Problémy Nemecka s elektrinou rezonujú vo mne – a teraz vám vysvetlím, prečo by mali i vo vás. Ide o naše peniaze – ako inak?
Žiť bez elektriny…
Problémy Nemecka s elektrinou vo mne zarezonovali po včerajšku, strávenom bez elektriny. Teda – boli sme bez elektriny v dôsledku chyby na vysokom napätí kdesi v našom okrese, zatiaľ nie vinou Nemcov. Ale vraj v minulom mesiaci nám to už tri razy hrozilo kvôli nim.
Človek si v takom dni bez elektriny uvedomí, nakoľko sme na ňu všetkým napojení – nielenže nemôžeme variť, ale napríklad ani čítať sa bez nej nedá, pri svetle sviečky to nie je ono – po chvíli nás rozbolia oči. A to už nehovorím o umývaní sa studenou vodou, lebo bojler…
A v takých chvíľach mediálna správa o tom, že Nemci nás mohli len za jeden letný mesiac tri razy pripraviť o elektrinu, vôbec neznie dobre.
Blokačné transformátory…
Česi a Poliaci problém od svojich prenosových sústav odkláňali, majú na hraniciach postavené špeciálne transformátory – písal o tom článok v Pravde
a my čo? Sme pripravení špeciálne odkláňacie – tzv. blokačné – transformátory tiež vybudovať?
Pritom problém s Nemeckom v tomto smere vôbec nie je nový – a teda ani krátkodobý
https://www.tyzden.sk/casopis/13732/nemecka-zelena-energetika-nas-problem/
a rozhodne sa týka aj Slovenska. Ako uvádza spomenutý článok – „týmito prepravnými tokmi sú postihnuté aj Slovensko a Maďarsko“. Príčiny sú podľa expertov v nerovnomernej distribúcii veternej energie zo severu na juh Nemecka
chýba vysokonapäťové diaľkové prepojenie. Dôvod? Až do odstavenia atómových reaktorov nebolo treba prepravovať elektrinu zo severu na juh vo veľkých objemoch. Ďalšou príčinou bol nesúhlas obyvateľstva a zdĺhavý proces získavania povolení na výstavbu elektrických vysokonapäťových vedení. To sa nemení ani dnes. Namiesto toho to riešia na úkor iných krajín – nepredvídateľnými tokmi elektriny cez okolité štáty. Tieto krajiny majú potom preťažené národné prepravné siete. K tomuto problému dochádza od leta 2011, teda krátko od odpojenia niekoľkých jadrových reaktorov v Nemecku.
Určite pre väčšinu z vás nie sú podstatné argumenty o extrémnom zaťažovaní, až zahltení siete, hoci v prípade Slovenska sa zvýšil tranzit elektrickej energie v roku 2011 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 79 percent. V prípade ostatných štátov V4 bola situácia podobná.
To, čo vás ale zaujímať bude, je skutočnosť, že dôsledkom tohto postupu Nemecka a s tým súvisiace vyššieho zaťaženia tranzitných sietí a vyšších strát v rámci neho je i cena elektriny pre nás. Sme to totiž práve my, kto v cene elektriny na území Slovenska platí aj za presun elektriny pre Nemcov.
Reči o plánovanom a potrebnom zvyšovaní cien elektriny by nás mali preto ako spotrebiteľov prebrať – a mali by sme sa dozvedieť, koľko platíme za tranzit „našej vlastnej“ elektriny – a koľko spozorujeme na tú nemeckú. Nemyslím si, že ide o zanedbateľnú sumu, lebo cena samotnej elektrickej energie v celkovej platbe pre koncového spotrebiteľa tvorí menej ako polovicu z jej ceny.
Ak sa v roku 2017 manažér portfólia alternatívneho dodávateľa Magna vyjadroval, že lacnejšiu elektrinu cez hranice nemôžeme dovážať kvôli nedostatočnej prenosovej sústave,
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2017/cislo-41/casu-lacnych-energii-odzvana.html
a hovorí sa o zvyšovaní cien elektriny v tomto roku a o jej podstatnom zvyšovaní v roku budúcom, s argumentáciou, že sa zhoršuje hospodárska štruktúra a je nutné investovať do infraštruktúry elektrickej siete
potom je namieste otázka
čie záujmy preferuje slovenská vláda tolerovaním tohto stavu s prenosom nemeckej elektrickej energie na účet slovenských občanov dlhodobo?
Záujmy obyčajných slovenských občanov to asi nebudú.
Elena 16.7.2019
Ty ani len netusis ako funguje biznis s elektrinou....:-)... ...
++++++++++++ ...
A aby toho nebolo dosť, tak Putin oslobodením ...
A prečo vlastne Nemecko, jednoducho nekupuje ...
Nemecko odstavilo doteraz viac, ako polovicu ...
Celá debata | RSS tejto debaty