Založ si blog

Vykročenie 4. – Dialóg s osudom. ..

Ešte stále sa smial Zámer sveta, keď som sa zobudila. Ach, to tvoje filozofovanie, dodal, zabudla si, ako sa dôveruje? No tak sa to začneš učiť. Nie páčivé slová – stromy poznáš po ovocí, ľudí tiež. Vidíš ich skutky, to je jediná pravdivá cesta, ktorá ukáže podstatu. Odvaha, súcitnosť, nakoľko si váži čestnosť – to o človeku prezrádza všetko. Ak ti niekto povie klamstvo, alebo sa k tebe zachová bezohľadne, tak mu never. O tom to je, ale to vieš – teraz hovorím o tvojej ochote dôverovať. Chcem od teba len ochotu naozaj veriť.

Hm, to nechceš málo, ani sebe teraz neverím. Nepustila som hnev voči šlápote, a nikdy som sa tak vulgárne nevyjadrovala o nikom, ako o nej, vydesilo ma to, povedala som smutne. Ovládam sa, aby som ju neprekliala, ale je to pokušenie.

A prečo by si to robila, pobavene sa Zámer sveta rozosmial, však ju by zložilo už len to, že vkročíš do toho obchodu, alebo že by ťa stretla na ulici. Pokojne jej choď vynadať, alebo napľuť do tváre, ale ona zostane rovnaká. Pamätaj, zlé svedomie je ťažký náklad a človek ho nemôže prehodiť na plecia iným, v jednej chvíli ho začne tlačiť.

To hej, prisvedčila som, je dôležité si uchovať čisté ruky a čisté svedomie. Všetci v živote robíme chyby, no nie každý sa správa nečestne a bezohľadne. Netúžim jej ísť vynadať či opluť ju, len si prajem, aby takí ľudia na svete vôbec neboli. Snažím sa o viac súcitu, no voči nej ho necítim úprimne v hĺbke srdca ako voči ostatným.

No tak s ňou nesúciť, nemusíš súcitiť s celým svetom. Ale rozhodni sa pre tú dôveru, teraz, čoskoro pochopíš prečo to chcem, naliehavo dodal.

Odhalil mi silnú vec predvčerom, časť vzoru osudu. Verím mu, uvedomila som si.

Áno. S dôverou ťa budem nasledovať, povedala som úprimne.

Zlatisté hviezdičky, drobnučké a trblietavé, sa v tme zrazu sypali. To už som sa rozosmiala i ja.

 

Elena

 

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 9. – Všetci chcú naše dobro. . .

22.02.2024

Všetci chcú naše dobro. Nedajme si im ho vziať – znel známy aforizmus. Spomenula som si naň v dnešnom nadráne pri čítaní zaujímavej úvahy. O vyjadreniach, ktorá sa dnes šíria o dobách minulých. Nejde o dobu, v ktorej žili mamuty – lebo tie žili tak dávno, že k ich podobe sa nevieme vyjadriť, či skutočne verzia vedcami predkladaná je alebo nie je plne [...]

Igor Matovič, Michal Šipoš, OĽaNO

Hnutie Slovensko čaká začiatkom marca snem aj k blížiacim sa voľbám

25.02.2024 13:39

Hnutie by si malo voliť členov predsedníctva a venovať sa aj blížiacim sa voľbám do Európskeho parlamentu a voľbám prezidenta.

Išikawa

Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

25.02.2024 13:37

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu.

holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus, kosti

Namíbia žiada od Nemecka, aby urýchlilo rokovania o odškodnení za genocídu

25.02.2024 13:20

Nemecko genocídu z koloniálnej éry uznalo, pričom krajine ponúklo financovanie rozvojových projektov v hodnote 1,1 miliardy eur.

Tibor Gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34, aktualizované: 13:12

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,825
Celková čítanosť: 8851954x
Priemerná čítanosť článkov: 3133x

Kategórie