Založ si blog

A veď dobre 5. – Ľudia ako kvety. . .

Ľudia sú ako kvety, vraj. Tak o tom dnes pár slov.

 

Dokonca aj jedna psychologická hra, taký malý test, začína slovami: „predstavte si, že ste kvet…“

Aký kvet by ste boli pri takej predstave? A kde by ste rástli?

Myslíte, že by bolo zaujímavé byť kvetom? Chceli by ste sa ním stať, aspoň na nejaký čas? Aké by to pre vás bolo?

V čom všetkom by bol váš život iný ako teraz? Ako by vás samých zmenil taký život –  vaše hodnoty, váš pohľad na svet?

A aký kvet by ste boli? Možno nejaký ako poznáte, a možno úplne iný, netypický – akú by ste mali ako kvet farbu, vôňu, aké by boli vaše lupene na dotyk?

 

Nuž, nie všetky kvety sa nám rovnako páčia, a je na nás, akými ľuďmi sa obklopíme.

A viete na čo som prišla, pri úvahe o tejto téme? Že síce milujem pivónie, a mám moc rada aj kosatce, krásky, orgovány či azalky, ale páčia sa mi ľudia ako úplne iné kvety. Pouvažujte o tom – máte to tiež podobne, alebo nie?

Moja krvná skupina sú ľudia prvosienky a sedmokrásky. Prirodzenosť, nefalšovanú úprimnosť, jemnosť si na ľuďoch cením.

A úplne naj… sú pre mňa ľudia – lipový kvet a vres (vždy som túžila mať záhradu s vresoviskom) –  nenápadní, no je v nich sila, so závratne sladkou vôňou ľudskosti.

 

Balkón plný kvetov…

V lete mávam  balkón pestro rozkvitnutý – svetlo i tmavo ružové muškáty,  biele a žlté ťahavé petúnie, žlté pyšteky či pelargónia, medzi nimi sem – tam vytŕčajú hlávky slnečnice  i krásky, aj jahody a vetvičky kôpru. Voňavé nocovky, ktoré otvárajú kvety až podvečer , a samozrejme kapucínky, obyčajné aj ťahavé, v rôznych oranžových odtieňoch…

Muškáty už kvitnúce som už minulú sobotu do truhlíkov vysadila, a potom som pri tom ochladení tŕpla, aby nezmrzli. Do ľadových je ešte ďaleko, to len to občas teplé počasie nás zavádza.

 

Včera popoludní v lese…

Sedela som v lese, chvíľu zbierajúc fialky a prvosienky na med, chvíľu si fotiac, chvíľu len tak uvažujúc. Prvý jahodový kvietok, slnko prenikajúce pomedzi stromy, vietor tichučko šumel lístím.

Uvedomila som si, ako mi stav s koronou, že sa všetkým vyhýbame, teraz vyhovuje. Stratila som ochotu počúvať prázdne reči a klamstvá v súkromí – a pri akomkoľvek rozhovore prepínam do profesionálneho módu, nepustím len tak hocikoho cez múry, ktoré mám vystavané.

A potom som si zrazu všimla dvojstrom, a ďalší, a ďalší… Zámer sveta ma ťahal za ruku zvláštnym príbehom.  Kráčala som svahom a v jednej chvíli mi došlo, čo vidím. Nuž, ja tej fotke už rozumiem. Sú veci, ktoré vidíme a v jednej chvíli ich pochopíme.

Ten strom so zlomenou vetvou v popredí pre mňa nesie hodne spomienok, skutočne symbolická fotografia.

 

Šla som svahom vyššie a vyššie – kedysi tu bola čistinka obkolesené stromami a kríkmi, ohnisko a lavičky.

Urobila som tu raz nádhernú narodeninovú oslavu pre moju najmladšiu dcéru. Vyzdobila som stromy papierovými girlandami, opekala som si s deťmi a s kôpkou ich kamarátov slaninu a špekáčiky, vytešovali sa pri hudbe z prehrávača až do neskorého súmraku. Sedela som tam s Maroškom na lavičke a jedol na kúsky nakrájané zelené jablká z jeho mištičky.  Spomienka sa mi vynorila z pamäte živo a silne, chvíľu som mala pocit, že sme tu a teraz, môj syn v bordovej pletenej vestičke vedľa mňa – a stála som pri zvyšku ohniska na tej čistinke a plakala som. Presne tu, presne tu som sama musela spáliť aj jeho veci pred časom, pripomenula som si a to ma zneosobnilo. Odplavilo tú krásne-bolestnú živú spomienku z našich spoločných čias.

Áno, môj syn bol ako lipový kvet a vres dokopy, uvedomila som si náhle.

Les ma láskavo objal, vietor tíšivo šumel. Rozvieval vôňu zeme jari…

 

 

Elena  24.4.2020

 

P.S.:

Fotografie sú moje, pravdaže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Súdna rada, Ján Mazák

Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

13.04.2024 12:15

Predseda Súdnej rady Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Kosová a Šamko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965730x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie