Založ si blog

Očami dieťaťa 11. – Tafida – budeme sa prizerať ako zomiera? ? ?

 

Malé dievčatko, len 5-ročné. Chce žiť, rodičia za ňu bojujú a lekári nemocnice Gaslini v Taliansku ju chcú liečiť. Tak kde je problém? Problémom je, že dieťa je v nemocnici Royal London Hospital v Anglicku. V rukách lekárov, ktorí sú rozhodnutí pripraviť ju o život.

Pripravili už o život Alfieho, aj Charlieho – písala som o oboch prípadoch v mojom blogu.

V tejto chvíli o príbehu Tafidy a jednej výzve plnej nádeje.

 

Príbeh Tafidy Raqeeb…  

Rodičia ju chcú na vlastné náklady a za sprievodu odborníkov – lekárov presunúť do talianskej nemocnice, kde sú ochotní ju liečiť.

Ako uvádza k petícii organizácia Citizengo:

 

Malá Tafida Raqeeb má len päť rokov a až do začiatku tohto roku bola úplne zdravá. Vo februári 2019 však po krvácaní do mozgu a následnej respiračnej a srdcovej zástave spôsobenej nediagnostikovanou, ale dokonale liečiteľnou anomáliou, upadla do bezvedomia.

Rodičom boli povedané, aby sa po vyčerpávajúcej operácii mozgu pripravili na najhoršie. Lekári v snahe odpojiť ju od ventilátora a poslať ju na druhý svet, vykonali sken mozgu, ktorý vyvrátil ich domnienku o mozgovej smrti.

Navyše, podľa diagnózy nezávislého neurochirurga je Tafida v hlbokej kóme, z ktorej sa veľmi pomaly vynára a potrebuje čas na zotavenie – proces, ktorý môže trvať až jeden rok. Jej ošetrujúci lekári s takýmto stanoviskom nesúhlasia a opakovane rodičom podsúvajú myšlienku, aby zvážili ukončenie jej života.

Po dvoch mesiacoch od operácie začala Tafida otvárať oči a pohybovať končatinami. No zakaždým, keď sa jej stav zhoršil, rodičia boli informovaní, aby sa s ňou rozlúčili. Tafida však aj napriek nepriaznivým prognózam vždy zabojovala a dostala sa z najhoršieho vonku.

Dvaja experti z medzinárodne uznávanej detskej nemocnice Gaslini v Janove uviedli, že sú schopní a ochotní liečiť Tafidu, a že rozhodne nespĺňa podmienky na aktívne urýchlenie ukončenia jej života, pretože u nej nedošlo k smrti mozgu. 

Rodičia preto požadujú, aby si mohli Tafidu vziať domov a bezpečne a na vlastné náklady ju previezť a liečiť v Taliansku.

Britská nemocnica Royal London Hospital ju však odmieta prepustiť, naopak podala na súd žiadosť o možnosť ukončiť liečbu a život malej Tafidy. 

Pomôžte nám apelovať na nemocnicu Royal London Hospital, ktorá proti vôli rodičov „väzní“ Tafidu a odmieta ju prepustiť z nemocnice do starostlivosti rodičov a talianskych odborníkov.

 

Márnosť, spomienky…

Strašne zle mi bolo z toho prípadu pri prvom prečítaní správy v maili.

Zavalili ma spomienky. Spomenula som si, ako som sama, úplne sama, stála pred nemocnicou v Banskej Bystrici v marci 2014 a zháňala pomoc pre môjho syna, aby ho neodpojili z prístrojov. Ani neviete, čo by som bola vtedy dala za čo len jediného človeka, ktorý by sa ku mne postavil a podporil ma.

Kto ma podporil? Nemocnicu vtedy oslovil s prosbou, aby moje dieťa neodpájali z prístrojov, náš vtedajší pán predseda BBsK Kotleba. Aj televízia JOJ, ktorá vtedy mojou zúfalú výzvu natočila.

Moje dieťa napriek môjmu nesúhlasu lekári od prístrojov na druhý deň odpojili. Poviem vám, čo vtedy vo mne zomrelo – láska a dôvera k vlasti – a odvtedy necítim povinnosť byť s týmto štátom solidárna. Stratila som úctu voči nemu, lebo on ju nemá voči mne.

Súcitím s Tafidou, aj s jej rodičmi, rozumiem im.    

 

Neviem, čo sa to stalo…

Neviem, čo sa to stalo so svetom a čo sa to stalo s nami, keď tolerujeme takú nenormálnosť. Nie je v poriadku zabíjať ľudí s postihnutím, zabíjať choré deti. Nie, nie je v poriadku tváriť sa, že o živote a smrti chorého človeka môže rozhodovať nejaký súd.

Nijaký rodič by sa nemal dostať do situácie, že musí proti štátu bojovať za život svojho dieťaťa.

Každý z nás by mal dostať šancu na život a liečbu.

Ľudia by nemali bolestne zomierať niekoľko dní bez jedla a vody „pod lekárskym dohľadom“. Takým hyenám v bielom by som zobrala diplomy.

Stačí tak málo – pre petíciu je potrebné zozbierať viac ako 200 000 podpisov. Je ich približne 145 000 v súčasnosti. Pridáte aj ten Váš?

http://www.citizengo.org/sk/lf/172248-pustite-tafidu-do-talianska

 

 

Elena   2.8.2019

 

 

Kvapky srdca 5. – Život ako počasie. ..

15.09.2019

Nedeľa ako vytiahnutá z rozprávky so šťastným koncom – zaliata slnkom, s bezoblačnou modro-modrou oblohou. Človeku sa ani veriť nechce, že by mali prísť o dva dni mrazy. Ale tak to chodí viac »

Kvapky srdca 4. – Aspoň jeden strom. . .

14.09.2019

Ste človek prírody a vidieka, alebo človek mesta? Možno si teraz poviete, že ste človek mesta a pritom aj prírody. Hm, to je veru pravdepodobné – veď i „mešťania“ si kus prírody uchovávajú viac »

Kvapky srdca 3. – Lunter sľúbil nové cesty, ale. . .

14.09.2019

V revúckom okrese sa rozbehla oprava ciest. Konečne, povedia si mnohí – však to lepenie dier na cestách bolo neefektívne a po mesiaci bol stav rovnaký, ak nie horší. Niet sa čo diviť, že viac »

matovic, heger, olano

OĽaNO stratifikáciu podporí, dáva si však podmienku

18.09.2019 12:07

Zároveň vyzvali poslancov Smeru, aby návrh vlastnej ministerky Kalavskej podporili.

KDH / Alojz hlina / Anna Verešová /

Novou tvárou KDH sa stala Anna Verešová

18.09.2019 12:00, aktualizované: 12:30

Nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Verešová bude v budúcoročných voľbách do NR SR kandidovať za mimoparlamentné KDH.

peňaženka, peniaze, eurá

Viac v peňaženke. Nezdaniteľné minimum sa zvýši

18.09.2019 11:50

Nezdaniteľná časť základu dane sa od budúceho roka zvýši z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima.

USA-SECURITY/SNOWDEN

Snowdena sa pokúšala naverbovať ruská FSB, ten ponuku odmietol

18.09.2019 11:50

V rozhovore pre agentúru Interfax to potvrdil ruský právnik Anatolij Kučerena, ktorý v Rusku zastupuje Snowdenove záujmy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,269
Celková čítanosť: 2669932x
Priemerná čítanosť článkov: 2104x

Kategórie