Založ si blog

Čo ti (ne)poviem 10. – Správne odpovede. . .

Chceš počuť moje odpovede? Ja predsa poznám všetky otázky a všetky odpovede. Ale dobre, budeme  hovoriť o Tvojich hádankách, dieťa moje tvrdohlavé, rozosmial sa Boh.

Prvá z tých Tvojich hádaniek hovorí o živote, uvažuje o jeho počiatku a konci, aj o jeho prúdení – povedal Boh zamyslene.

Usmiala sa. Naozaj hovorí o tom, že život plynie ako rieka, odkiaľsi – kamsi.

Je to tak, prisvedčil Boh, život k nám prichádza skutočne ako rieka – plynie z veľkej diaľky, nevieme kde je jeho počiatok. – pokračuje kamsi, vidíme jeho plynutie ďalej, stále ďalej okolo miesta, v ktorom stojíme a nevidíme koniec jeho toku. Správne si to pochopila.Toto poznanie prináša úctu k životu, k jeho rozmanitosti a nekonečnému prúdeniu,  dobro i zlo v ňom strácajú význam – veď je rieka dobrou či zlou? Jednoducho iba je. Niet v tom hranice dobra a zla, v celom tom plynutí, nevieme povedať, či je rieka dobrá alebo zlá, nesie so sebou rôzne možnosti. Každá z nich prináša dobré i zlé súčasne, nevidíme ich význam v jedinej chvíli. A toto poznanie prináša i úctu k tomu, kto život riadi, však? 

Hej, pochopila som, že nie ja to tu riadim, sklonila hlavu.

 

Boh pokračoval. Druhá z Tvojich hádaniek na tú prvú nadväzuje, hovorí o prepojení dobra a zla v živote. V nej vidíme krehkosť i silu života zároveň.  Nemôžeme povedať, či je niečo dobré alebo zlé, lebo nevidíme celok. 

Prikývla. Strom odumrel po záplave, no vytvoril možnosť nového života a vyrastá. Bez smrti by nebol ani život. Už rozumiem, že i dobro prináša zlo a zlo prináša dobro, jedno v druhé prechádzajú.  A nie je možné ich oddeliť pravdivo, lebo nemôžu byť jedno bez druhého. 

Boh sa usmial. Áno, už to vieš. 

Usmiala sa.  A stále vo mne je nádej, že tok života je silný a prúdiť neprestáva. Cítim za to hlbokú vďaku. 

 

No a tá tretia, posledná z Tvojich hádaniek vypovedá o tom, že život je jedinečný a nádherný, dodal Boh a zdvihol ruku ku slnku, je žiarivý ako slnko, ktoré ho Zemi nesie. Je veľkolepý  a ani ho nedokážeme opísať slovami. Je plný okamihov, a predsa tvoria jeden celok. Plynie celým svetom a preniká hlboko do Tvojho srdca, však? 

 

Mlčky pokývala súhlasne hlavou. Po chvíli ticha dodala  Áno, tak to je. Ďakujem za Tvoje odpovede.  

 

 

Elena    19.2.2020

 

Nežne 10. – Buďte Dávidom. . .

29.03.2020

Poučenie nám nesú príbehy. Naše vlastné, príbehy iných ľudí, aj príbehy z dávnych čias nás môžu naučiť veľa o súčasnom svete a o nás samých. Jeden taký dávny príbeh vám teraz rozpoviem. A aj to, čo povedať deťom, ak sa teraz boja, k tomu pridám. Príbeh z dávnych čias… Dávid a Goliáš je príbehom, ktorý zrejme mnohí poznáme. Obor Goliáš, [...]

Nežne 9. -Pokojne. . .

29.03.2020

Pokojne, ľudia, slnko svieti a nebom plávajú oblaky. Nenastal koniec sveta. Situácia pandémie, v ktorej začiatku v našej spoločnosti sa práve nachádzame, je dlhodobo zlou situáciou pre väčšinu spoločnosti. Ohrozuje ľudí mnohorako – na živote, zdravotne, existenčne. A situácie, v ktorých cítime strach, sú nestabilné – nútia nás nejako konať. Práve o takých [...]

Nežne 8. – Tak už chápete. . .

26.03.2020

Svitá o niečo skôr – občas, aspoň niektorým z nás snáď. Nemyslím teda zjavne v dnešnom blogu len na radostnú skutočnosť, že skorým ránom už nejdeme do práce v tme. To je fakt, o kadejakom svitaní dnes pár slov poviem… Niekedy nám svitá skôr… Pseudoduchovne (preberajúco len) šíria mnohí teraz socsieťami, ako nás má vírus v pandémii svetom [...]

Abdul Halím Chaddám

Zomrel bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halím Chaddám

01.04.2020 19:35

O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali. Bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada.

Russia Africa

Prezident Guiney má sovietske čísla. Skúša to ako Putin

01.04.2020 17:36

Budú vládnuť doživotne? Ruský prezident Vladimir Putin a jeho guinejský kolega Alpha Condé.

covid, graf, koronavírus

Koronavírus v grafoch: Počet infikovaných, počet mŕtvych a porovnanie Slovenska so svetom

01.04.2020 16:59

Koronavírus zasiahol už celý svet. V prehľadných grafoch si môžete pozrieť, ako narastal počet prípadov a počet mŕtvych na Slovensku, v Európe i vo svete - absolútne aj na počet obyvateľov.

Lietadlová loď Roosevelt

Dráma na mori. Lietadlovú loď napadol vírus

01.04.2020 16:49

Jedno z najmocnejších bojových plavidiel sveta vysiela núdzový signál. Americkú lietadlovú loď USS Theodore Roosevelt zachvátila nákaza koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,449
Celková čítanosť: 3315127x
Priemerná čítanosť článkov: 2288x

Kategórie