Založ si blog

Slnko v duši 6 . – Ako v živote. . .

Niekedy sa oblohou rútia temné mračná, na zem sa valia prívaly dažďa a pod náporom mrazivého vetra krehnú prsty. Potom sa zrazu čiernosivá obloha roztrhne, slnečné lúče roztrblietajú svet a vyčaria nežnú, jemne chvejúcu sa dúhu. I v živote to občas tak býva, že temné časy prežiari svetlo nádeje, také krehké, že sa bojíme aj dýchať…

 

Hmla sa valila z končiarov Tatier včerajším ránom…

Popŕchalo. Podchvíľou vietor ostro dýchol a lomcoval konármi stromov a rozfukoval mi vlasy cestou k homeopatke. Pri návrate do Popradu som už v diaľke videla ich končiare, slnko rozohnalo hmlu a zrazu bol deň prežiarený jeho lúčmi.

Všetky fotky sú moje, pravdaže.

 

Paralelu so životom som sa v tom snažila nájsť, kým som trávila pár hodín čakajúc na autobus domov. Potĺkala som sa preto sprvu obchoďákom ako nákupná maniačka, čo sa zúfalecky vrhne do obchoďáku, len čo ho otvoria. No boli ich tam davy, poviem vám, obchody akciami lákali. Kúpila som dcéram nejaké drobnosti. Znechutená týmto obchodoblúdením a predezinfikovaná pri vstupe do jednotlivých obchodíkov – po piatom z nich som si povedala „dosť“ a vyrazila som do parku. Vietor ma verne sprevádzal. Vrán nebolo, vyrazili hľadať potravu mestom, popri chodníkoch som ich občas hľadať predtým videla. Len pierka sa povaľovali kde – tu v tráve. Prianie, že by som chcela havrana, ozajstného živého havrana, ma zaplavilo. No odkiaľ by som ho už len tak dostala, napadlo mi v prvej chvíli, no potom som sa ponorila do pocitu nefalšovanej hlbokej vnútornej radosti z tej predstavy. Neviem prečo ma to tak potešilo, ale havrany ku mne patria oddávna. Viem pochabo snívať, ach. K tej hrejivej predstave i slnko vykuklo spoza mrakov.

 

Temné noci duše…

Knihu s týmto názvom napísal Thomas Moore. Kedysi som ju čítala požičanú, a teraz ju mám i vlastnú.  Aj som si z nej podchvíľou v parku čítala. Od rána som si z nej podchvíľou čítala, v buse, čakajúc na električku do Tatier, aj vracajúc sa z nich.

Kniha hovorí o ťažkých situáciách, do ktorých sa v živote každý občas dostávame. A  vníma ich ako prechodový rituál, prechod ním nás mení. Zaujímavo Moore popisuje nutkavé rituály, ak človek neprejde rituálom ku väčšej zrelosti, ale stratí kontakt so svojou dušou. Vtedy robí prázdne rituály – zameria sa na hmotné veci, módu a obliekanie, alkohol, drogy, peniaze. Ozajstný rituál podľa neho človeka prepojí s tým, čo je naozaj dôležité – s pochopením a prijatím duchovného rozmeru každodenného života. Nuž hej, až temná obloha nám umožní vážiť si lúčik slnka či krehkú dúhu.

Striedavo som sa ponárala do úvah o tej knihe a prečítanej myšlienke z nej, a občas som sa vracala v myšlienkach k dopoludňajšiemu rozhovoru s homeopatkou. Proces tvorivého hľadania – zvláštne, k akým prepojeniam môžeme dôjsť. Som ohromená, vravela som si v duchu na margo poznania, ku ktorému sme došli. Na jednej strane ma tá hlboká nenáhodnosť všetkého vedie k hlbokej úcte voči tomu, čo to tu riadi a takej odovzdanosti Ceste, na druhej strane ma to istým spôsobom vnútorne desí.

 

Elena  28.5.2020

 

P. S.: Ach, hej, pravdaže aj dva srdiečkové kamene som si z Tatier priniesla. Často sa mi ich podarí nájsť dva.

 

 

 

Bez 7. – Tu už končia všetky žarty. . .

04.03.2021

Bez akýchkoľvek morálnych zábran. Sprosté psychické týranie. To je prípad Moniky Jankovskej. Bola prepustená na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu z minulého štvrtka. A pri východe z väzenia nič netušiaca bola opätovne zatknutá. Iste, páchala trestnú činnosť – a nepochybne by mala za ňu niesť následky. Ale tento spôsob „oslobodenia“ a [...]

Jediná 9. – Z. . .

04.03.2021

Niekedy by sme sa mali pozrieť na Smrť počas života. Pomáha nám to nachádzať odpovede. Konštelačku so Smrťou som si postavila, prevádzačskú – dívali sme sa na seba mlčky. Všetky tie hrôzy, nečestnosti, bezohľadnosť a krutosť, zabíjanie, utrpenie nevinných – rozumela smútku v mojom pohľade. Ľudia nie sú takí, akí chceš, aby boli, prikývla. Nevieš [...]

Bez 6. – Nie je prvý apríl, drahá vláda. . .

03.03.2021

Už viete, že netúžim po tom, aby odstupoval Krajčí ako prvý z vlády, písala som o tom nedávno v blogu. A práve k tomu určite budú tlačiť „drahíspojenci“. Lebo zasa mimo žartov – slušný človek je, to z neho cítim, aj citlivý zrejme. Len nie je zdatný manažér, a mal by mať čas v priaznivých pokojných podmienkach, aby k tomu dozrel. Žiaľ, taká [...]

váha, spravodlivosť, misky

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa vrcholní predstavitelia justície

05.03.2021 13:33

Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas.

matovič

Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

05.03.2021 13:29

Ivan Korčok zdôraznil, že otázka dvojakého občianstva je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov.

Plavecký štvrtok František Bohm samovražda Böhm polícia

Kauza Böhm: Žilinka dohovoril aj Lipšicovi

05.03.2021 13:17

Podľa generálneho prokurátora Žilinku prokurátor neuplatil zákonné oprávnenie, keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní a nezaistil ich. Böhm sa vo svojom dome zastrelil v polovici februára.

Svetlana Cichanovská

Bielorusko žiada Litvu o vydanie Cichanovskej, minister poslal Lukašenkovi jasný odkaz

05.03.2021 12:57

Bieloruská opozičná líderka odišla z krajiny krátko po augustových prezidentských voľbách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,905
Celková čítanosť: 4660473x
Priemerná čítanosť článkov: 2446x

Kategórie