Založ si blog

Čas otázok 9. – Je trest smrti skutočne nehumánny? . . .

Včera  v skorom ráne lialo, obchádzková cesta do práce muránskou planinou sa zdala nekonečná. Dážď vytváral vrstvu na ceste, voda ňou tiekla z kopca náhlivo. Stromy sa vynárali v hmle a kraj cesty s prudkým zrázom sa mi zdal priveľmi blízko.

Zamyslela som sa nad článkom, ktorý som nadránom čítala. Jeho názov znel Je trest smrti skutečně nehumánní? I pro brutální vrahy malých dětí? Nevěřím a nechápu.

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/102391/je-trest-smrti-skutecne-nehumanni-i-pro-brutalni-vrahy-malych-deti-neverim-a-nechapu.html

V mnohých krajinách sveta tento trest zrušili, vraj je možnosť omylu a nemáme právo život niekomu brať.

Nuž, ako keby nejaký vrah to právo mal – napadlo mi cynicky. Pokiaľ obete budú stále za slušné, zostanú obeťami.

 

spravedlnost dostává na frak a srdce pak puká zlobou nejenom nad osudem malých dětí, ale i nad některými rozhodnutími soudů…“

Tieto slová autora článku pokladám za výstižné a hlboko pravdivé.

Spomína niekoľko  prípadov vrážd malých detí – asi sme o väčšine z nich ani nepočuli. Veď zla sa deje toľko denne aj u nás, že mu prestávame venovať pozornosť.

Sú to pritom desivé prípady, rozsudky ktorých padli toto leto – cielene spomeniem pár detailov, aby ste pochopili, že šlo o naozaj brutálne činy

V tomto jednom prípade podľa mňa zasiahol osud rýchlo spravodlivo, páchateľ sa údajne zasamovraždil po týždni v base

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/vrah-ktery-utyral-chlapecka-a-dostal-22-let-ve-vezeni-zemrel-40329463

Páchateľky – matky dostali 16 či 18 rokov väzenia. Po polovici môžu byť na podmienku vonku – nuž, tomu sa nepovie spravodlivý trest.

 

Čo vyrieši trest smrti?

„Nemyslím si, že trest smrti je nějakým všelékem proti zločinnosti. Ty nejhorší zločince nezastaví. Tam, kde neexistuje, se pořád vraždí, znásilňuje a loupí. A tam kde ho provádí, je to podobné…“ napísal autor článku Buchert. Volá ale po doživotnom treste pre týchto zločincov.

Ja som za rýchle riešenia – trest smrti. Je príliš desivé uvažovať o bolestnej smrti tých detí. A neverím v nápravu takého človeka.

Pokúsila som sa nájsť linky ku tým prípadom a pozrieť si to celé. No hádzalo mi toľko iných prípadov zabitých detí v Česku, z roku 2012, 2015, či 2017, že som v tom nedokázala pokračovať. Ach,som za trest smrti – síce to nezastaví všetkých zločincov, ale aspoň niektorých z nich by to zastaviť mohlo.

Deti by nemali trpieť. Deti by nemali takto zomierať.

 

Elena   18.8.2020

 

K diskusii

 

comm – až na to, že v nasledujúcich životoch má prísť poučenie, nie voľba – takže nebudú páchateľmi, ale obeťami.

 

devana – súhlasím plne, opakovane o tom píšem. Každoročne sa dá nájsť presný náklad na väznicu a väzňa vo väzenskej ročenke – je to  na deň mnohonásobne viac ako dostane dôchodca za poctivú celoživotnú prácu, či človek opatrujúci svojho chorého rodiča, partnera, dieťa.

A všetkým dávam do pozornosti ešte raz, že preukázane sú páchateľmi tie matky, ako aj BRUTALITU tých činov. Žiadne morálne zábrany, egocentrické zameranie po čine. Verí niekto z vás v prerod takej ženy v láskavú, milujúcu matku kedykoľvek v budúcnosti a zveril by jej do rúk svoje deti či rodičov? Sú skrátka hrozbou. Som za eutanáziu páchateľov v takýchto evidentných prípadoch, bezprostredne po rozsudku ich treba uspať navždy.

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

marek šafin, veľvyslanec SR na UA

Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Šafin: Slováka by Ukrajinci nenechali na ulici

24.02.2024 13:25

Ako funguje ambasáda vo vojnovom režime? Existuje niekde na Ukrajine bezpečné miesto? A ako vnímajú Ukrajinci pomoc zo Slovenska?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850694x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie