jed po kvapkách – až do roku 2030 by mali postupne prebiehať tie opatrenia, lebo naraz by zrejme naštvali ľudí priveľmi.

Pravdou totiž je, že časť nemocníc by mala zaniknúť. Zo 78 nemocníc by ich malo zostať 46. Pacienti by museli pri slabých spojoch  v regiónoch aj medziregionálne cestovať  za lekármi ešte viac ako doteraz. Čo myslíte, koľko voličov by stratila vláda, ktorá by niečo také spustila?

Iste, minimálne počty výkonov pre získanie skúseností sú logickým argumentom. Ale kvôli tomu by nebolo treba rušiť rovno oddelenia či celé nemocnice, skúsenosti možno napríklad nadobudnúť aj povinným kolovaním lekárov, aby lekár z provinčnej nemocnice mal povinne prax v tej výkonovo zdatnej na jeden či dva mesiace.  Tie minimálky sú dvojsečné – lebo na jednej strane môžu v niektorých o záchranu bojujúcich zariadeniach zvýšiť počty niektorých výkonov  (no tak čo, močový mechúr pooperujú viacerým, lebo veď potrebujú ešte 17 do záchrany za rok – horšie to bude s počtom pôrodov, tam nepustí realita). A na druhej strane lokálne lobbingy prezradia, kto ťahá v skutočnosti nitky a má vplyv.

 

Ak A, potom B…

Viete, uvažujem nad tým, že nielen zdravotníctvo môže optimálnejšie využívať lôžka, ale aj ja svoje peniaze.

Dnes je situácia, že pre časenky u lekárov ľudia sedia v tom lepšom prípade skoro ráno od piatej pred ambulanciami, v tom horšom tam nocujú. Je to stav dlhodobo neudržateľný – a tak predpokladám, že v snahe udržať zisky prídu zdravotné poisťovne „ s inováciami“ typu zavolajte svojmu lekárovi, či zaskajpujte, len neposedávajte v čakárni, aby nebolo vidno, aký je tento systém nanič. V situácii, kedy sú mnohé ambulancie postavené na princípe s. r. o. nebude veľký problém pre zdravotníkov aj závažne pochybiť, lebo s. r. o. nesie zodpovednosť len do výšky vkladu – viete o tom, milí pacienti???!!

A tiež niektoré ambulancie – špecialisti objednávajú pacientov na kontrolu o rok už s presným dátumom, takže podľa mňa vzniká systém, kedy sa tým zaplnia ich poradovníky. Niekoľko miest síce nechajú pre nových pacientov, ale v prípade, že by ste na ten presný deň nemohli prísť, budete mať smolu, veľmi dlho sa potom nedostanete na rad…

Pravdou ale je, že mnohí platíme, a platíme dosť. Tak je namieste uvažovať, či už dávno nemali byť zavedené bonusy a malusy, aj rodinné účty.

 

Záverom…

Fico dal odkaz nielen o stratifikácii nemocníc – či skôr nestratifikácii. Aj o tom, že neodišiel, že odísť nechce.

Neviem, či je správnou cestou znižovať počet lôžok zdravotníctva v situácii pribúdania starých a chorých. Ani či je korektné od vlády namiesto pridávania zdrojov do zdravotníctva kupovať predražené americké stíhačky.

Vlastne to viem – nie je to správna cesta, a nie je to slušné voči občanov od vlády.

Tak. Ak Fico dal aj odkaz o tom, že si chce udržať voličov, potom nestratifikáciou sa mu to podľa mňa aj podarí. Lebo pre bežných ľudí je dôležité mať dostupnú nemocnicu, mať dostupnú zdravotnú starostlivosť v regióne.  Len ak sa povie A, treba povedať aj B – zrušiť kúpu stíhačiek a zainvestovať tých 7 miliárd  do 10 rokov do zdravotníctva. Rozhodne to bude lepšia investícia do budúcnosti národa, ako by boli americké stíhačky.

 

 

 

Elena 11.7.2019

 

No toto 7. – Sulíkovi možno sochu postavia. . .

10.08.2022

Teda nie je to ešte stopercentné, ale vysoko, vysoko pravdepodobné, že sa národ na tú sochu pre neho poskladá. S tabuľkou Národ sebe. Alebo žeby Vďačný národ? Že prečo? No pre jeho záslužný počin. Veru, vyčítať síce Sulíkovi môžeme kadečo, ale asi to všetko pre mnohých vyváži tento počin – že kvôli nemu odíde Naď z vlády a politiky [...]

Kroky v tme 3. – Deň odpúšťania. . .

08.08.2022

Niekedy vietor veje divoko a koruny stromov sa krivia pod jeho náporom. Na horách bol prudký vietor, no postupne utíchol – zahlásili vo sobotňajších večerných správach, no u nás vietor zjavne správy nepočul a pokračoval v divokom tanci po celú noc a aj v nedeľu. Deň odpúšťania je dnes – prečítala som si na fb v buse. A uvažovala som o tom v nedeľu večer [...]

No toto 6. – Kam šli tie prachy?

05.08.2022

Vynárajú sa informácie o tom, kto sa nabalil na pandémii. Popri výrobcoch vakcín to boli aj testovači. Informáciu o tom priniesol FINSTAT – aj keď nerozumiem, prečo analyzoval len údaje od 290 zo 400 prevádzkovateľov – a nie všetkých. Nuž, bolo to defilé lumpov a ľudí bez morálky, čo nám tie časy ukázali. MOMky boli skutočne dobrý biznis, s [...]

láska, sex, obťažovanie

Moderátorka obvinila primátora Sabinova z obťažovania. On to odmieta

10.08.2022 13:25

Pritlačil ma k sebe a neskôr rukou pokračoval až na môj bok, opísala incident moderátorka.

kreston, obnova ukrajiny, Jurij Muška - veľvyslanec Ukrajiny n

Ukrajinský veľvyslanec: Slovensko je pre nás kontaktným bodom s Európou

10.08.2022 13:13

O mesiac budú ukrajinské deti potrebovať nastúpiť do škôl, tie však musíme postaviť a opraviť, upozornil Muška na stretnutí v Bratislave.

Richard Sulík

Sulík: Najpravdepodobnejší scenár je demisia ministrov SaS na konci augusta

10.08.2022 13:02

Minister odmieta, že by SaS začala s predvolebnou kampaňou.

Záchranári / Čln / Hasičský a záchranný zbor / HaZZ /

Záchranári od júla zasahovali pri 22 prípadoch topenia sa, sedem ľudí sa utopilo

10.08.2022 12:34

Najviac prípadov topenia sa záchranári v tomto období evidujú v Bratislavskom kraji.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,384
Celková čítanosť: 6738501x
Priemerná čítanosť článkov: 2827x

Kategórie