Založ si blog

Ži a pamätaj 6. – Ten Putin si to vie zariadiť. . .

Zasnežená krajina sa v temnom ráne trblietala. Na strome pri ceste občas tiahlo zahúkala sova. V neďalekom lesíku čosi lomozilo – diviaky či srnky sú to, zauvažovala som. Vzduch bol teplý – a tak sneh pod nohami kašovito čvachtal. Tu u nás v horách je bielo, v meste zelenie trávička  a hojne kropí dážď.

Ach, ten Putin si to vie zariadiť, vzdychla som si, spomínajúc na správu denníka Pravda ako zima ostala v Rusku

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/573223-studeny-vzduch-zostal-v-rusku-nam-zostava-teplo-a-prehanky/

Najchladnejšie je v európskej časti Ruska, kde je mrazivo a teplota klesá v nočných hodinách až k – 22 °C a cez deň prevažne neprekračuje -5 °C. Kvôli mrazivému počasiu, ako to uvádzajú ruskí meteorológovia, zamŕzajú rieky a nádrže. Po minuloročnom nevšedne teplom počasí tu tak zažívajú pravú “ruskú zimu”

https://www.meteopress.sk/teplota-na-sibiri-poklesla-pod-50-c/

Dobre, dobre, nech nenasneží, ale aspoň nech neprší na dolniakoch, aby ľudí záplavy nepostihli v tomto čase, vyjednávala som v duchu prosebne.

 

Cesta k autobusovej zastávke bola rozprávková. Anjel pôsobil anjelsky krásne.

Na obrázku môže byť: noc a outdoor  Na obrázku môže byť: noc a outdoor

Čakajúc na autobus som uvažovala o tom, ako málo ľudského dobra stačí, aby svet skrásnel. Túto nádheru vybudovala protialkoholická liečebňa – a autor nápadu si zaslúži úprimné poďakovanie nás všetkých. Mám moc rada tú ich farebnú fontánku, ktorá v lete hráva dúhovými farbami, no tento jej zimnospánkový prerod sa mi páči rovnako.

Tento závan krehkej krásy sčarovnie svet v úvode dňa, ktorý začína. Cesta do práce je chvíľou uvažovania o kadečom v temne rána. Nuž, meditovať sa dá kadejako, aj pri ceste busom. Pravdu povediac, mám teraz vlastný autobus – chodím ním v skorom ráne ako jediná, okrem šoféra, pravdaže. Cestou do mesta si vďačne prezerám i malé svetielka v oknách domov, každé z nich prežiari temnotu o kvapku viac. Mám ich rada pre tú symboliku snažiť sa skrášliť svet, priniesť trochu svetla. A cením si jednoduchosť a prostotu, takže príšernosti v štýle „vidno ma aj z vesmíru“ netúžim vidieť. Je to tak i v živote, že nie krikľavé a nápadné svetlá sú tie najcennejšie, zo všetkého najviac je maličký plamienok v tme.

Vianoce skončili, no niektoré svetielka pretrvajú i po Troch kráľoch, a postupne sa budú z osvetielkovaných stromov a okien domov vytrácať, tie posledné odídu  oddychovať do budúcich Vianoc až s príchodom jari.

 

Svetielko v nás by však malo svietiť celoročne…

 

 

 

Elena

 

K diskusii: Nuž, vieš, vychádzam z článkov v linku, nebola som tam…

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ Vošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila biologickým [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Kuciak vražda vyšetrovanie Gašpar

Gašpar je na polícii v Nitre. Prišiel si prečítať spis v kauze Súmrak, vyšetrovanie ukončili

28.11.2022 10:10

Obvinení v kauze majú v nitrianskej centrále NAKA študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Finančná správa rozložila skupinu nelegálnych výrobcov cigariet na východe SR

28.11.2022 09:49

Z doterajšieho vyšetrovania vyplýva, že škoda je 6,2 milióna eur. Ide o najväčší zásah proti tejto trestnej činnosti od roku 2018.

Bernard Bober

Predseda KBS cestuje do Bruselu. Rokovať bude aj o situácii v cirkvi na Slovensku

28.11.2022 09:40

Témou rokovaní bude aj budúcnosti Európy a hodnotové základy EÚ, ako aj pomoci cirkvi v dôsledku vojny na Ukrajine.

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227857x
Priemerná čítanosť článkov: 2935x

Kategórie