Založ si blog

Čas otázok 11. – „U testovačov“

Je dojemné, ako sa Matovič nestará o tých, čo sa nám ešte stále bez kontroly prevláčajú cez hranice. teraz sa vracajú zo zahraničných brigád, a tak práve ich testovanie a karanténa by boli viac ako namieste.

Namiesto toho prenasleduje občanov, ktorí konali po celý čas zodpovedne. A keďže na SMS, ktorú nám vypisuje MO SR sa nedá odpovedať, dám odpoveď verejne:

Milí vojaci.

Choďte radšej na hranice, pretože nie  je v poriadku, že sa sem vláčia ľudia bez testovania, bez karantény, zo zahraničných brigád priliezajú. Je hanba, ak sa štát takto nestará o riadnu ochranu svojich občanov a namiesto toho ich šikanuje, vydiera a robí na nich nátlak. 

A tak pár vecí, ktoré by ste mali pred testovaním vedieť.

 

Máte právo sa účinne brániť – pred možným poškodením svojho zdravia neznámou osobou. Akýkoľvek zdravotnícky úkon musí byť realizovaný konkrétnou osobou – identifikovaným zdravotníkom, ktorého meno máte právo poznať, aby ste si mohli vymáhať prípadnú spôsobenú škodu na zdraví. Sú povinní vám poskytnúť tento údaj. Mali by ste ho zistiť pri odbere priamo, aby následne nevznikla následne pochybnosť, kto zo zúčastnených zdravotníkov práve vás testoval.

 

Máte právo na kópiu zdravotnej dokumentácie, každej jej časti. A to i testu, ktorý vám chcú robiť v rámci „dobrovoľného“ testovania. Požiadala som včera MZ SR o vyrozumenie ohľadne postupu pri vyžiadaní si kópie testu – či stačí požiadať na mieste osobne, alebo treba písomnú žiadosť doniesť.  Odpísali mi blábol, že dostaneme certifikát. Vzbudzuje to vo mne nedôveru ohľadne ochrany práv pacientov v tejto situácii. O to viac, že kdesi som sa dočítala, že tie testy sú samozničujúce sa po pol hodine údajne. No hľadám to od rána, čo to bol za zdroj, aby som zavolala pánovi ministrovi zdravotníctva a prekonzultovala s ním túto skutočnosť.

Ak si vyžiadate kópiu testu, môžete prípadnú falošne diagnostikovanú pozitivitu napadnúť. Lebo následne takého „omylu v diagnostike“ sú pre vás a vašu rodinu zlé, zníženie príjmu rodiny. Retest v súkromnom zariadení pochybenie preukáže. Ale musíte mať v ruke pôvodný test – prinajmenšom nafotený do mobilu.

Ja osobne nemám dôveru ani ku nápadu motivovať  „hľadačov a testovačov“ 20 eurami za každého zisteného pozitívneho. Môže to viesť naozaj ku snahe označiť ako pozitívnych čo najviac ľudí – a to bez možnosti akejkoľvek spoločenskej kontroly.

 

Máte právo na to, aby vám bol poskytnutý pri podstúpení „dobrovoľného testovania“ validný doklad. MZ SR nemá kompetenciu vydávať akékoľvek doklady o realizovanej zdravotnej starostlivosti, mal by vám ho vystaviť konkrétny zdravotnícky poskytovateľ zdravotnej starostlivosti – úkonu.  Zubár, pravdaže, bude môcť veľmi ťažko zdôvodniť v následnom súdnom konaní, že realizoval odbery. Veď zodpovednosť za to, čo robia a prípadné prekročenie svojich kompetencií, nesú zdravotnícki pracovníci sami. Ak ich Matovič vyzve operovať slepé črevo, pohrnú sa zubári tiež?  Rovnako aj záchranár, hasič, či neviem kto ďalší by si ešte trúfol „odberovať“ na želanie Matoviča a s vidinou peňazí? Nuž, myslím že podobné konanie nepochybne zakladá zodpovednosť za spôsobenú škodu u dotyčného „odborníka“ na všetko. Mali by si toho byť vedomí.

 

Všetci, ktorí vás v rozpore so zákonom vyzývajú predložiť takýto doklad, sa vystavujú riziku trestného stíhania. Takže zbierajte podklady a nápady iniciatívnych, to budú mať policajti a súdy práce, asi by mali zdvojnásobiť svoje rady.

Nad niektorými nápadmi človek v úžase uvažuje, akéhože odborníka by mal zavolať, či tých policajtov, či psychiatra. Napríklad na fb https://www.facebook.com/vraj.mudrosrac sa objavil takýto paškvil.

 

Opis fotky nie je k dispozícii.

 

Takže, len zbierajte takéto počiny a výčiny „uvedomelých“. Všetky podobné nápady sú samozrejme aj v našej chabej legislatíve označiteľné ako trestné, a veľmi rýchlo odstíhateľné. Gratulujem dopredu ich autorom, budú mať dostatok priestoru a času sa zoznámiť hneď s niekoľkými zaujímavými ľuďmi – policajtom, vyšetrovateľom, sudcom a prokurátorom.

Pravdaže, aj trestné oznámenie, ktoré som ja  v blogu včera uviedla ako fiktívne, sa veľmi rýchlo môže o dva dni stať realitou.

 

Ja osobne som zvedavá, ako sa dnes zachová prezidentka. lebo tárať pekné reči vie každý. Ale konať odvážne a zodpovedne dokáže v náročných situáciách málokto.

 

 

Elena    30.10.2020

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870364x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie