Založ si blog

Novembrenie 5. – Vrahovia medzi nami. . .

Prípad Violy, ktorú ktosi brutálne sexuálne zneužil a utýral, otvára zasa raz aj tému, aká miera práv a pomoci by zo strany nás ostatných mala byť poskytovaná ťažkým zločincom a ich rodinám.

Prípad má veľa aspektov – eticky ja nepokladám za správne, aby sa obete a ich pozostalí skladali na pohodlný život vrahov a namiesto nich živili ich deti. Opakovane poukazujem na to, že ak má páchateľ deti, nemal by mať právo odmietnuť akúkoľvek prácu vo väzení – lebo má vyživovaciu povinnosť voči nim. Ak odmietne, mali by ho nútene sterilizovať, aby už nikdy žiadne dieťa nesplodil, ak sa o ne nechce starať.

Rovnako by mal mať väzeň povinnosť uhradiť si v plnej výške náklady za svoj pobyt – to sa ale v žiadnom prípade nedeje. Ak si väzni na pobyt prispievajú, tak len niektorí, a rozhodne to nepokrýva ich náklady. Veď napríklad vo väznici v Trenčíne boli výdavky na 1 väzňa takmer 102 eur – takže za 31-dňový mesiac pobytu by musel väzeň hradiť 3162 eur. Písala som o tom v blogu Novembrenie 3., kde som dala aj link, aby ste si pozreli prehľad jednotlivých väzníc a ich nákladov na väzňa na deň za rok 2018.

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2019/11/17/novembrenie-3-o-palovi-rypalovi-a-dalsich/

Sú to náklady nemalé – však toľko nedostávame za kvalifikovanú poctivú prácu. A to ešte ani neberiem do úvahy, že z platu financujeme živobytie celých našich rodín. Zrátajte si, či niekomu z vás vychádza na osobu v rodine príjem 102 eur na deň. Toto je podľa mňa scestná situácia – sme to my, kto sa musí na život väzňov poskladať, a financovať ich niekoľkonásobne lepšie ako život svojich vlastných detí a seba.

Do toho nie sú ešte , pravdaže, zahrnuté náklady na zdravotnú starostlivosť pre nich, či na ich nezapojenie do solidárneho systému, z ktorého iba ťažia. Pritom je to úplne zbytočné – ide o výrazne psychopatické osobnosti, ktoré brutálne zavinili smrť iných ľudí. Naivita a idealizácia ich „možného zlepšenia“ v skutočnosti len nahráva pribúdaniu zločinov.

Nehovoriac o tom, že humanita v prístupe voči zločincom ich v ich konaní podporuje. Všetko v štýle „veď nám dajú, veď sa postarajú“ – telocvičňa, činkáreň, kultúrne vyžitie, zaistená stabilná teplota a vyvážená strava – všetko zadarmo – koľko občanov Slovenska, ktorí nikoho nezavraždili, toto má? Ani jeden.

Represia voči zločincom by mala byť aj odstrašujúcim príkladom pre ostatných. Je? Sotva, pred časom poukazovali dokonca prokurátori tuším v Košiciach, že i oni by chceli mať zaistenú minimálnu teplotu na pracovisku, podobne ako páchatelia.

Dopady falošnej solidarity a popleteného humanizmu nie sú len finančné. Keby sme falošne nesolidarizovali s páchateľmi, nebolo by veľa ľudí mŕtvych vinou páchateľov s novými šancami

https://www.topky.sk/cl/100370/1740447/Recidivista-zabil-invalida—56—odsudili-ho-na-styri-roky–Teraz-sa-verejne-vyhrazal-sudcom

Páchateľ z toho prípadu povedal pravdu – Raz sa ten trest skončí a potom uvidíte,“ vyhlásil po oznámení verdiktu…“  Presne to je tá hrôza, že sú ľudia, ktorých nenapraví nič, a zakaždým na to doplácajú nevinní ľudia (ktorí sa im dovtedy po celé roky skladajú na ich život v base).

Keby nebolo falošnej humanity, iste by nebolo znásilnené dieťa – celoživotne traumatizovaná Lenka potrebuje trvalú starostlivosť psychiatrov

https://mynovohrad.sme.sk/c/22117145/trest-25-rokov-pre-nasilnika-podla-zasady-trikrat-a-dost.html

Príkladov je viac ako dosť

https://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1937415_slovensky-bezdomovec-zabil-v-cesku-dve-zeny-dostal-35-rokov-vazenia

https://www.cas.sk/clanok/912417/hroza-na-stanici-v-partizanskom-sedemkrat-trestany-muz-napadol-mladu-zenu/

https://www.webnoviny.sk/rodinna-tragedia-recidivista-zabil-matku-otcovou-zbranou/

https://www.cas.sk/clanok/799707/recidivista-kavicky-dostal-dozivotie-ludmile-57-odrezal-hlavu-znetvoril-tvar-a-dolamal-kosti/

A mohli by sme tak pokračovať hodne dlho…

Falošná humanita spôsobuje, že pribúda obetí – pretože keď dávame nové a nové šance kriminálnikom, berieme šance ich budúcim obetiam.

Myslím si, že je namieste voči páchateľom postupovať nekompromisne.

https://www.topky.sk/cl/11/1764117/Trest-smrti-v-jedinej-krajine-Europy–kde-sa-popravuje–Muz-brutalne-zavrazdil-dve-zeny—26—27-

 

V roku 1990 bol na Slovensku zrušený trest smrti. Som za sprísnenie trestov voči zločincom, a za jeho znovuzavedenie u nás.

 

Elena  21.11.2019

 

P.S.: K diskusii: Deltoid – keď bude právoplatný rozsudok, stačí trojčlenná komisia, žiadne komplikované europskoľudskoprávne predpisy. Žiadne elektrické kreslá  a podobné nezmysly, jed dostanú v raňajkách, a komisia im to príde už len povedať. Tak zeutanazujeme za doobedu všetkých našich doživotných. Ušetríme výrazne.

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Ivan Korčok, Peter Pellegrini

Prieskum: Pellegrini by v druhom kole prezidentských volieb porazil Korčoka

25.02.2024 13:55

Ak postúpia favoriti prezidentských volieb Pellegrini a Korčok do druhého kola, podľa aktuálneho prieskumu Focusu pre Markízu by vyhral šéf Hlasu.

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851990x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie