Založ si blog

Čo ti (ne)poviem 3. – Druhý život anjela. . .

Fujavica neutíchala.

Žena v belasom kožúšku pomáhala vytrvalo kráčať tým najviac vyčerpaným. Úsmevom, upokojujúcim slovom sa im snažila dodávať silu. Mysľou jej prebiehal vodopád myšlienok. Už stratili tri kone a ľudia sú úplne vyčerpaní. Hádajú sa, nevedia sa dohodnúť, či pokračovať. Niektorí pochybujú, či idú vôbec tým správnym smerom podľa mapy od kohosi, kto ani nešiel s nimi. Vydali sa hľadať novú vlasť, miesto kde sa môžu usadiť, získať pôdu a možno žiť lepší život, no nakoniec oň teraz možno prídu úplne. Ako dlho ešte pôjdu? Nemali by sa radšej vrátiť?

Kdesi vzadu vo vozoch sa prenikavo rozkričala nejaká žena. Jej dieťa zomrelo. Musia zastať, ale ak zastanú, možno sa už nedokážu pohnúť. Rozhodli sa dieťa pochovať. Aj ďalší dvaja ľudia boli na tom veľmi zle, jeden z nich zomrel, len čo zastavili.

Nedokázali vyhĺbiť dieru v zemi, priveľmi zamrznutá bola a oni príliš zoslabnutí. Mužovo telo hodili do záveja. Matka odmietla dieťa nechať nepochované kdesi v snehovom záveji. Držala ho v náručí. Skupina sa rozdelila – jedni sa rozhodli pokračovať, ostatní sa chceli vrátiť. Jedni aj druhí odmietli vziať ženu so sebou, ak nenechá v snehu mŕtve dieťa. Nesúhlasne pokrútila hlavou – nenechávajte nás tu, prosím, pôjdem popri voze a dieťa budem niesť. Nie, znela odpoveď z oboch strán.

Matka s dieťaťom v náručí si sadla do snehu, vzlykala hlasno. Neboj sa, ja ťa neopustím, zostanem s tebou – povedala jej ticho žena v belasom kožúšku a sadla si vedľa nej. Matka sa na ňu pozrela, pousmiala sa a zašepkala „ďakujem“. Vozy sa pomaly vzďaľovali obrovskou bielou pláňou na rôzne strany, až zmizli v diaľke.

Matka po chvíli zaspala spánkom smrti, túliac si dieťa k sebe. Žena v belasom kožúšku cítila, ako celým jej telom preniká mrazivý chlad. Sneh sa sypal z oblohy bez prestania, belasý kožúšok pokrýval hustou bielou vrstvou. Šepkala vyčerpane Bože, prečo si nechal zomrieť tú ženu a jej dieťa? A všetkých tých ľudí, ako sa môžeš dívať na toľké utrpenie? Ako môžeš byť taký krutý? Ako môžeš dopustiť takéto zlo? 

Odpoveď neprichádzala.

Chcem oheň, oheň, vyslovila namáhavo. A s predstavou plameňov, ktoré ju obklopujú, zaspala…

 

Elena  9.1.2020

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. ..

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Iba 8. – Chcem, aby Zelenskyj. . .

05.07.2022

Ach, Zelenskyj mi pripomína filmového hrdinu. A rada by som sa s ním porozprávala… Aj jeho komunikačný štýl v dnešnom blogu preberiem. Myslím to úplne vážne. Je ale dôležité, aby ste videli kus príbehu pre pochopenie týchto mojich slov… Životné skúsenosti nám pomáhajú zmúdrieť. Ja napríklad nielen na základe skutkov, ale už i na základe slov dokážem [...]

Pápež František

Vatikán chce predĺžiť kritizovanú zmluvu s Čínou o menovaní biskupov

05.07.2022 15:15

Kritici poukazujú na to, že od podpisu zmluvy v roku 2018 bolo v Číne so súhlasom pápeža menovaných len šesť biskupov.

S-300

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji proti Rusku

05.07.2022 14:00

Ukrajina potrebuje pre boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Policajné oddelenie

Opitý muž narazil autom do dverí policajného oddelenia v Medzilaborciach

05.07.2022 13:41

Vozidlo, ktoré muž riadil, mu nepatrilo.

Ladislav Kukolík

Lunter: Strategické podniky krvácajú, treba im pomôcť

05.07.2022 13:19

Energetická kríza ohrozuje fungovanie veľkých závodov, ktoré zamestnávajú stovky ľudí. Banskobystrická župa vyzýva vládu, aby zakročila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,369
Celková čítanosť: 6618160x
Priemerná čítanosť článkov: 2794x

Kategórie