Založ si blog

Čo ti (ne)poviem 10. – Správne odpovede. . .

Chceš počuť moje odpovede? Ja predsa poznám všetky otázky a všetky odpovede. Ale dobre, budeme  hovoriť o Tvojich hádankách, dieťa moje tvrdohlavé, rozosmial sa Boh.

Prvá z tých Tvojich hádaniek hovorí o živote, uvažuje o jeho počiatku a konci, aj o jeho prúdení – povedal Boh zamyslene.

Usmiala sa. Naozaj hovorí o tom, že život plynie ako rieka, odkiaľsi – kamsi.

Je to tak, prisvedčil Boh, život k nám prichádza skutočne ako rieka – plynie z veľkej diaľky, nevieme kde je jeho počiatok. – pokračuje kamsi, vidíme jeho plynutie ďalej, stále ďalej okolo miesta, v ktorom stojíme a nevidíme koniec jeho toku. Správne si to pochopila.Toto poznanie prináša úctu k životu, k jeho rozmanitosti a nekonečnému prúdeniu,  dobro i zlo v ňom strácajú význam – veď je rieka dobrou či zlou? Jednoducho iba je. Niet v tom hranice dobra a zla, v celom tom plynutí, nevieme povedať, či je rieka dobrá alebo zlá, nesie so sebou rôzne možnosti. Každá z nich prináša dobré i zlé súčasne, nevidíme ich význam v jedinej chvíli. A toto poznanie prináša i úctu k tomu, kto život riadi, však? 

Hej, pochopila som, že nie ja to tu riadim, sklonila hlavu.

 

Boh pokračoval. Druhá z Tvojich hádaniek na tú prvú nadväzuje, hovorí o prepojení dobra a zla v živote. V nej vidíme krehkosť i silu života zároveň.  Nemôžeme povedať, či je niečo dobré alebo zlé, lebo nevidíme celok. 

Prikývla. Strom odumrel po záplave, no vytvoril možnosť nového života a vyrastá. Bez smrti by nebol ani život. Už rozumiem, že i dobro prináša zlo a zlo prináša dobro, jedno v druhé prechádzajú.  A nie je možné ich oddeliť pravdivo, lebo nemôžu byť jedno bez druhého. 

Boh sa usmial. Áno, už to vieš. 

Usmiala sa.  A stále vo mne je nádej, že tok života je silný a prúdiť neprestáva. Cítim za to hlbokú vďaku. 

 

No a tá tretia, posledná z Tvojich hádaniek vypovedá o tom, že život je jedinečný a nádherný, dodal Boh a zdvihol ruku ku slnku, je žiarivý ako slnko, ktoré ho Zemi nesie. Je veľkolepý  a ani ho nedokážeme opísať slovami. Je plný okamihov, a predsa tvoria jeden celok. Plynie celým svetom a preniká hlboko do Tvojho srdca, však? 

 

Mlčky pokývala súhlasne hlavou. Po chvíli ticha dodala  Áno, tak to je. Ďakujem za Tvoje odpovede.  

 

 

Elena    19.2.2020

 

Iba 10. – Netvor z Lokce

07.07.2022

Brutálne ubité psíky, ktoré trpeli ešte kruto celé hodiny. Bez očí, s obrovskými ranami, žrali ich zaživa červy. Predstavujem vám netvora z Lokce, ktorý ich ubil. Má nejaký ksicht, a chodí po tomto svete, bohužiaľ. Nuž, Lokca je obec v okrese Námestovo na Orave. Iste by sa mohla presláviť niečím zmysluplnejším, ako je to, že tam žije nejaké zdegenerované indivíduum [...]

Zlatobyľ 9. – Stáročiami sa môžu niesť. . .

05.07.2022

Ach, kdeže sú tie dni, kedy našim územím blúdili Cyril a Metod a kadečo nám zvestovali. Dnešný deň ich pripomína len vzdialene, rovnako ako úporné horúčavy minulých dní. Je darom mať vieru i vzdelanie, nie každý však jeho cennosti rozumie. Pravá viera by nám mala dávať nádej i pokoru na našej životnej ceste, a pravé vzdelanie poznanie i životnú múdrosť, nie [...]

Iba 9. – Iba pravdu. . .

05.07.2022

Je načase otvorene hovoriť o situácii, do ktorej nás vohnala naša vláda súcitiaca viac s Ukrajincami, ako s vlastným obyvateľstvom. Ako píše článok v linku https://ereport.sk/hrozi-drsny-boj-medzi-europou-a-aziou-gazprom-si-nerezervoval-kapacitu-na-tranzit-plynu-do-europy/ Rusi si nerezervovali na ďalší rok tranzitnú kapacitu od októbra 2022 plynovodom Jamal-Európa, ani [...]

Robert Fico

Fico obviňuje Matoviča s Hegerom z organizovanej skupiny

07.07.2022 12:23

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičnej strany Smer Robert Fico obviňuje súčasné vedenie štátu a polície z organizovanej skupiny.

Boris Johnson

Johnson vyviedol Britániu z EÚ, bol aj ministrom zahraničia a starostom Londýna

07.07.2022 11:50

Vizitka britského premiéra Borisa Johnsona (58), ktorý podľa britských médií oznámi rezignáciu.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Ukrajinskému vodičovi v Bratislave namerala hliadka takmer tri promile alkoholu

07.07.2022 11:25

Vodičovi hrozí väzenie až na jeden rok.

Boris Johnson

BBC ohlásila Borexit: Boris Johnson ešte dnes rezignuje

07.07.2022 10:30

Britský premiér Boris Johnson podľa BBC neustál politický tlak a odstúpi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,370
Celková čítanosť: 6636561x
Priemerná čítanosť článkov: 2800x

Kategórie