Založ si blog

Čas vykročiť 3. – Fico dal odkaz. ..

Fico dal odkaz ministerke zdravotníctva cez médiá, že stratifikáciu nemocníc by musel schváliť SMER a ON.

Takže pár slov o stratifikácii nemocníc a o tom odkaze.

 

Stratifikácia – po slovensky povedané lôžok bude menej, aj oddelení v niektorých nemocniciach…

O projekte stratifikácie hovorí ministerka Kaľavská už od roku 2018. Spája sa predovšetkým s nutnou špecializáciou v závislosti od reálneho  a minimálneho potrebného počtu výkonov v tej-ktorej oblasti, od čoho si sľubovala zvýšenie kvality. A tiež so zefektívnením nemocničnej siete regionálnou centralizáciou niektorých výkonov.

Preložené do slovenčiny to znamená, že je snaha získať peniaze v zdravotníctve znížením počtu lôžok, ktoré sa – ako píše samotná ministerka na stránke MZ SR – „uvoľnia“. Je to pre mňa zázrak, podobný tomu minulotýždňovému zjaveniu anjela na televíznej obrazovke v ktorejsi slovenskej osade.  Lebo 5 600 lôžok sa uberie (teda, pardon – „transformujú sa“  –

„…a môžu byť optimálnejšie využité v ambulantnej starostlivosti, jednodňovej chirurgii, dopravnej službe a najmä v dlhodobej starostlivosti, ktorej potreba v ďalších rokoch výrazne porastie kvôli starnutiu obyvateľstva…“

https://www.health.gov.sk/?izp3 )

no zdravotná starostlivosť o pacientov sa tým nezhorší, ale zlepší. Jasné, že to je náš starý známy vtip ešte z reformy čias Zajaca – pre tých, ktorí ho zabudli ho dnes pripomeniem v aktualizovanej podobe, lebo ho občas pre poučenie spomínam.

 

Ach, tá reforma…

Minister vysvetľuje reformu riaditeľom nemocníc – „V nemocniciach bude menej oddelení, aj lôžok bude menej, ale zdravotnícka starostlivosť bude rovnako dostupná a bude lepšia. Rozumiete?

Všetci ticho. Tak pokračuje. „No, to je  ako chlapík v čiernom obleku, ktorý prejde tunelom plným sadzí a vyjde z neho, oblek má úplne biely. Nechápete?“

Trápne ticho. „Zopakujem, počúvajte pozorne“ snaží sa minister „chlapík v čiernom obleku prejde tunelom plným sadzí a vylezie odtiaľ v úplne bielom obleku. No nechápete podstatu?“

Ticho. Po chvíli jeden z riaditeľov zašomre „To je úplná somarina.“

Minister zajasá „Konečne, aspoň jeden to pochopil.“

Toľko ku chystanej reforme.

 

Ako varia žabu postupným zohrievaním vody…

To sa dá v skratke povedať o chystanej reforme… V skutočnosti už ani nie chystanej, keďže bez odobrenia Fica nerealizovateľnej.

A on pochopil, že tie kroky popularitu jeho tímu nepridajú. Aj keď mali dávkovať jed po kvapkách – až do roku 2030 by mali postupne prebiehať tie opatrenia, lebo naraz by zrejme naštvali ľudí priveľmi.

Pravdou totiž je, že časť nemocníc by mala zaniknúť. Zo 78 nemocníc by ich malo zostať 46. Pacienti by museli pri slabých spojoch  v regiónoch aj medziregionálne cestovať  za lekármi ešte viac ako doteraz. Čo myslíte, koľko voličov by stratila vláda, ktorá by niečo také spustila?

Iste, minimálne počty výkonov pre získanie skúseností sú logickým argumentom. Ale kvôli tomu by nebolo treba rušiť rovno oddelenia či celé nemocnice, skúsenosti možno napríklad nadobudnúť aj povinným kolovaním lekárov, aby lekár z provinčnej nemocnice mal povinne prax v tej výkonovo zdatnej na jeden či dva mesiace.  Tie minimálky sú dvojsečné – lebo na jednej strane môžu v niektorých o záchranu bojujúcich zariadeniach zvýšiť počty niektorých výkonov  (no tak čo, močový mechúr pooperujú viacerým, lebo veď potrebujú ešte 17 do záchrany za rok – horšie to bude s počtom pôrodov, tam nepustí realita). A na druhej strane lokálne lobbingy prezradia, kto ťahá v skutočnosti nitky a má vplyv.

 

Ak A, potom B…

Viete, uvažujem nad tým, že nielen zdravotníctvo môže optimálnejšie využívať lôžka, ale aj ja svoje peniaze.

Dnes je situácia, že pre časenky u lekárov ľudia sedia v tom lepšom prípade skoro ráno od piatej pred ambulanciami, v tom horšom tam nocujú. Je to stav dlhodobo neudržateľný – a tak predpokladám, že v snahe udržať zisky prídu zdravotné poisťovne „ s inováciami“ typu zavolajte svojmu lekárovi, či zaskajpujte, len neposedávajte v čakárni, aby nebolo vidno, aký je tento systém nanič. V situácii, kedy sú mnohé ambulancie postavené na princípe s. r. o. nebude veľký problém pre zdravotníkov aj závažne pochybiť, lebo s. r. o. nesie zodpovednosť len do výšky vkladu – viete o tom, milí pacienti???!!

A tiež niektoré ambulancie – špecialisti objednávajú pacientov na kontrolu o rok už s presným dátumom, takže podľa mňa vzniká systém, kedy sa tým zaplnia ich poradovníky. Niekoľko miest síce nechajú pre nových pacientov, ale v prípade, že by ste na ten presný deň nemohli prísť, budete mať smolu, veľmi dlho sa potom nedostanete na rad…

Pravdou ale je, že mnohí platíme, a platíme dosť. Tak je namieste uvažovať, či už dávno nemali byť zavedené bonusy a malusy, aj rodinné účty.

 

Záverom…

Fico dal odkaz nielen o stratifikácii nemocníc – či skôr nestratifikácii. Aj o tom, že neodišiel, že odísť nechce.

Neviem, či je správnou cestou znižovať počet lôžok zdravotníctva v situácii pribúdania starých a chorých. Ani či je korektné od vlády namiesto pridávania zdrojov do zdravotníctva kupovať predražené americké stíhačky.

Vlastne to viem – nie je to správna cesta, a nie je to slušné voči občanov od vlády.

Tak. Ak Fico dal aj odkaz o tom, že si chce udržať voličov, potom nestratifikáciou sa mu to podľa mňa aj podarí. Lebo pre bežných ľudí je dôležité mať dostupnú nemocnicu, mať dostupnú zdravotnú starostlivosť v regióne.  Len ak sa povie A, treba povedať aj B – zrušiť kúpu stíhačiek a zainvestovať tých 7 miliárd  do 10 rokov do zdravotníctva. Rozhodne to bude lepšia investícia do budúcnosti národa, ako by boli americké stíhačky.

 

 

 

Elena 11.7.2019

 

Antaon 9. – Zakaždým. . .

29.03.2023

Zakaždým zomieram, zakaždým zomrieť chcem znova a hoci plynie čas, zakaždým z rany krv prúdom vyteká nová, zakaždým temnie deň a slnko sa polnočným kabátom halí, zakaždým cítim to akí sme k osudu malí, zakaždým v rade dní kráčam a nerátam kroky, zakaždým plynú dni tak akoby plynuli roky, zakaždým závoj sĺz svet zastrie úplne celý, zakaždým vykročiť do [...]

Kvapky krvi 10. – Utýraný. . .

28.03.2023

Za poctivú prácu s poctivým platením poistných odvodov si môžeme zaistiť dôstojný život a dôstojnú starobu. Alebo nie, ak nám štát berie priveľa. Začnem dôchodkovým systémom, lebo chcem aby ste si uvedomili, že sa môžeme mať rôzne, a ako rôzne. Sú krajiny ako Chile či Čína, kde odchodový dôchodkový vek je o hodne nižší ako 60 rokov. Poučný je aj článok v [...]

Kvapky krvi 9. – Ako sa nám čoskoro životná úroveň prudko polepší. ..

28.03.2023

Teda nie že by nám bolo zle, kdeže. Žijeme si slobodne a v spoločenstve tých najlepších priateľov. Ale môže nám byť ešte o trochu lepšie, samozrejme. Až tak dobre, že nám zderegulujú ceny elektriny a plynu. A zrejme dosť skoro to budú chcieť spraviť, lebo článok v HN sa objavil [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,545
Celková čítanosť: 7764797x
Priemerná čítanosť článkov: 3051x

Kategórie