Založ si blog

Človečina 10 – Medzinárodný deň rodiny. . .

Na okenicu hlasno dopadajú kvapky dažďa a v ich melódii okolo mňa krúžia myšlienky. Deň rodiny sa chýli ku koncu – a tak o rodine uvažujem v tejto chvíli.
Rodina je vzácna vec
– pravdaže ozajstná rodina, ktorá má hlboké korene a jej členovia stoja pri sebe pevne.
Za rodinu obvykle pokladáme príbuzných, hovoríme o rodine pôvodnej –  a ľudí, s ktorými žijeme, t. j. parteri a deti.
No niekedy ľudia ktorých pokladáme za rodinu žijú vedľa nás, a ani nás nemusia poriadne vidieť, nie to ešte aby stáli pri nás v ťažkých časoch. A naopak, podajú nám pomocnú ruku ľudia úplne cudzí.
Stáť pevne v ťažkých časoch nie je o veku, vzdelaní, ani o postavení – je to prejav charakteru. Kadečo zahŕňa v našom živote to slovné spojenie „stáť v ťažkých časoch pevne“ –  je to byť spoľahlivý a zodpovedný, zostať verný, neklamať a nekradnúť, byť životne múdry i odvážny. Je to výnimočná vlastnosť a vypovedá o zrelosti človeka. No som si istá, že v mojom živote má miesto iba ten, kto pri mne v ťažkých časoch stáť dokáže
.
Teraz vám poviem v závere Medzinárodného dňa rodiny príbeh o niekom, kto bol človekom s veľkým Č. Nebol rodinou detí, ktoré sprevádzal – a predsa bol viac ich rodinou ako boli tí, ktorí ich splodili a priviedli na svet.
Janusz Korczak
Polish Jew Janusz Korczak was a pediatrician before World War II.
Všichni lidé nejsou hajzlové!“ řekl muž, než vstoupil s dětmi do plynové komory přihlížejícím nacistům.
Janusz Korczak – polský pedagog, spisovatel a lékař. Celkem třikrát odmítl si zachránit svůj život.
Poprvé, když odmítl před okupací Polska emigrovat, protože nechtěl opustit ′′ Dům sirotků ′′.
Podruhé – když odmítl utéct z varšavského ghetta.
A potřetí, tehdy, když už všichni obyvatelé ′′ Domu sirotků ′′ nastoupili ke vlaku, který jel do tábora Treblinka a přistoupil k němu důstojník SS a zeptal se:
– Vy jste napsal knihu ′′ Král Matiusz „? Četl jsem tuto knihu jako dítě – dobrá kniha! Můžete jít!
– A děti?
– Děti pojedou s námi, ale Vy můžete klidně opustit vlak .
Mýlili se, nemohl. Všichni lidé nejsou hajzlové!
A za pár dní, v koncentračním táboře Treblinka, Janusz Korczak spolu se svými dětmi, vstoupil do plynové komory. Cestou na smrt s nic netušícími dětmi, držel dvě z nejmenších dětí za ruce a vyprávěl jim pohádku …
Takto skončil život toho úžasného člověka, který nám může být v mnohém příkladem.
Elena
P.S:: A hej, deň rodiny končím so spomienkou na môjho syna. Maroško si v mojom srdci.
Neviditeľné vlákna navždy spájajú tých, ktorí patria k sebe…
A čo iné ako očarujúcu verziu Hallelujah by som v tejto chvíli dala…

Fúúúha 5. – Viac ako 17 miliónov Číňanov podpísalo otvorený list. . .

01.08.2021

Takmer 18 miliónov Číňanov ten otvorený list podpísalo doteraz. A viete čo v ňom žiadajú? Vyzývajú Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby preskúmala Inštitút lekárskeho výskumu americkej armády pre infekčné choroby vo Fort Detrick (USAMRIID) v armádnej základni v štáte Maryland. Petícia bola zverejnená 17. júla a vyzvala USA, aby na výzvu odpovedali. [...]

Fúúúha 4. – Je suis „dezolat“. . .

31.07.2021

Diskriminovanie neočkovaných nebol rozhodne dobrý nápad. Nielen preto, že ich je stále väčšina – a že nahnevaní voliči nezabúdajú. Ale i preto, že raz bude potrebné niesť následky. Nepomôžu vykrúcačky, že aj inde to tak robili, ani argument, že aj iní u nás tak konali – trestnosť zakladá konanie konkrétnych jednotlivcov každému z nich za seba. A dokonca [...]

Fúúúha 3. – Ako to je, Progresívne Slovensko?

31.07.2021

Jasne, šla by som do humorne ladeného pohľadu vo vzťahu ku Progresívnemu Slovensku, lebo i to ich prehlásenie že mlčiaca väčšina už nesmie mlčať je ozaj humorné – keďže nezaočkovaných máme preukázateľne väčšinu národa, a aj v oficiálnych médiách sa prezentuje, že odmietavý postoj voči očkovaniu má v súčasnosti 61 percent Slovákov. Drahí progresívci, vy [...]

Veronika Remišová

Remišová: Očkovacia lotéria je len doplnok, nie hlavný nástroj

01.08.2021 21:24

Očkovacia lotéria je len doplnkový nástroj na zvýšenie motivácie očkovať sa proti ochoreniu COVID-19, rozhodne nie hlavný pilier.

Požiare v Turecku

Oddych v Turecku ničia plamene. Útočí aj vírus

01.08.2021 20:00

Dovolenka vo viacerých tureckých letoviskách má ohnivú podobu. A aby nešťastia nebolo málo, počet nových prípadov nákazy koronavírusom je na vzostupe.

Hlavna Porec

Chorváti zadržali Nemcov, ktorí nechali deti a psa v rozpálenom aute

01.08.2021 19:39

Chorvátska polícia zadržala nemecký pár za to, že nechal v horúčave v zamknutom aute so zatvorenými oknami svoje dve deti a psa.

Natália Milanová, ministerka kultúry SR

Milanová: Na ministerstve to bola katastrofa, teraz sme pripravení

01.08.2021 16:36

Podľa ministerky Natálie Milanovej ministerstvo kultúry nebolo predtým pripravené na bežnú situáciu, nie to na krízovú, ktorú priniesol koronavírus.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,092
Celková čítanosť: 5315411x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Kategórie