Založ si blog

Tak 6. – Prezident nie je kráľ. . .

Oficiálne prezentovaná prezidentka Čaputová (ďalej skrátene ako OPP) zatiaľ neposkytla stanovisko za Slovensko ku Istanbulskému dohovoru. A vo veci volebných výsledkov spletá čosi o možnom nevymenovaní víťazov volieb, a o iných verziách volebného príbehu. Neviem, načo by nám potom boli voľby, keby v nich nemali ľudia právo voliť a ich voľba by nemala byť akceptovaná.

Začínam mať jej nápadov mať dosť – a cítim voči nej oprávnenú nedôveru.

Nuž ale, povedzme si otvorene – prezident nie je kráľ. Ani OPP Čaputová nie je kráľovná. Nie je ani prezidentkou EÚ, ani zemegule, ale zatiaľ len Slovenskej republiky
(možno, vedeli by sme to, ak by doriešil ÚS SR Harabínove podania). Ak nechce hájiť jej oficiálnu politiku a záujmy Slovákov, ktoré prezentujú, potom nech ide z funkcie preč.

 

Zrejme najrýchlejšie a najúspornejšie riešenie by bolo, ak by vláda SR vyzvala ÚS SR, aby bezodkladne konal vo veci Harabínových podaní ohľadne volieb. Tam sa ukáže, či OPP Čaputová je skutočne legitímnou prezidentkou – ak nie je, potom môže doma podpisovať kachličky na WC a nie Istanbulský dohovor.

Ak by ÚS SR dal stanovisko, že je prezidentkou legitímnou, potom ju môže národ odvolať. Tento nápad ma tak nadchol, že som si preštudovala, ako to je u nás s odvolaním prezidenta. A predstavte si, je to celkom ľahko zrealizovateľné.

V zmysle zákona č. 460/1992 Z. z. (Ústava Slovenskej republiky) v čl. 106

(1) Prezidenta možno odvolať z funkcie pred skončením volebného obdobia ľudovým hlasovaním. Ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky na základe uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky prijatého najmenej trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, a to do 30 dní od prijatia uznesenia tak, aby sa ľudové hlasovanie vykonalo do 60 dní od jeho vyhlásenia.

(2) Prezident je odvolaný, ak za jeho odvolanie v ľudovom hlasovaní hlasovala nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov.

V NR SR by prijatie takéhoto rozhodnutia malo bez problémov prejsť, lebo väčšina poslancov hlasovala za stanovisko odmietnutia Istanbulského dohovoru. Takže súhlasiť s odvolaním OPP Čaputovej z prezidentskej funkcie by nemali mať problém.

Ak by sa poslanci rozhýbali, šlo by uskutočniť takéto ľudové hlasovanie zároveň s voľbami do parlamentu, čím by vznikla úspora štátnych financií.

 

 

Elena   18.1.2020

 

 

 

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

univerzitna nemocnica, Antolská, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda

Na klinike v Petržalke podali výpovede viacerí zdravotníci. Nemocnica hovorí o organizovanom konaní

21.02.2024 09:18

Nemocnica deklarovala, že sa snaží získať nových zamestnancov, aby bola zdravotná starostlivosť na klinike zachovaná v plnom rozsahu aj po 1. apríli.

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Robert Fico / Ladislav Kamenický /

Miliarda z Bruselu pre Slovensko sa zasekla na novele Trestného zákona. Je to výstražný prst pre vládu či strašenie opozície?

21.02.2024 09:00

Tému zmien Trestného zákona pozorne sledujú aj európske autority. Okrem toho s našou vládou aj aktívne komunikujú.

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841614x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie