Založ si blog

Tak 6. – Prezident nie je kráľ. . .

Oficiálne prezentovaná prezidentka Čaputová (ďalej skrátene ako OPP) zatiaľ neposkytla stanovisko za Slovensko ku Istanbulskému dohovoru. A vo veci volebných výsledkov spletá čosi o možnom nevymenovaní víťazov volieb, a o iných verziách volebného príbehu. Neviem, načo by nám potom boli voľby, keby v nich nemali ľudia právo voliť a ich voľba by nemala byť akceptovaná.

Začínam mať jej nápadov mať dosť – a cítim voči nej oprávnenú nedôveru.

Nuž ale, povedzme si otvorene – prezident nie je kráľ. Ani OPP Čaputová nie je kráľovná. Nie je ani prezidentkou EÚ, ani zemegule, ale zatiaľ len Slovenskej republiky
(možno, vedeli by sme to, ak by doriešil ÚS SR Harabínove podania). Ak nechce hájiť jej oficiálnu politiku a záujmy Slovákov, ktoré prezentujú, potom nech ide z funkcie preč.

 

Zrejme najrýchlejšie a najúspornejšie riešenie by bolo, ak by vláda SR vyzvala ÚS SR, aby bezodkladne konal vo veci Harabínových podaní ohľadne volieb. Tam sa ukáže, či OPP Čaputová je skutočne legitímnou prezidentkou – ak nie je, potom môže doma podpisovať kachličky na WC a nie Istanbulský dohovor.

Ak by ÚS SR dal stanovisko, že je prezidentkou legitímnou, potom ju môže národ odvolať. Tento nápad ma tak nadchol, že som si preštudovala, ako to je u nás s odvolaním prezidenta. A predstavte si, je to celkom ľahko zrealizovateľné.

V zmysle zákona č. 460/1992 Z. z. (Ústava Slovenskej republiky) v čl. 106

(1) Prezidenta možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky prijatého najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia uznesenia tak, aby sa ľudové hlasovanie vykonalo do 60 dní od jeho vyhlásenia.

(2) Prezident je odvolaný, ak za jeho odvolanie v ľudovom hlasovaní hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov.

V NR SR by prijatie takéhoto rozhodnutia malo bez problémov prejsť, lebo väčšina poslancov hlasovala za stanovisko odmietnutia Istanbulského dohovoru. Takže súhlasiť s odvolaním OPP Čaputovej z prezidentskej funkcie by nemali mať problém.

Ak by sa poslanci rozhýbali, šlo by uskutočniť takéto ľudové hlasovanie zároveň s voľbami do parlamentu, čím by vznikla úspora štátnych financií.

 

 

Elena   18.1.2020

 

 

 

Nežne 10. – Buďte Dávidom. . .

29.03.2020

Poučenie nám nesú príbehy. Naše vlastné, príbehy iných ľudí, aj príbehy z dávnych čias nás môžu naučiť veľa o súčasnom svete a o nás samých. Jeden taký dávny príbeh vám teraz rozpoviem. A aj to, čo povedať deťom, ak sa teraz boja, k tomu pridám. Príbeh z dávnych čias… Dávid a Goliáš je príbehom, ktorý zrejme mnohí poznáme. Obor Goliáš, [...]

Nežne 9. -Pokojne. . .

29.03.2020

Pokojne, ľudia, slnko svieti a nebom plávajú oblaky. Nenastal koniec sveta. Situácia pandémie, v ktorej začiatku v našej spoločnosti sa práve nachádzame, je dlhodobo zlou situáciou pre väčšinu spoločnosti. Ohrozuje ľudí mnohorako – na živote, zdravotne, existenčne. A situácie, v ktorých cítime strach, sú nestabilné – nútia nás nejako konať. Práve o takých [...]

Nežne 8. – Tak už chápete. . .

26.03.2020

Svitá o niečo skôr – občas, aspoň niektorým z nás snáď. Nemyslím teda zjavne v dnešnom blogu len na radostnú skutočnosť, že skorým ránom už nejdeme do práce v tme. To je fakt, o kadejakom svitaní dnes pár slov poviem… Niekedy nám svitá skôr… Pseudoduchovne (preberajúco len) šíria mnohí teraz socsieťami, ako nás má vírus v pandémii svetom [...]

Abdul Halím Chaddám

Zomrel bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halím Chaddám

01.04.2020 19:35

O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali. Bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada.

Russia Africa

Prezident Guiney má sovietske čísla. Skúša to ako Putin

01.04.2020 17:36

Budú vládnuť doživotne? Ruský prezident Vladimir Putin a jeho guinejský kolega Alpha Condé.

covid, graf, koronavírus

Koronavírus v grafoch: Počet infikovaných, počet mŕtvych a porovnanie Slovenska so svetom

01.04.2020 16:59

Koronavírus zasiahol už celý svet. V prehľadných grafoch si môžete pozrieť, ako narastal počet prípadov a počet mŕtvych na Slovensku, v Európe i vo svete - absolútne aj na počet obyvateľov.

Lietadlová loď Roosevelt

Dráma na mori. Lietadlovú loď napadol vírus

01.04.2020 16:49

Jedno z najmocnejších bojových plavidiel sveta vysiela núdzový signál. Americkú lietadlovú loď USS Theodore Roosevelt zachvátila nákaza koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,449
Celková čítanosť: 3315109x
Priemerná čítanosť článkov: 2288x

Kategórie