Založ si blog

Kde bolo 3. – Tichá reč vecí. . .

Milujem tichú reč vecí.

Kráčajú s nami dňami.

Dýchajú na nás teplom domova.

Ofukujú naše rany – to sme my, nás predsa poznáš, sme tvoj dôverne známy svet – šepocú nám vo chvíľach, keď máme pocit že sa rúca svet.

Nie, nevyhodím ju, čo si – povedala som Petrovi, ktorý mi prerába byt, na jeho návrh, aby som vyhodila ten starý krám, lebo mu pri práci prekáža  a musí ho stále presúvať. Myslel tým policu, ktorá žila v tomto byte od začiatku. Usadená v kuchyni v rohu pri dverách, hrdo niesla hrnčeky, aj dve sošky husí a veľkú sošku anjela, kým ich deti nerozbili, aj dva nádherné porcelánové taniere zo svadobného servisu mojej starej mamy – v modrých odtieňoch, s obrázkom čerešní.

Zložila som ju zo steny len pri prerábke bytu – dám ju do WC, povedala som si, pretierajúc ju na bielo. Zaplnila ale priestor až k dverám, nie, naozaj tam nemohla ísť. Čo s ňou? Odovzdane čakala v chodbe. V oddelenej časti komory, ktorú som hrdo nazvala práčovňa, už nebolo po nastierkovaní stien miesto na 60 cm regál, ten skončí v pivnici. A tak prišiel jej čas.

Pozri, keď rozrežeš túto policu napoly, povedala som zamyslene, budú tam dve dvojpolice, jedna nad druhou, presne tie potrebné rozmery majú. Pod nimi bude kôš na špinavú bielizeň. A vedľa políc zboku  nad práčkou bude tá skrinka nad práčku. 

Tak aj je – polica žije spokojne ďalej. Rozložila sa popri odpadovej rúre, ktorú som pretrela lesklou bielou.

 

Nie je k dispozícii žiadny popis.

 

Bolo by mi smutno, keby som ju vyhodila, chýbala by mi. Fotka je moja, pravdaže.

Snažím sa veci, ktoré ma sprevádzajú, uchovať. A som naozaj rada, ak vďaka tvorivému nápadu nájdu svoj druhý život, uplatnia sa. Kedysi ľudia veci chránili a dedili z generácie na generáciu, napríklad stôl či skriňu si vážili ako rodinný odkaz. Dnes ich pokladajú za morálne opotrebované, vyhodia ich bez mihnutia oka, neuvažujúc o tom, koľko ľudskej práce je za nimi ukryté. Ani to, čo s nimi tie veci prežili.

Mám úctu k ľuďom, ktorí majú úctu k veciam. Dokážu načúvať ich tichému hlasu. Vdychujú im nový život. A potom načúvajú ich radostnú pieseň…

 

Elena

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 09:10

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227437x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie