Založ si blog

Áno 6. – Blahoželám primátorovi Žiliny. . .

Osobne nepoznám primátora Žiliny, aby sme nedošli k nedorozumeniu. Aj zo Žiliny som včera a dnes videla pomerne malý kúsok. Napriek tomu viem o dôvode blahoželať.

Už som späť a keďže ma čaká dlhá, dlhá, dlhá noc pri dopisovaní mojej druhoatestačky, v krátkej prestávke prepnutia pozornosti vám prezradím, k čomu primátorovi – a s ním aj občanom Žiliny – blahoželám.

 

Mesto s tvárou…

To je súčasná vízia mesta Žilina.

Vízia rozvoja čohokoľvek – ak má byť účinná – musí byť zmysluplná, vidieť prognosticky a prinášať osoh. Napríklad moja profesijná riadiaca vízia vychádza z odbornosti, ľudskosti a efektivity ako základných princípov. Nepoznám detailne víziu mesta Žilina (nepochybne mapuje rôzne oblasti rozvoja a plánuje konkrétne kroky v rámci nich), zato vám prezradím, akú jeho tvár som zachytila.

Dorazila som vlakom večer, takže ku hostelu, kde som sa ubytovala, som putovala v tme. Chodiť sama cudzím večerným mestom nie je moja predstava ideálneho trávenia večera, no našťastie trasa bola taká jednoduchá, že som to zvládla v priebehu necelej pol hodiny. Svetielkovanie miest ma vždy fascinuje, v porovnaní s prednohorskou temnotou je to priepastný rozdiel. Niektoré slovenské mestá sú osvetlené v štýle a la Hollywood, až príliš nabubrelo, žilinské svetielka pôsobili príjemne.

Kráčala som nejakým námestím, vyhrávala tam hudba, akási ľudová, v tme odkladali stánky – „tuším tu mali jarmok“ volala som Kike nadšene. „Si si istá, že to nebol sprievod LGBT? opýtalo sa dieťa podozrievavo,“ hovorili čosi v správach, že v Košiciach dnes bol, tak či aj tam nie…“ „Určite nie, načo by im bolo toľko stánkov pri podobnom pochode“ obhajovala som predstavu jarmoku.

Večer som venovala nie spoznávaniu Žiliny, ale  – keďže notebook som nakoniec nevliekla so sebou – písaniu poznámok k druhoatestačke, a potom čítaniu (no jasné, z Prahy som si doniesla knihy dve – popri Odvážnom srdci, o ktorom som to prezradila, som v ďalšom kníhkupectve kúpila ešte jednu knihu – je úžasná, presne vystihuje moje pocity a názory. A krásna koincidencia – keď som o nej napísala Delťákom – do našej konštelačnej skupiny, kolega napísal, že práve ju tiež dočítal. Raz o nej napíšem viac, je to fakt múdra kniha).

Zato som vyrazila skorým ránom – spoznať trochu tvár mesta, aj kúpiť si lístok na rýchlik, veď nedeľa – a dobre som urobila. Rýchlik bol potom popoludní naozaj plný, a mesto na mňa dýchlo kadečím zaujímavým.

Hm, musím vám prezradiť jednu vec, aby som vám tú druhú mohla povedať. No tak teda – ak som v nejakom meste, často aspoň chvíľu liečim stromy, súcitím s nimi, čo všetko musia znášať a prekonávať. Dávam im trochu energie. Niektorým na diaľku, niektorým aj dotykom, robím to už dlho. Keďže teraz už mám icaro (osobná šamanská pieseň), je v tomto smere účinné. Žilinčania majú na kraji námestia jeden strom už zrejme úplne suchý, no venovala som mu pozornosť – ja vždy tvrdohlavo skúšam bojovať za nádej v beznádejných prípadoch. Väčšina stromov je ale v dobrom stave. A pri tržnici sú dva prekrásne velikánske stromy, túžila som si ulomiť trochu vetvy z nich, určite by sa mi v kvetináči chytila, a zo tri tie plody na zasadenie – ach, ach, no že som nevyrástla vyššia… (dokonca som sa tam cez obedňajšiu prestávku pri konštelačkách vrátila, a fakt som bola smutná, že som na nijakú z tých vetiev nedočiahla).

 

Dôvod blahoželať…

Prezradím, že za čo. Za veselé vrabce.

Je ich v Žiline naozaj dosť. A sú naozaj veselé. Vo väčšine slovenských miest ich nenájdete vôbec, a ak, tak sporadicky. Používanie chémie ich zabíja.

V uliciach bolo aj dosť holubov. Poviem vám, ak má mesto v uliciach dostatok zelene a dostatok vtáctva, tak možno má aj starosti s ich výkalmi, no zato je to dobré miesto pre život. Všetky mestá by sa mali snažiť byť nie betónovými sterilnými džungľami, ale starať sa o biodiverzitu. Ľudia stratili jasnú hranicu citlivosti, či je prostredie zdravé – sú nútení mnohí žiť v hluku, nezdravom ovzduší, v civilizačnom prehustení, kde nemajú primerané súkromie. Ale rastliny a vtáci ju majú, takže ak máte v meste zdravé stromy a veselé vrabce, ste aj vy v bezpečí.

No povedzte, nie je to dôvod blahoželať primátorovi, a pravdaže aj občanom takého mesta?

Takže, Žilina, želám vám veľa, veľa zdravých stromov a veselých vrabcov.

 

 

Elena   25.8.2019

 

Fotografie sú moje, mesto nie (ja som človek hôr)

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Téééda 5. – Život za dve tisícky. . .

16.06.2024

Aká je hodnota života – kladieme si niekedy otázku. Obvykle v situácii, kedy nám osud túto hodnotu zvýznamní na našom vlastnom zdraví, alebo zdraví niekoho blízkeho. Pani Caroline Warner si otázku kladie dnes kvôli čiernobielejmačičke v Partizánskom na sídlisku Šípok nájdenej. Sú potrebné dve tisícky na jej záchranu. Ale dnes. Caroline Warner 1 [...]

Pápež / František /

Vatikán exkomunikoval desať mníšok zo Španielska. Rehoľníčky sú v otvorenom konflikte s pápežom

23.06.2024 09:41

Jadrom konfliktu je spor o nehnuteľnosti. Mníšky sú však so Svätou stolicou aj v ideologickom konflikte.

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

Expert z vplyvného amerického think tanku: Kyjev by sa nemal snažiť dostať do NATO a Biden by to mal prestať zvažovať

23.06.2024 08:45

Christopher Chivvis z think tanku Carnegie Endowment for International Peace v článku pre The Guardian o tom, ako môže Ukrajina skutočne vyhrať vojnu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,897
Celková čítanosť: 9194211x
Priemerná čítanosť článkov: 3174x

Kategórie

Archív