Založ si blog

Jediná 1. – Dnes. . .

Nie je ľahké niekedy dodávať si odvahu.

Čo je to odvaha vôbec? Kedy nám chýba najviac a kedy jej najviac potrebujeme? Ako ju nájsť v sebe?

O tom uvažujem v tomto čase nadrána…

 

Kedy potrebujeme najviac odvahy?

Ľudia si niekedy myslia, že najviac odvahy potrebujeme vo chvíľach, kedy bojujeme proti niečomu či niekomu. Možno ani nie, lebo súčasťou toho boja je vždy boj za niečo pre nás dôležité – a tak dokážeme do takého zápasu dať svoje srdce a energiu. Boj sa začína a boj sa končí, ak niečo vybojujeme, predstavujú si. Niekedy to tak je, ak bojujeme za konkrétnu zmenu – zmena nastáva a boj ustáva.

Niekedy bojujeme i nevyhrateľné boje – aby sme nestratili vlastnú tvár a dušu, takých ľudí si ja cením najviac. Ak má niekto odvahu bojovať i nevyhrateľný boj, je taký človek moja krvná skupina.

Niekedy v živote nastanú situácie, ktoré nás zavalia, vo chvíľach tragédií a utrpenia – žeby práve vtedy bolo treba najviac odvahy? Bolestné chvíle nám ukazujú, ako dokážeme zosilnieť. Je to ako keď izbovú rastlinku dáme na balkón, a zrazu na ňu svieti slnko a prší a fúka vietor. V prvej chvíli jej možno spáli jej lístky a máme pocit, že sme ju dorazili, no potom zosilnie a je vitálnejšia ako kedykoľvek predtým. I nás tak menia ťažké časy, myslím.

Možno že najviac odvahy treba na každodenné veci, ktoré si vyžadujú vytrvalosť a zodpovednosť za svoje záväzky? Udržiavanie sveta, ktorý sme si vybudovali, všedné maličkosti zakotvujúce ho pevne v zemi.

Či azda najviac odvahy je treba na vytváranie nových vecí? Na vykročenie k nim v našom živote?  Nebojovať so zmenami, ale prijať ich a nechať sa nimi viesť kamsi do neznáma, nevedno kam s dôverou – namiesto vzpierania sa, zaviaznutia na pôvodnom mieste a vracania sa naň dookola – to si vyžaduje ozajstnú odvahu. To je naša „cesta hrdinu“ – na ktorej si kladieme otázku  „kam ma vedieš“? Nie my meníme svoju cestu, ale cesta mení nás – a chce to odvahu vnímať to a kráčať.

 

Vyvstáva otázka, čo je to odvaha?

Niektorí pokladajú za odvážne hovoriť iným pravdu. No nie je odvážnejšie hovoriť pravdu sám sebe?

A možno práve o veciach, na ktoré nemáme odvahu. Hľadáme ju v sebe, ako ja teraz. Sedím a tajne tíško plačem v nadráne – taký malý darček k mojim dnešným narodeninám si touto úvahou dávam, aby som si dodala odvahu na ešte dlhý čas čakania, kým sa najmladšie dieťa u nás doma odkarantenizuje a ja budem môcť ísť domov. Vlastne sa niet na čo sťažovať – som v byte u najstaršej dcéry, v teple, usadená v pohodlnej posteli, v pohode trávime čas a debatujeme, popri pár mojich z domu prinesených knihách mám k dispozícii i výbornú knižnicu môjho dieťaťa, aj televízor, wifi, môžem písať. No chýba mi domov, príroda pod balkónom, horizont hôr všade okolo. Snažím sa vyplniť čas niečím zmysluplným, oceniť že konečne stíham čítať. Nie som však šťastná v meste, prehlbuje to môj pocit „another brick in the wall“. Hej, treba mať odvahu aj si priznať to, že niečo nezvládame.

Zámer sveta mi hodil záchrannú sieť už predvčerom, krásne posolstvo mi privial v správe s linkom. Ach, je to tak, niekedy by sme naozaj mali pozrieť do minulosti, aký veľký kus cesty sme prešli a čo všetko sme zvládli, ako nás to zmenilo, a tým načerpať odvahu ku ďalšiemu kroku.

Súčasťou odvahy je i schopnosť čakať na zmenu. Mať trpezlivosť, kým príde ten správny čas. Kým semienka klíčia v zemi, nevidno ich – trvá to nejakú dobu. A potom zrazu klíčky ukážu hlávky – začnú rásť rastlinky, veci sa dajú do pohybu…

 

 

Elena

 

Ach, malá pripomienka našej prírody…

https://www.youtube.com/watch?v=v8KwKWNFr7k

 

K diskusii: Ďakujem krásne.

 

Takže tak 6. – Čo máte proti vodke, občania Slovenska?

11.04.2024

Čo máte proti vodke, občania Slovenska? Keby ste ju riadne kupovali, nemusel by ju predajca popíjať v takom množstve sám, napadlo mi cynicky pri čítaní o najnovšom počine strany Demokratov https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/705995-slovensko-zaplavili-proruske-bilbordy-poburili-ludi-vyvesila-ich-strana-demokrati/ Zúfalecké gesto na upútanie pozornosti – alebo stratégia, [...]

Takže tak 5. – Čo by mal pre udržanie svojho úspechu urobiť prezident Pellegrini. . .

07.04.2024

Povedzme si to rovno – tieto prezidentské voľby na Slovensku boli viac proti Korčokovi, ako za Pellegriniho. Znamená to, že pre mnoho ľudí u nás bol Pellegrini prijateľnejším kandidátom. Svoju pozíciu by mal upevniť hneď na začiatku rozvážnymi krokmi. Pobavilo ma, ako Korčok vybehol s obviňovaním, že za jeho neúspech môže Pellegriniho neférová kampaň. [...]

Takže tak 4. – Mali by sme brániť spojencov v NATO?

05.04.2024

Nuž, neviem ktorý hlupák by sa hrnul pomáhať spojencom v NATO, ktorí by sa stali obeťou útoku Ruska iba preto, že vytrepali svojich vojakov na Ukrajinu. Povedzme si rovno – zmluva o vzájomnej pomoci v prípade napadnutia platí, ale týka sa nepochybne situácie, že sa členská krajina stala obeťou útoku. A nie že sama svojou hlúposťou ako agresor vyprovokuje odvetný [...]

Úrad vlády

Muž polial benzínom a zapálil jednu z brán pri Úrade vlády, čelí obvineniu

13.04.2024 15:15

Muž sa na mieste k spáchaniu skutku priznal a uviedol, že ho spáchal vedome.

Notre Dame, paríž, vojak

Bezpečnosť počas olympiády v Paríži posilnia aj vojaci a policajti zo zahraničia

13.04.2024 13:12

Po útoku Islamského štátu na predmestí Moskvy, ktorý si vyžiadal 144 obetí, zaviedlo najvyšší bezpečnostný stupeň.

fico, danko, pellegrini

Fico by chcel Danka na poste šéfa parlamentu. Hlas to odmieta, odkazuje na koaličnú zmluvu

13.04.2024 12:42, aktualizované: 13:28

Hlas pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu tieto pomery nezmenili.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,848
Celková čítanosť: 8965905x
Priemerná čítanosť článkov: 3148x

Kategórie