Založ si blog

Kvapky srdca 11. – Ach, to bol deň. ..

Na prekrásnom ostrove som podvečer bola. A aj na ministerstve vnútra sme dnes boli my, mamy Otvoreného listu premiérovi. Tak vám o tom všetkom prezradím niečo v záverečnom blogu jedenástky.

 

Na ministerstve vnútra…

Dopoludňajšie stretnutie s odborníkmi ministerstva vnútra sa nieslo v dobrom pracovnom duchu, bolo naozaj dôsledne pripravené, s účasťou odborníkov rôznych sekcií i ministerstva spravodlivosti, čo umožnilo zmysluplne posunúť dopredu zopár vecí.

Mamy Otvoreného listu premiérovi majú skúsenosti aj s tým, že im v niektorých prípadoch vyšetrovatelia neumožnili nahliadanie do spisov, boli odrádzané od riešenia veci, neprijímali im trestné oznámenia, či boli zdĺhavo riešené aj niekoľko rokov.

Ministerstvo sa rozhodlo pre dôležitý krok –  vyšetrovanie všetkých prípadov a postupy vyšetrovateľov v rámci nich budú preverené, s vyvodením dôsledkov  v prípade zistenia pochybení.

My matky sme poukázali na zdĺhavosť prešetrovania týchto prípadov – usmrtenie  dieťaťa pochybením lekára trvá často len pár hodín, no prešetrovanie prípadu sa vlečie osem, desať, aj viac rokov.

Požiadali sme všetky ministerstvá o úpravu, aby bol lekár bezodkladne odstavený od lekárskej praxe pri podozrení na pochybenie. V slovenskom školstve funguje zákon 138/2019, ktorý umožňuje takto odstaviť od práce učiteľa, beží mu počas prešetrovania veci polovica platu, následne sa mu v prípade neviny po prešetrení vo veci doplatí zamestnávateľ zvyšok platu. A to učiteľ ani nezavinil nikomu smrť, na rozdiel od lekára – žiadame preto tento princíp preniesť aj do zdravotníctva. Aj tu sme sa k tejto téme vrátili.

Dali sme tiež ministerstvu vnútra podnet na vytvorenie pozície vyšetrovateľ – špecialista pre zdravotnícku problematiku aspoň na úrovni krajov – veď podľa medzinárodných štatistík nám na Slovensku pre neposkytnutú potrebnú zdravotnú starostlivosť každý rok zomiera 11 000 ľudí. Ak pre zopár údajných extrémistov vybudoval tento štát celú špecializovanú protiextremistickú jednotku – tak jedenásťtisíc mŕtvych občanov ročne a ďalšie desaťtisíce ich blízkych si hádam tiež zaslúžia aspoň takú pozornosť.

Poukázali sme na potrebu doškoliť policajtov a vyšetrovateľov o vhodnom spôsobe komunikácie s obeťami pochybení lekárov, potrebu rešpektovať signálne dni obetí, náležitý spôsob oboznamovania obetí o ich právach.

A celý rad ďalších vecí sme riešili – vleklosť a účelovosť niektorých znaleckých posudkov, odstránenie nerovnosti postavenia obetí úmyselných a neúmyselných trestných činov v slovenskej úprave zákona o obetiach.

Viete, mne popri tom všetkom racionálne-efektívnom riešení problematiky pripadalo dôležité, že si niektorí z tam prítomných odborníkov aj empaticky uvedomovali našu bolesť ako ľudia. Lebo niekedy sa skrývame za masku prísnej racionality a ľudskú stránku situácie prehliadame, no práve ona je rovnako dôležitá ako tá odborná.

 

Ostrov…

Niekedy nás svet láka ako rozprávková chalúpka, vyzdobená pestrofarebnými perníčkami, rozvoniavajúcimi doďaleka. No a ja, vodnárska dobrodružná duša, som vykročila za jeho volaním v neskorom popoludní cestou na hotelovú časť vysokoškolského internátu, kde nasledujúce dva konštelačné dni bývam. Vracala som sa práve z nákupu z Lidlu – a tak som  cestu k Dunaju absolvovala aj s mliekom, banánmi, jablkami a hroznom. Vkročila som do romantického zákutia –  hladina vody sa ligotala v lúčoch slnka, vzduch bol príjemne vlažný, vietor šumel v lístí stromov popri brehu. Tri kačičky sa vznášali na vodnej hladine. Ticho a samota, presne to som po hluku mesta potrebovala.

Sadla som si a ponorila som sa do čara okamihu. Vodná hladina iskrila a vlnila sa. O chvíľu priplával kajak, vystúpila pani. Chvíľu sme sa rozprávali a prezradila mi, že pre nízku hladinu Dunaja možno sa teraz suchou nohou dostať i na neďaleký ostrov. Občas tam vraj vidno aj korytnačky. Hm, to by bolo úžasné povedala som si a ponorila som sa opäť do ticha a samoty. No túto ilúziu som po dvoch minútach musela zanechať – akéže ticho, akáže samota. Kajakári sa zrazu Dunajom doslova hmýrili. Odídem? Zaváhala som, no intuícia ma pobádala ešte chvíľu zostať. Prišla tam akási pani, tiež si fotila Dunaj. Prihovorila sa mi a ja som jej povedala o ostrove.

„Vyzerá to skvelo. Sama by som tam ale nešla“ povedala.

„Veď ani ja, ale spolu tam zájsť môžeme“ dodala som logicky ja.

Mám rada pochabé dobrodružstvá, no nikdy som nepoznala človeka, ktorý by sa k mojim bláznivým nápadom pridal tak detsky radostne ako ja. Pani bola spriaznená duša, pretože sa mojej myšlienke potešila, tiež  nikdy na tom ostrove nebola.

Tak sme šli. Ostrov je nádherný, má prekrásne výhľady. Pláž vďaka nízkej hladine rieky je plná riečnych kamienkov i mušlí. Fascinovali ma kvety netýkaviek v rôznych ružových farbách a nežne sladká vôňa, ktorá sa okolo nich niesla. Ich struky praskali na dotyk, zvíjali sa ako živá bytosť a vystreľovali semená do diaľky. Zopár semienok som si vzala do vrecka, snáď sa ujmú aj u nás v horách.

Na druhej strane ostrova sme pozorovali plávajúce lode, kajakárov, zbierali mušle a fotili sme kadečo. A že bolo čo, veď pozrite – podelím sa s vami o trochu z tej krásy…

 

Záverom…

Teraz sedím v hotelovej izbe, popíjam (mlieko, pravdaže) a hovorím si „ach, to bol deň“…

 

 

Elena 27.9.2019

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. ..

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Iba 8. – Chcem, aby Zelenskyj. . .

05.07.2022

Ach, Zelenskyj mi pripomína filmového hrdinu. A rada by som sa s ním porozprávala… Aj jeho komunikačný štýl v dnešnom blogu preberiem. Myslím to úplne vážne. Je ale dôležité, aby ste videli kus príbehu pre pochopenie týchto mojich slov… Životné skúsenosti nám pomáhajú zmúdrieť. Ja napríklad nielen na základe skutkov, ale už i na základe slov dokážem [...]

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Romania NATO Chief

Spojenci podpísali prístupové protokoly Fínska a Švédska o vstupe do NATO

05.07.2022 12:01, aktualizované: 12:19

Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,369
Celková čítanosť: 6617682x
Priemerná čítanosť článkov: 2793x

Kategórie