Založ si blog

Dych pravdy 3. – Katkine narodeniny. . .

 

Katka žiariaca úsmevom, rozdávajúca dobrú náladu vždy a všade. Milujúca zvieratá, zachraňujúca túlavé mačky i psy, hľadala im zakaždým dobrý domov. Zbožňujúca deti – a ony zbožňovali ju, pretože deti cítia, kto má láskavé srdce a nepredstiera.

Hej, práve ona mala včera narodeniny.

 

Katka a trnavská nemocnica…

Narodila sa v trnavskej nemocnici.

V tej nemocnici pracovala ako dobrovoľníčka, navštevovala na oddelení choré deti –  a patrila tam medzi najlepších dobrovoľníckych pracovníkov. Bola jednou z prvých dobrovoľníčiek a pracovala viac ako tri roky. Až do svojej smrti.

Po operácii slepého čreva v trnavskej nemocnici pred pár mesiacmi zomrela.

 

Narodeniny, ako by nemali byť…

Narodeniny nášho dieťaťa sú vždy jedinečným dňom. Zháňanie toho pravého darčeka, ktorý rozbúcha dieťaťu srdce. Radosť v detských očiach. Sviečky na torte. Plány a sny dieťaťa, s ktorými sa nám  zdôverí. Jeho úspechy, aj starosti a žiale. A vynorí sa nám pred očami okamih, kedy sme ho držali po prvý raz v náručí – žiadna mama sa neubráni takej spomienke v deň narodenín svojho dieťaťa.

Lenže my, mamy detí mŕtvych vinou lekárov, máme aj iné spomienky, tiež jedinečné – ako čas života nášho dieťaťa skončil. A paradoxne nie sú najbolestnejšie tie dni, kedy naše dieťa zomrelo, ale práve deň jeho narodenín. Lebo mohlo žiť. Lebo malo život pred sebou. Lebo mu už nikdy nezapálime sviečky na torte a nebudeme vidieť, kam vedú jeho kroky životom, Už nikdy nás neobjíme a nepovie „mama“.

 

Zostáva za nami v živote stopa…

Vždy znovu a znovu si túto vodičkovskú múdrosť pripomínam. Stopa vznikne  – a už nikdy sa nestratí. Katkina stopa životom vyžaruje lásku a dobro. Žije v spomienkach mnohých ľudí svojimi skutkami. Pomáhala nezištne. Zachránila život i týmto dvom kýmsi vyhodeným psíkom a našla im láskavý domov.

Jej život však ktosi svojou nezodpovednosťou ukončil.

 

 

Spomienkovo…

O ľuďoch, ktorí venujú svoj voľný čas iným, sú obetaví a láskaví, sa hovorí, že majú zlaté srdce. Katka bola presne taká. Ohlasy na sociálnych sieťach z jej života i po smrti hovoria o jej dobrote, optimizme, energii, obetavosti, schopnosti povzbudiť a rozosmiať, o jej láske k životu a ľuďom…

Azda najvýstižnejšie sú podľa mňa slová koordinátorky dobrovoľníkov KDN, v rámci nich Katka chodievala pomáhať deťom do trnavskej nemocnice:

 

„Svet je bez nej oveľa smutnejšie miesto“ povedala…

 

 

Elena     30.9.3019

 

P.S:: Venované Katke a jej mame Dagmarke…

Fotografie sú z rodinného albumu a uverejnené so súhlasom rodiny.

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850593x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie