Založ si blog

Kde bolo 11. – Vianočné pravdy. . .

Príroda pôsobila jesenne, keď som predvčerajším vianočným ránom kráčala chodníkom k lesu. Zelenelo sa kde-tu lístie rastlín, bolo teplo. Zem nebola zamrznutá, vyhrabala som hrabličkami ľahko jamu. Hej, dieťa vybehlo ráno s plačom, že naša mačka Džeska zomrela náhle, nečakane. Poplakali sme si a šla som ju pochovať.

Spomínala som na Silvester spred rokov, kedy bolo tak teplo, že sme s bratmi urobili ohník v lese na kopci a opiekli sme si špekáčiky. Keď sme ich jedli, husto sa rozsnežilo. No štedrodenný kontakt s prírodou mi víril hlavou  s otázkou, či je to len prirodzený rytmus, alebo nejaký zúfalý dôsledok klimatických zmien. Som rada kvôli zvieratám, ktoré v mraze a snehu trpia, aj kvôli ľuďom bez domova, že zima krutá nie je. No zároveň mám obavu z toho, ako Zem nivočíme, koľko ľudí môže kvôli tomu prísť o svoj spôsob života, ktorý viedli generácie ich predkov, a koľkí sa budú musieť presťahovať kamsi – a kam? Máme len jednu Zem, náš jediný domov, neverím v šťastné kolónie na Marse. Občas posielam energiu stromom v meste, prajem uzdravenie Matke Zemi, no továrne chŕlia zbytočnú nadspotrebu a popolčekový dym, veci sa v rýchlom kolobehu nivočia a plýtva sa nimi.

„Anjeli úporne držia sa svojich krídel…“  dobýjala sa ku mne báseň pri hrabaní tej jamy, no nevládala som v nej pokračovať. Nemám rada straty, počuješ – povedala som Zámeru sveta. Ako keby som to nevedel – prisvedčil – však dvojplameň si nechceš pustiť do života pre svoj šialený strach, neveríš už ani mne, a ani konštelačke dokonca. Mlčala som.  Ani ten telefonát Táne, stojacej za dvojplameň, čo Ti volala po dvoch dňoch ako úžasne ľahko, šťastne a zmysluplne ako nikdy doteraz sa cíti, že svet je zrazu na správnom mieste, Ti nepomohol pochopiť? Nepotrebujem niekoho, kto sa cíti úžasne vedľa mňa, odpovedala som ostro, ale niekoho, vedľa koho sa zmysluplne budem cítiť aj ja. Brzdil Ťa v tom len Tvoj strach, pusti sa ho, skrývaš ho za ten hnev – Zámer sveta neodbytne pokračoval. Cítila som sa dotknuto – s hnevom som sa úprimne snažila niečo urobiť už dlhšie. Nedokázala som o žene, ktorá ma podvádzala s mojim manželom v čase manželstva povedať nijaké slušné slovo. Bolo mi z toho zle, desilo ma to, nemám rada vulgárnosť – a sprevádzalo to hlboké prianie „nech zaživa uhorí v aute“ – nechcela som to niesť so sebou, no nezmenilo to konštelačné zanechanie tej osoby následkom jej činov, ani pomoc osoby hovoriacej s Bohom. Snažím sa predsa, povedala som ticho. Zámer sveta sa odmlčal. Stoj, povedal náhle, keď som zahrabala jamu, chvíľu stoj, viem že sa snažíš. Stála som vnímajúc svoj dych, a smútok za mačičkou a okolitú prírodu. Pochop, ozval sa Zámer sveta po chvíli, akékoľvek reči o nečestnosti rozumie len ten, kto má hranicu čestnosti – a ten to nepotrebuje. Vykladať o nej človeku, ktorý si čestnosť necení, je len strata času a energie. A jediné, čo nám pomáha sa chrániť, je vidieť realisticky hranice a hodnoty iných na základe ich činov. Dívala som sa na letiaci oblak a v jednej chvíli som to uzavrela, prestala som posudzovať – hej, niektorí ľudia vnímajú hranice čestnosti inak. Na základe toho, akí sme a aké sú naše životné skúsenosti, vnímame všetko – ani ja nevidím to isté na ceste, čo nejaký šofér auta, a nie je to horšie ani lepšie, len jednoducho moje. Niekto koná nezištne a láskavo ako Keanu Reeves, niekto sebecky berie čo príde. Niekto už vie celú násobilku, iný sa učí len násobenie dvomi. Všetci sme rovnakí, je to len iný bod cesty, kde sme. Tak to je.

Zeleň prírody bola taká intenzívna, až sa mi to zdalo ako sen. Zámer sveta ma objal. Počúvaj pozorne, zašepkal, a odhalil mi kliatbu tretieho. Šialené, nevidela som to doteraz. Kam ma to zavedie, to poznanie?

 

Elena

 

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 07:09

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227081x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie