Založ si blog

Dych pravdy 3. – Katkine narodeniny. . .

 

Katka žiariaca úsmevom, rozdávajúca dobrú náladu vždy a všade. Milujúca zvieratá, zachraňujúca túlavé mačky i psy, hľadala im zakaždým dobrý domov. Zbožňujúca deti – a ony zbožňovali ju, pretože deti cítia, kto má láskavé srdce a nepredstiera.

Hej, práve ona mala včera narodeniny.

 

Katka a trnavská nemocnica…

Narodila sa v trnavskej nemocnici.

V tej nemocnici pracovala ako dobrovoľníčka, navštevovala na oddelení choré deti –  a patrila tam medzi najlepších dobrovoľníckych pracovníkov. Bola jednou z prvých dobrovoľníčiek a pracovala viac ako tri roky. Až do svojej smrti.

Po operácii slepého čreva v trnavskej nemocnici pred pár mesiacmi zomrela.

 

Narodeniny, ako by nemali byť…

Narodeniny nášho dieťaťa sú vždy jedinečným dňom. Zháňanie toho pravého darčeka, ktorý rozbúcha dieťaťu srdce. Radosť v detských očiach. Sviečky na torte. Plány a sny dieťaťa, s ktorými sa nám  zdôverí. Jeho úspechy, aj starosti a žiale. A vynorí sa nám pred očami okamih, kedy sme ho držali po prvý raz v náručí – žiadna mama sa neubráni takej spomienke v deň narodenín svojho dieťaťa.

Lenže my, mamy detí mŕtvych vinou lekárov, máme aj iné spomienky, tiež jedinečné – ako čas života nášho dieťaťa skončil. A paradoxne nie sú najbolestnejšie tie dni, kedy naše dieťa zomrelo, ale práve deň jeho narodenín. Lebo mohlo žiť. Lebo malo život pred sebou. Lebo mu už nikdy nezapálime sviečky na torte a nebudeme vidieť, kam vedú jeho kroky životom, Už nikdy nás neobjíme a nepovie „mama“.

 

Zostáva za nami v živote stopa…

Vždy znovu a znovu si túto vodičkovskú múdrosť pripomínam. Stopa vznikne  – a už nikdy sa nestratí. Katkina stopa životom vyžaruje lásku a dobro. Žije v spomienkach mnohých ľudí svojimi skutkami. Pomáhala nezištne. Zachránila život i týmto dvom kýmsi vyhodeným psíkom a našla im láskavý domov.

Jej život však ktosi svojou nezodpovednosťou ukončil.

 

 

Spomienkovo…

O ľuďoch, ktorí venujú svoj voľný čas iným, sú obetaví a láskaví, sa hovorí, že majú zlaté srdce. Katka bola presne taká. Ohlasy na sociálnych sieťach z jej života i po smrti hovoria o jej dobrote, optimizme, energii, obetavosti, schopnosti povzbudiť a rozosmiať, o jej láske k životu a ľuďom…

Azda najvýstižnejšie sú podľa mňa slová koordinátorky dobrovoľníkov KDN, v rámci nich Katka chodievala pomáhať deťom do trnavskej nemocnice:

 

„Svet je bez nej oveľa smutnejšie miesto“ povedala…

 

 

Elena     30.9.3019

 

P.S:: Venované Katke a jej mame Dagmarke…

Fotografie sú z rodinného albumu a uverejnené so súhlasom rodiny.

 

 

Iba ja 9. – Naozaj vidieť. . .

25.09.2021

Ručanie jeleňa sa nieslo podvečerom. Ozvena v prednohorskom tichu zosilnila jeho hlas, dunel akoby jeleň bol tu medzi stromami. Ozýval sa mu sok niekde v diaľke na protiľahlom svahu. Obloha číra, len s drobným bielym obláčikom. Slnečné lúče prenikajúce pomedzi stromy zlátili krajinu s pozvoľna padajúcimi listami. Krúžili pochabo v dychu vetra. Ach, jeseň je tu – [...]

Jednou ranou 8. – Prezidentka Čaputová potrebuje okuliare?

24.09.2021

Ach, som dnes milá a mierna. Prezidentke treba asi okuliare, lebo ďalekohľad – ten zjavne má. Vidí aj tie najmenšie porušenia ľudských práv – lenže v iných krajinách. Krajiny OSN musia podľa nej podporovať ľudí, ktorí sa dožadujú dodržiavania svojich základných práv, vrátane slobody prejavu alebo zhromažďovania. “Občania musia mať možnosť tieto [...]

Jednou ranou 7. – Tri z piatich. . .

23.09.2021

Nie,nie, prevzatie zodpovednosti sa v tomto štáte nenosí… A hej, viac ako tri z piatich… V minulom blogu som sľúbila dať ešte pár slov v súvislosti s Matovičovým výrokom, či majú zodpovední donekonečna doplácať na nezodpovedných. Príkladov je v tomto štáte vo vzťahu ku korone a súčasnej situácii viac ako dosť – šíritelia nákazy a v prvom rade [...]

Izrael, valcína, očkovanie

ONLINE: Rôzne skúsenosti zaočkovaných krajín. Izrael sprísňuje, Nórsko uvoľňuje

25.09.2021 07:30

Tretia dávka vakcíny, sprísnenie opatrení voči neočkovaným učiteľom. Izrael znepokojuje rast počtu úmrtí. Naopak, Nórsko si bude užívať voľnosť.

Miroslav Kollár, Juraj Hipš

Strana Spolu si volí nového šéfa. Každý ju chce ťahať inam

25.09.2021 07:00

Jeden z kandidátov verí, že strana Spolu má priestor na samostatnú existenciu, ďalší si myslí, že sa treba spojiť s Progresívnym Slovenskom.

Juraj Hipš

Hipš: Jedinú cestu vidím v spolupráci s Progresívnym Slovenskom

25.09.2021 06:45

Bývalý predseda strany Spolu Juraj Hipš, ktorý na tento post opäť kandiduje, si myslí, že rozdiely medzi Spolu a Progresívnym Slovenskom sú minimálne.

Miroslav Kollár

Kollár: Zlúčeniu Spolu a Progresívneho Slovenska hovorím nie

25.09.2021 06:45

Podľa kandidáta Miroslava Kollára, ak by chcel ísť do Progresívneho Slovenska, urobil by tak už na jar a nie teraz - okľukou cez Spolu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,161
Celková čítanosť: 5583328x
Priemerná čítanosť článkov: 2584x

Kategórie