Založ si blog

Otázky 1. – Veci života. ..

Čítala som kedysi knihu s názvom Veci života – šlo o príbeh človeka, zomierajúceho po autonehode, ktorý si premietal svoj život. Myslím, že bilancovať život vo chvíli zomierania môže byť pre nás dosť neskoro. A aspoň občas by sme sa mali obzrieť aspoň na okamih – a ak nie sme s niečím sami so sebou spokojní, mať odvahu to na sebe zmeniť. Svetlom, ktoré nám môže na tej ceste svietiť, je naše svedomie.

Ja som v týchto dňoch intenzívne zapracovala na niečom, v čom som sa už nejaký čas plácala – na svojom hlbokom hneve, v rámci ktorého sa mi vracalo nutkavo špecifické prianie voči istej osobe, aby zaživa uhorela v aute. Mala som odvahu sa naň pozrieť zblízka. Zámer sveta mi posunul v nedeľu nadránom koincidenciu, a jej silné cinknutie mi ukázalo cestu. Tú cestu som už prešla, a som na druhej strane brehu. Ak človek koná nečestne znovu a znovu, bezohľadne ničí bez zábran to, čo iní budovali desiatky rokov, a opakovane putuje vzťahmi cez rozbíjania manželstiev – tak je to naozaj hlboko nešťastný človek. Teraz s ňou súcitím.

Za oknom divoko hučí vietor. Kdekade sa Slovenskom včera a dnes hnal, vytrhával s koreňmi stromy, či ich lámal, váľal slabo upevnené veci. I v našich životoch sa občas preženie taký vietor a odfúkne kadečo –  vlastne nám tým ukazuje, že to stálo na vratkých koreňoch. Len to, čo má pevné korene, má v našom živote zmysel.

No to „vyčistenie“ vnímame, až keď vietor utíchne, nie počas víchrice. Niekedy sa hovorí, že utrpenie spôsobené takým „vetrom“, nám pomáha ku zmysluplnosti života. Myslím, že ukáže tie slabé či silné korene, no ku zmysluplnosti života ním nekráčame, to by potom celý náš život musel byť utrpením, aby sme ustavične rástli. Tak to podľa mňa nie je – a myslím, že  s obdobím, keď vietor utíchne a hrejivo zažiaria lúče slnka, sa v prírode spája oživenie po búrke, vtedy začína rast. Rovnako i zmysluplnosť života prichádza práve v situácii, keď utrpenie tíchne a nás ako slnečné lúče sprevádzajú nádej, viera a láska. Myslím, že práve beznádej, chýbajúca viera a láska berú utrpeniu zmysel – vedú len ku odmietnutiu života.

Čítala som v ktoromsi z príbehov knihy Všichni draci mého života včera krásnu myšlienku k tomu, že Ježiš nebol rekordmanom v utrpení,  neospravedlňoval ho – práve naopak ho vyháňal, liečil chorých, dával nádej, pomáhal v biede, Nešiel silou mocou sám od seba vyhľadávať utrpenie, musel prísť zradca Judáš.

Divoký vietor  je v našich životoch je nepríjemný, no naozaj prospešný. Lebo vidíme, čo v našom živote má pevné korene, a aj oceňujeme oveľa hlbšie to, čo je schopné vytvoriť skutočne pevné korene v našom živote.

Hej, veci života sú pre nás aj o hĺbke koreňov všetkého, čo v živote máme.

 

Elena  5.2.2020

 

 

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

HIMARS

Smrtiaci úder Ukrajiny na ruský výcvikový priestor. Najmenej 60 mŕtvych vojakov

21.02.2024 09:55

Ruskú základňu pri dedine Trudivske ukrajinska armáda podľa zdrojov ostreľovala z raketometov HIMARS.

Abraham Lincoln

Bidenov prapradedko dostal milosť od Lincolna, ukazujú odhalené archívne dokumenty

21.02.2024 09:55

Príbeh predka súčasného amerického prezidenta bol ukrytý medzi záznamami o stovkách podobných súdov v národnom archíve.

univerzitna nemocnica, Antolská, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda

Na klinike v Petržalke podali výpovede viacerí zdravotníci. Nemocnica hovorí o organizovanom konaní

21.02.2024 09:18

Nemocnica deklarovala, že sa snaží získať nových zamestnancov, aby bola zdravotná starostlivosť na klinike zachovaná v plnom rozsahu aj po 1. apríli.

Quantum / Daniel Furka / Samuel Furka /

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Za desať sekúnd odhalí viaceré ochorenia, vyšetrenie stojí iba pár centov

21.02.2024 09:00

Prístroj slovenských vedcov využíva na diagnostiku umelú inteligenciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841853x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie