Založ si blog

A prečo nie 4. – Štúdia o výskyte hlúposti

 

Poviem vám teraz, ako som sa hlboko mýlila vo vzťahu ku výskytu hlúposti na Slovensku.

 

Klimatické zmeny sú závažnou hrozbou…

Klíma sa zhoršuje, prognózy pokojného a spokojného života sa v dôsledku klimatických zmien zhoršujú. Veľa sa píše o tom. A už to zažívame aj na vlastnej koži, kadejaké nepríjemné až hrozivé dopady počasia – suchá a záplavy, tornáda sa objavujú, prudké až extrémne zmeny počasia.

Chápem preto, že veľa rozumných ľudí sa ozýva za riešenie ekológie, ochranu životného prostredia – pretože myslia na budúcnosť seba samých, a tiež svojich detí.

 

Uvedomujem si, že niektorým ľuďom chýba súcit…

Aj základná miera empatie so živými bytosťami – všimla som si to vo Zvolene pri príbehu s holúbäťom, ktoré som tam zachraňovala. A pravdaže, aj v mnohých iných situáciách – napríklad v minuloročnom prípade, keď v Poprade bola mŕtva mačka, zjavne vyhladovaná.

Rozumiem preto tomu, že kašlete na africké horské gorily a ich utrpenie, na devastáciu dažďového pralesa v Brazílii, na strieľanie desaťtisícov mustangov v Amerike či likvidovanie miliónov operencov v Taliansku – keď je podaktorým z vás ľahostajný osud aj živých bytostí, na ktorých trápenie sa priamo dívate.

Ja nemôžem len tak prejsť popri zvierati a nepomôcť. Víkendová búrka zúrila a v noci z nedele na pondelok fúkal u nás v horách silný vietor. Včera ráno bolo na ceste vtáčie hniezdo, so štyrmi mŕtvymi mláďatami. Mám úctu aj k mŕtvej bytosti, vzala som ich a odniesla do vysokej trávy, nech tam spočinú v pokoji.

 

Viem čo – to aj o ľudskej hlúposti…

No verila som, že naozaj až takí tupí jednotlivci, ktorí by si sami pod sebou pílili konár nivočením životného prostredia bez akýchkoľvek zábran, u nás azda už nie sú. Však tie klimatické zmeny cíti každý z nás.

Nuž, mýlila som sa poriadne – je ich zjavne dosť. Čo dosť – viac ako dosť…

Cítila som sa nanič nedávno, keď som čítala správu o udusenej labutej mame – ani som k tomu nemohla vtedy nič napísať, lebo by som písala ostro

https://www.bratislavskenoviny.sk/aktuality/ruzinov/54904-foto-krasna-labut-sa-kratko-po-vyliahnuti-mladat-udusila-dovod

Ale znovu a znovu nás presviedčajú podaktorí, že hlúposť je neliečiteľná – veď pozrite…

Informácie o plastovej katastrofe na rieke Bodva

https://somzdediny.hlavnydennik.sk/ekologicka-katastrofa-na-bodve-ludia-do-rieky-vyhadzuju-plasty-aj-chladnicky/?fbclid=IwAR3fJyU9bzCUMU51afRipC8D1c85gni5tkmp0wyIwe1yPv87dAAStx1iegY

No čo myslíte, vyhadzovači bordelu, kto bude zodpovedný za zhoršovanie životného prostredia – Putin, Fico, alebo vy sami?

A kto na to doplatí, bordelári? Vy sami – a my s vami.

 

 

Elena    16.7.2019

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850598x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie