Založ si blog

Kvapky srdca 6. – Život, aký chceš. ..

 

Ak vykročíme zo šialeného tempa pracovného života do dovolenkova, čas náhle spomalí. Z divoko sa valiacej rieky sa mení na potôčik, a v niektorých okamihoch na medovú kvapku, stekajúcu z lyžičky pomaly, pomaly, pomaly…

Ja si teraz užívam to spomalenie. Prezradím vám, že v mojom dovolenkove som pondelok konečne venovala ozaj dovolenke – vyrazila som do Žiliny, keďže po mojom nedávnom pochvalnom blogu len o primátoroch v diskusii diskutovali. Nikomu z miestnych nenapadlo napísať „Elenka, no keď chceš taký strom, pošleme ti pár semiačok v obálke z neho“. Spravila som preto druhý, poviem rovno že opäť neúspešný, pokus získať z toho stromu vetvičku alebo nejaké semienka. Neviem čo m čo by policajti povedali, keby ma videli márne doťahovať vetvičku z toho stromu, ale radšej to ani vedieť nechcem. Predstavte si, napomenuli ma kvôli kŕmeniu holubov. Brzdila som svoj zmysel pre humor, keď si popýtali občiansky – lebo uplakaným hlasom prednesenej hláške „vy ma chcete zatknúť?“ by snáď nenaleteli a recesiu by odhalili. Dala som „light verziu“ – otázku, či mi pošlú napomenutie. Ani po preslove, že sú holuby horšie ako potkany, som sa neopýtala, či ich to učili v policajnej akadémii. Bolo zjavné, že tomu veria, tak načo sa hrať na reformátora. Za to, že som bola taká milá a krotká, osud ma odmenil akciou v sekáči „všetko po 3,50 eura“. A tak som zo Žiliny nevliekla semienka zo stromu s obrovskými listami, ale tmavozelenú koženú kabelku a sivo-bordový šuštiakový kabátik.

Všetky obchody zaplavili odtiene tmavozelenej a bordovej, sú to módne odtiene tohtoročnej jesene. Presne tú kombináciu farieb – temnú zelenú a bordovú – som si kedysi obliekala veľmi často, pre mňa tvoria dvojicu „farby života“.

Do Červenice som sa však zatiaľ nedostala. V utorok som dovolenkovala v práci. Maľovanie kúpeľne mi zabralo ďalšie dva dni. Dovzdelala som sa v nových protiplesňových farbách a prípravkoch. A pochopila som, že možno chlapi pri maľovaní robia všetko ako treba – používajú škrabky a kadečo ďalšie – no ja si vystačím na oškrabanie kúpeľne s príborovým nožom (fakt!), a vyškriabanie tmelu spomedzi kachličiek zvládnem školskými nožničkami. Pravdou je, že v závere dňa ma už bolela ruka tak, že by som uvítala princa nielen na bielom koni, ale i na krave, ak by stenu v kúpeľni dooškraboval miesto mňa. Ale krízu som prekonala, zvládla som to. Steny som zatmelovala a natrela trikrát. Kachličky ešte čakajú na tmelovanie, lebo som kúpila tmel vo fľaši (ešte šťastie, že volal dcére priateľ pri snahe preraziť fľašu s tmelom a vysvetlil, že k tomu treba pištoľ – čo už, smola – fľašu musím nejako roztĺcť a tmelovať to ručne).

Pravdou je, že moje dovolenkovo bude ešte pokračovať. Budúci týždeň zatiahnem pracovné povinnosti, v piatom sme my mamy Otvoreného listu premiérovi na ministerstve vnútra – a potom snáď vyrazím. Ach, Červenica, čakaj na mňa. Snáď sa dovtedy aj oteplí trochu.

Je krásne dovolenkovo spomaliť. Normálne si musíte aj deň v kalendári pozrieť, koľkého vlastne je. No veď vravím – dovolenkovo je ako med, tečúci pomaly, pomaličky z lyžice a šíri sladkú medovú vôňu…

 

Elena  19.9.2019

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583446x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie