Založ si blog

Kde bolo 2. – Už sme skoro tam. . .

Krutý vtip o jednom slepom a druhom iba na jedno oko vidiacom bratovi, ktorí šli navštíviť starú mamu, poznáte?

Keď mu konár cestou vypichol oko, ktorým videl, zvolal Tak sme došli. Druhý zakričal Dobrý večer, stará mama…

Že prečo tento vtip?

Už sme došli – a zaslepenci sa budú môcť rozkričať.

 

Správu o popradskom okrese k tomu poviem…

Popradská SAD zrušila niektoré spoje aj počas pracovných dní, lebo ich šoféri dostali COVID. Je ich chorých toľko, že ich nedokážu nahradiť a dopravu zaistiť, tak ju obmedzujú.

http://sadpp.sk/primestska-autobusova-doprava-odrieknute-spoje-od-03-12-2020/?fbclid=IwAR22bBY8g64VZLeevalOui8FkyXmFMiSNv9WCW5HJ8BOzpjcDbQL2Y1N1Ro

No a čože, poviete si, tak nebudú toľko cestovať. Však čo už, nech to vydržia. Mne to neprekáža, nie som stade.

Lenže obmedzenia môžu pokračovať s pribúdaním chorých aj inde, a podľa mňa aj budú. Ak vypadnú ľudia v potravinách, pekárňach, či v niektorých ďalších oblastiach, pocítime to. Potom sa bude musieť pristúpiť ku tým povinným prácam, ktoré som spomínala od začiatku pandémie varovne.

A že sa ku nim ešte nepristúpilo, vonkoncom neznamená že je všetko OK – lebo v zdravotníctve problém už dlhšie je, len sa o ňom nehovorí. Odkladanie operácií zvyšuje riziká všetkým, ktorým sa odkladajú. Na obsluhu ARO a vyťažených oddelení prevelili sestry z ORL a podobne – pokladá to niekto z vás za bezpečnú zdravotnú starostlivosť?  Takže podľa mňa je úplne jedno, že ešte máme 880 voľných dýchacích prístrojov, ide o to, kto tie prístroje obsluhuje.

 

Došli sme podľa mňa do bodu, kde iba okamžitý lockdown môže ešte niečo zachrániť, minimálne trojtýždňový… 

A uvedomujem si, že bude musieť byť zastrešený veľmi prísnou kontrolou. Lebo podaktorí nebudú akceptovať nijaké obmedzenia – veď zažalujú štát predsa, tak nemusia…

Matovič sa v rozhodnutí zastrešuje prezidentkou – je to zlé aj dobré, lebo zodpovednosť niesť je jedna vec, a tárať ľuďom do televízie vec druhá – tak nech sa podieľa na spoluzodpovednosti aj ona.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/570916-premier-nasiel-dalsich-vinnikov-za-skoly-bez-deti-pokazili-to-uradnici/

 

Povinné testovanie by nemalo efekt, i tak by naň mnohí neprišli.

Práve tí, ktorí rúška nenosia a vypisujú na fb, aby sme my opatrní alias „zbabelé ovce“ sedeli doma. Ktovie z čoho by potom žili nezamestnaní, dôchodkári a všetci, ktorí čerpajú zo solidárneho systému. Natlačila by im v pivnici peniaze právnička, hlásajúca ako nemusia nosiť rúška, alebo Matovič, alebo prezidentka, alebo kto?

Namojveru  – i napriek vianočnej atmosfére láskavosti – cítim hnev, ako nám spôsobili problémy niektorí nezodpovední sebci a teraz sa tvária „ja nič, ja muzikant“. Lebo keby v lete nekonali nezodpovedne, bola by situácia ďaleko lepšia. A keby premiér konal chlapsky rázne a dodržiaval potrebné opatrenia – žiadne veľké svadbovanie ani prevláčanie sa po zahraničných dovolenkách nemal povoliť. Viem, „keby“ je už v tejto chvíli zbytočné.

 

Na druhej strane táto situácia je poučná.

Mne pomáha si uvedomiť, ako málo ohľaduplnosti voči iným majú mnohí ľudia. Ako sebecky konajú a chcú si užívať za akúkoľvek cenu. Ako si cením ľudí láskavých a ohľaduplných, vnímam ich teraz vo svojom okolí oveľa jasnejšie ako kedykoľvek predtým. A ako si uvedomujem rozdiel medzi láskavosťou ako činom (čo zvládne asi každý) a láskavosťou ako osobnostnou charakteristikou, ktorá vypovedá o človeku a jeho vnútornom svetle. Dokážem už vnímať pravú láskavosť.

Kopec úvah sa objavilo i na fb v priebehu času o korone, čo všetko nás naučila. Nuž, učí nás každá životná situácia, ak jej citlivo načúvame.

 

Malý test…

Povedz mi, čoho sa v situácii pandémie bojíš najviac – a ja Ti poviem, kto si. Tak by sa mohol test volať.

Nuž, môžeme sa báť v takejto situácii kadečoho.

Ja sa bojím toho, že ľudia budú zomierať bez pomoci a budeme sa dívať na to, ako tak zomierajú naši blízki, zúfalo bezmocne. Lebo tie dýchacie prístroje už nemáme v až takom veľkom počte (880 ich zostalo) a beztak sú nanič, ak na nich bude obsluhovať pomaly i manželka študenta veteriny – inak vyučená cukrárka, ktorá si v rámci tej odbornej obsluhy pozerá návodík…

Nech vám Matovič prezradí nie koľko prístrojov na dýchanie sa nakúpilo, ale koľko odborníkov skutočne vzdelávaných k ich obsluhe k nim máme – a nie zdravotníkov prevelených k nim z iných oddelení a „doškolených“.

Áááá, pravdaže, zabudla som na hrdinov – ktorí sa neboja ničoho vo vzťahu ku pandémii. Keď som pred niekoľkými rokmi prednášala o krízových situáciách a postupe v rámci nich, tak som došla ku pochopeniu, že v náročných situáciách sa treba vyhnúť zďaleka jednému typu ľudí. Aj som to už v blogu spomenula – utekajte v takej situácii od človeka, ktorý vyhlasuje, že sa nebojí ničoho. Lebo buď klame vás i seba samého a v nečakanej chvíli sa zosype, alebo je to psychopat ťažkého kalibru, ktorý neanticipuje žiadne riziká a je bez schopnosti korekcie, ohrozí vás. Nuž, tak.

 

Životná múdrosť…

Životná múdrosť nie je o múdrych citátoch, ktoré zdieľame. Ani o tituloch, ktorými sa ovešiame. Je o našej schopnosti dívať sa predvídavo, konať láskavo a vnímať citlivo.

Tak veľa by sme jej potrebovali v tejto situácii…

 

 

Elena 5.12.2020

 

K diskusii Liečiteľ duší – v analytickom odbornom článku by som ich popísala detailne,

v blogu sú takto aspoň pripomenuté – je zle i dobre, že Matovič prezidentku do spoluzodpovednosti postavil, aj sebectvo niektorých a nedomyslené premiérove kroky – veľké svadbovanie ani prevláčanie sa po zahraničných dovolenkách nemal povoliť. Aj že pravdu o prístrojoch povedať treba. 

Stačí pozorne čítať…

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Kuciak vražda vyšetrovanie Gašpar

Gašpar je na polícii v Nitre. Prišiel si prečítať spis v kauze Súmrak, vyšetrovanie ukončili

28.11.2022 10:10

Obvinení v kauze majú v nitrianskej centrále NAKA študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227699x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie