Založ si blog

A veď dobre 8. – E=mc2

Svet je nespravodlivý, poviem vám.

Einstein napísal jednu krátku vetu – a dostal Nobelovu cenu. Ja píšem v dnešnom blogu už tretiu vetu – a nič mi nedali…

Jasné, je to len také priateľské pošťuchávanie, Einsteina mám ako človeka rada, už som to kedysi v blogu spomenula – a neviem prečo mi odvčera behá jeho meno hlavou, znovu a znovu – odkiaľ to zachytávam? Zvláštna náhoda, tak mu venujme v tejto chvíli pozornosť.

 

E=mc2  

Ak z Einsteinovej vety vyplýva, že hmotnosť telesa je mierou obsahu jeho energie, nuž potom mi je zrejmé, že energie mám dosť.

 

Inak z tej jeho vety nechápem nič –  aj som prejavila dobrú vôľu naštudovať si to, ale v tom vysvetlení píšu, že vraj

vyjdeme z jednoduchého vzťahu pre kinetickú energiu Ek:

{\displaystyle E_{k}=W=\int _{\mathbf {r_{1}} (v_{1}=0)}^{\mathbf {r_{2}} (v_{2}\neq 0)}\mathbf {F} \,\mathrm {d} \mathbf {r} =\int _{\mathbf {r_{1}} }^{\mathbf {r_{2}} }{\frac {\mathrm {d} \mathbf {p} }{\mathrm {d} t}}\,\mathrm {d} \mathbf {r} =\int _{\mathbf {r_{1}} }^{\mathbf {r_{2}} }\mathbf {v} \,\mathrm {d} \mathbf {p} =}
{\displaystyle =\int _{\mathbf {r_{1}} (v_{1}=0)}^{\mathbf {r_{2}} (v)}\mathbf {v} \,\mathrm {d} (m\cdot \mathbf {v} )=}.

Ďakujem, stačilo, už som ani nepokračovala.

Som praktik – a aj moje geniálne nápady sú vysoko praktické. Einsteinovej vete nerozumiem, ale mám ho ako človeka aj s jeho myšlienkami rada. Niektoré pramene uvádzajú, že zrejme bol asperger (je to porucha pervazívneho typu, zjednodušene povedané bol autista) – nuž, o tom radšej ho mám.

 

Aj Einstein písal o mne.

Neveríte? No v tomto jeho výroku – celá ja.

„Každý je génius. No ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa.“  Nie, nemám rada, keď ma niekto porovnáva s inými – a nechápe moju jedinečnosť. U mňa sa od tejto filozofie odvíja hodne vecí.

 

Nuž, nešplhám na stromy

– úprimne priznávam matematika a fyzika zaberá v mojom rebríčku TOP „NEMÁM RADA“  jedno z popredných miest, hneď po istej šlápote, pavúkoch a jedovatých hadoch. A Einsteina mám moc a moc rada za veci, ktoré chápem – za jeho myšlienky, ktoré pokladám za hlboko ľudské.

Je ich veľa takých, s ktorými sa stotožňujem. Jedno je pochopiť citát a druhé je s ním sa hlboko spojiť a vnútorne ho prijať. To, čo teraz preniká do môjho srdca z jeho myšlienok, je výrok

Chytrý človek vyrieši problém. Múdry človek sa tomu vyhýba.   

Ach, to je vec, ktorú začínam pokornejšie prijímať a nechávam veci ísť – dám o tej téme možno viac v budúcom blogu.

 

Teraz sa s vami ešte podelím o moje nové rúško proti korone – presnejšie o jeho fotku. Jedno oko má vyberacie, aby som videla aj nakupovať. Je superochranné, kryje celú hlavu – lebo všetci si dezinfikujú ruky a rúška, ale vírusy sa môžu i na tvár a vlasy nalepiť – a kto z vás si vlasy umýva hneď po príchode z obchodu?

No dobre, žartujem, masku mimozemšťana si do obchodu nedám (ale už som ju kedysi dávno mala na sebe v uliciach, som skrátka pochabá – úžasnú cestu hrdinu mi trochu pokazil prichádzajúci autobus, pred ktorým som sa skryla, aby ma nespoznali známi – do priekopy plnej blata a lístia, v spomienkach mojich detí je to veľký rodinný príbeh).

Toto je moja vlastnoručne vyrobená pravá koronamaska, ktorú naozaj nosím.

 

Elena   26.4.2020

 

K diskusii: Nuž, aspoň vidíte, že naozaj neriešim Einsteinove vedecké práce vôbec. To čo ma láka, sú jeho filozofické myšlienky a ľudské postrehy.

 

 

P.S.: Fotky sú moje.

Ach, pravdaže, v skutočnosti je mi moc smutno – „u partizánov“ pília stromy a bojím sa o miesto môjho syna. Hovorím si útešne, že presvetlenie bude fajn, zavíta až tam slnko – no bola by som v hĺbke srdca radšej, keby to bolo ako je – v tichu a tieni, naše súkromie. Tak som tam včera chvíľu plakala a chvíľu robila ochranné energetické opatrenia. Možno je to tým, že sa bojím zmien – Zámer sveta mi rozumie, silné koincidencie mi naskladal večer. 

Téééda 8. – Ako vyriešime otázku 13. dôchodkov na Slovensku spravodlivo. . .

23.06.2024

V článku v linku https://www1.pluska.sk/diskusia/rady-a-tipy/analytici-navrhli-zmeny-13-dochodkoch-vyplacat-nemal-tymto-seniorom-ste-medzi-nimi sa uvádza, že výdavky nášho štátu dosahujú úroveň, ktorá presahuje ekonomické možnosti krajiny. Určite by sme mohli a mali verejne poanalyzovať, aké výdavky má náš štát – a iste by sme našli oblasti, v ktorých je potrebné [...]

Naozaj 3. – V krajine dúhy. . .

22.06.2024

Pokojný dážď kropil dnes Prednú Horu. Spomenula som si na minulý piatok – po celodennom dažďovaní zatiahnutá obloha navečer zjasnela a v trhajúcej sa šedi žiarila blankytná modrá. Dúha náhle rozprestrela farby oblohou. Ticho mrholilo. Z pôvodne tenučkého, krehkého bledodúhového mosta, klenúceho sa od protiľahlých kopcov kamsi do úbočí ku Muránskej Hute, [...]

Téééda 7. – Zástupcovia KDH, nezabúdajte, Boh sa díva. . .

20.06.2024

Síru tu podaktorí pľujú, že si Kotlár dovolil povedať, že u nás situácia s kovidom nenaplnila kritériá pandémie. Ako píše článok v linku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/714405-21-tisic-obeti-kotlar-tvrdi-ze-ziadna-pandemia-nebola-majersky-sns-prerastla-dolinkovej-cez-hlavu/ KDH zdôrazňuje potrebu zodpovedného a odborného prístupu k zdravotníckym otázkam a vyzýva [...]

Ferdinand Marcos

Marcos: Filipíny nevyvolávajú vojny, nenecháme sa zastrašiť ani utláčať

23.06.2024 10:21

Filipínsky prezident to vyhlásil v súvislosti s eskaláciou námorných konfrontácií s Čínou.

Pápež / František /

Vatikán exkomunikoval desať mníšok zo Španielska. Rehoľníčky sú v otvorenom konflikte s pápežom

23.06.2024 09:41

Jadrom konfliktu je spor o nehnuteľnosti. Mníšky sú však so Svätou stolicou aj v ideologickom konflikte.

otáznik, výkričník, pravopis, pravidlá, slovenský jazyk, interpunkcia

KVÍZ Kamarátite sa s yspilonmi? Kedy sa píše mäkké i, kedy tvrdé? Otestujte si vedomosti z gramatiky

23.06.2024 09:00

Potrebujeme vedieť ypsilony? Ovládať svoj materinský jazyk by malo patriť medzi základné vedomosti. Otestujte sa.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,898
Celková čítanosť: 9195797x
Priemerná čítanosť článkov: 3173x

Kategórie

Archív