Založ si blog

Tíšenie. 3 – O životných zmenách. . .

 

Naša životná filozofia sa stáva našim životným štýlom. Ako myslíme, tak žijeme – stará známa pravda je to. Meníme sa len tým, že vykročíme cestou, ktorou sme ešte nikdy nešli. Známe tisíckrát vyšliapané cesty, známe spôsoby myslenia a správania nás nezmenia. A z doteraz povedaného vyvodzujem, že ak filozofia podmieňuje životný štýl, potom pre jeho zmenu je nutná aj zmena životnej filozofie.

Včerajšok bol hodne zvláštny, koincidencie sa mi sypali, v lese som našla niekoľko srdiečkových kameňov. Na úvod vám s niektorými z nich dám symbolickú fotohádanku – no to som zvedavá, či pochopí niekto?

 

PREČO prichádzajú životné zmeny?

Nerobíme veľké a zásadné, tzv. prelomové zmeny len tak z dlhej chvíle – to nás život pritlačí niečím ťažkým a bolestným do kúta, pretože na jeho jemné postrkávanie sme nereagovali. Ak k nám v živote taká zmena príde, znamená to začať žiť inak, prijať nový životný štýl. A k tomu musíme zmeniť svoju životnú filozofiu. Možno zmeniť uhol pohľadu, možno začať vidieť nové veci. Tá zmena nebýva ľahká, no prináša pre nás dobro.

Pre mňa je takou zmenou šamanské videnie sveta – hlboko je takýto spôsob vnímania sveta mojou podstatou. Porozumela som vďaka tomu, že zmena životnej filozofie neznamená opustiť všetko doterajšie, je len preskladaním nás samých do podoby, v ktorej sme viac sami sebou. Šamanizmus je životná filozofia a životný štýl. Ešte spresním, že niektorí  šamani používajú výraz „kurandero“, je to vraj pravý liečiteľ, ja mám rada slovo „šaman“. Ako hovorí Viloldo, ak nás volá cesta šamana, najskôr musíme zasvätiť život poslaniu, ktoré nás presahuje a mať odvahu objaviť svoj posvätný sen. Posvätný sen nás vystrelí k osudu, ktorý nám umožní vidieť pravdu nad časom. Je väčší ako my sami a bude sa zdať nemožné ho dosiahnuť, no ak máme posvätný sen, začína s nami aktívne spolupracovať vesmír, aby sa nemožné dalo zvládnuť.  Tá filozofia mi je hodne blízka.

 

KEDY prichádzajú životné zmeny?

Rôzne prichádzajú – niekedy preto, že sme nereagovali na volanie osudu, inokedy preto, že už sme dostatočne „zbelení“. Keď životne múdrieme, sme pokornejší.

Pred stretnutím so šamanom v Brdách sa mi objavila pieseň. Icaro to je, duch si ťa našiel – povedal mi šaman a smial sa pobavene. Icaro je osobná pieseň šamana, má zvláštnu silu – sprevádza ma všade, vedie ma, nesie energiu – viac o ňom nepoviem.

Ach, aj obal na bubon som si vyrobila, ušila som ho vlastnoručne z nepremokavej bundy. 

 

AKO  prichádzajú životné zmeny?

Ako  vietor, ktorý vanie odkiaľsi zdanlivo odnikiaľ a všade?

Ako zem, pevná pôda pod nohami, do ktorej treba zasiať semienka a trpezlivo čakať, kým prinesie úrodu?

Ako voda, očisťujúca a oživujúca, odplavujúca do diaľky všetko ?

Ako vzduch, neviditeľná, neustále prítomná všade okolo nás?

Ako slnko pomedzi stromy – presvetlí všetko zlatistými zábleskmi, či ako búrka s temnými mrakmi a križujúcimi sa bleskami?

Rôzne prichádzajú zmeny do nášho života, niektoré sú ako búrka, niektoré ako slnkom zaliate ráno, a nemožno ich hodnotiť v našich ľudských meradlách dobra a zla.

A možno sú ako oblaky, nebom hnané neviditeľnými silami a vytvárajúce jedinečné obrazy, tak ako je jedinečný každý z nás? Plávajú rôznymi smermi a v rôznej výške, tak i nás ovplyvňujú v živote podnety z rôznych strán a formujú nás neustále…

Ach, hej, oblaky, prekrásnu scenériu pred chvíľou pred chvíľou vyčarili. Snehobielu postavu anjela, no kým som naštartovala mobil, zostala len malá biela čiarka. A potom sa objavil drak, či letiaci vták – kým som dobehla k oknu, letiaci vták sa pomaly rozplýval. Vždy ma bavila hra s oblakmi, občas sme ju hrávali s Kikou, sme obe vysoko fantazijné.  Aj ráno sa v doline ukázal oblak – mimozemský lietajúci tanier, no stromy a kríky prekryli výhľad až pod kopec, so zmeneným uhlom pohľadu a mojim slabo fotiacim mobilom to už nie je také úžasné, ale v prvej chvíli hore na kopci a naživo som skoro zakričala „prišli, tak konečne prišli…“

 

Záverom…

A keď už sme pri tých životných zmenách – dobrým sprievodcom je nám pri nich humor…

Dieťa myslí prenikavo, dnes na dostalo popoludní (jasné trávila som deň dovolenky v práci, deň bol hektický a myšlienky mi lietali cestou domov kade-tade) – „aha, aha, plameniak, skríklo náhle za Revúcou pri poli. Vrátila som sa do reality, pozriem na pole – bocian tam chodil. Pozrela som na Kiku. Beštia, prefarbil sa, dodalo dieťa s úsmevom…

 

 

  1. 8. 2019                    P.S.: Fotografie sú, pravdaže, moje.

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 08:35

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227241x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie