Založ si blog

Aerian 8. – Tornáda. . .

Mŕtvi i kopy ranených, obrovské škody – to je výsledok tornáda a supercelly v Českej republike. Koľko škôd ešte počasie v tomto roku napácha? Dokedy sa budeme zmenám počasia len hlúpo prizerať?

Úprimne súcitím s tými, ktorých postihli prudké búrky a tornáda v tomto týždni v Česku i v Poľsku. Veľmi ma potešilo, že aj mnoho iných ľudí reaguje podobne – že ľudia napriek tejto hroznej dobe úplne nezľahostajneli voči iným a že mnohí majú v sebe ľudskosť a morálne hodnoty.

Zalomcovala nami tá životná skúsenosť – a kadečo nás učí.

Možno o cennosti života, jeho pominuteľnosti a jeho krehkosti.

Možno o pravých hodnotách, lebo všetky hmotné veci sa dajú stratiť či nahradiť, nemali by sme na nich lipnúť.

Možno o schopnosti vidieť iných, o spolupatričnosti a dôležitosti dobra v nás.

Možno i o odvahe nemlčať, a postaviť sa darebáčinám.

Možno o tom, že utrpenie prichádza často náhle, a že sa týka každého z nás.

A možno je i celý rad iných vecí, ktoré máme uvidieť a pochopiť…

 

Prvotný šok u ľudí, ktorí tornádo prežili, vystriedali akútne pocity

  • u niektorých zúfalstvo – dojal ma pán, ktorý v správach hovoril, že radšej mal v tých troskách zahynúť,
  • u iných nádej – úžasná bola 84-ročná pani, ktorá pred časom o syna prišla a teraz vozila trosky na fúriku, aby si po tornáde dala domov dokopy, odolnosť a nezdolnosť je v ťažkých časoch veľmi cennou vlastnosťou.

Do postihnutej oblasti na Morave už smerovala pomoc. Nielen peňažnú pomoc poslali ľudia okamžite, ale i prišli i ako dobrovoľníci pomáhať. A celý deň pršali aj facebookom kvapky ľudskosti v ponukách, že pošlú materiál ku oprave elektriky, zoberú deti k sebe ako na letný tábor, aby rodičia nerušene opravovali ich domov, aj celý rad ďalších.

A ja som si hovorila, že predsa na svete existujú aj dobrí a čestní ľudia – mám teraz potrebu sa v tom opakovane uisťovať.

 

Ale len súcitiť a pomáhať naprávať škody nestačí.

Ak toto tornádo v Česku bolo zatiaľ najsilnejšie, ako uvádza článok v linku

https://www.ifunny.eu/v-cesku-se-prohnalo-pravdepodobne-nejsilnejsi-tornado-v-modernich-dejinach-ztraty-na-zivotech-a-obrovske-skody/?utm_source=s&utm_medium=s&utm_campaign=s&utm_content=czinfo1.eu

znamená to jediné – že tornáda v našich končinách silnejú. A že môžu mať čoraz viac obetí, spôsobiť čoraz viac škôd.

Klíma sa mení – a my všetci konečne musíme začať niečo robiť s našou spotrebou, znečisťovaním prostredia a sebeckým prístupom ku pohodliu v doprave, a čo ja viem čím všetkým (možno i s tým Haarpom a jeho tvorcami, ktovie), aby sa zmena klímy ešte z posledných síl nejako zastavila.

Ak by to naozaj zavinil človek, mal by byť verejne popravený – nielen majiteľ a prevádzkovateľ, ale i tvorca takej obludnosti, jej vynálezca. Článok v linku uvádza záznam z imeteo.sk

https://aeronet.cz/news/video-stala-se-ceska-republika-v-oblasti-brna-svedkem-nepovedene-aplikace-radiofrekvencni-modifikace-pocasi-za-pomoci-satelitu-na-stacionarni-draze-objednavka-na-vice-deste-skoncila-vznikem-tornada/?fbclid=IwAR2Fv-1AKSYpTX6IfKIOQPczgr5U2mri1g9m4egvt3rgLAJNkHcO5Uh9MPg

a aj tu

https://rumble.com/vj0o4t-torndo-v-r-na-hodonnsku-v…

Ja oblaky mám rada, no tieto sú skutočne zvláštne.

Myslím, že je potrebné venovať pozornosť tejto veci. Je potrebné o tom všetkom otvorene hovoriť. A je potrebné – ak sa potvrdí umelý zásah – zomknúť medzinárodné spoločenstvo a vinníkov zásadne potrestať.

 

Opatrenia sa v čase odsúvajú – namiesto rázneho „tu a teraz“ kroku. A to nie je dobré. Lebo je síce pravda, že tornáda sú aj v Amerike, ale ľudia v USA sú na ne úplne inak pripravení.

Nejde o predpovedací systém, ten dokáže reagovať až krátko pred vypuknutím tornáda aj u nich. Údajne cca štvrť hodiny dopredu ho vedia vedci označiť. Dôležité je však, že tam ľudia majú úkryty povinne budované pod domom či pri dome s povinnou výbavou vody a potravín, majú sa kam ukryť.

U nás ľudia šancu v tomto smere nemajú – kto má pod barákom úkryt? Minimum zbohatlíkov možno, bežní ľudia si žiadne kryty nebudovali. A ani nevybudujú, možno by sa to dalo nariadiť aspoň pri novobudovaných stavbách – ale čo tí ľudia v starých domoch a v bytovkách, s chatrnými strechami často, s končiacou životnosťou, často bez poistenia svojho obydlia, lebo naň niet u ľudí, ktorí žijú od výplaty ku výplate, či od dôchodku ku dôchodku?! Ako sa tí ľudia budú chrániť pred tornádom vo svojich domovoch?

Kopem za tých obyčajných ľudí. Vláda by mala tieto veci riešiť, dať nepracujúcim prácu, pracujúcim dôstojnú mzdu a následný dôstojný dôchodok. Dôstojné životné podmienky. A nie ustavične znižovať náklady zbohatlíkom a rozmnožovať ich bohatstvo, vynakladať na zbrojenie a posielať hromady našich peňazí rozvojovým krajinám, kde sa tým len podporujú ich nekonečné vojenské konflikty.

 

Zomrelo päť ľudí, viem, i budúca mama s dieťaťom – a stovky ranených sú. No ja i o zvieratách uvažujem – koľko z nich malo šancu prežiť to peklo vonku? A koľko z nich i tieto suché horúčavy u nás neprežije?

Je konečne potrebné začať skutočne chrániť život na tejto Zemi vo všetkých jeho podobách…

 

Elena

 

 

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7737977x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie