Založ si blog

Za pravdu 2. – Smutná vizitka odbornosti Trnavskej univerzity. . .

Epidemiológ a profesor – tak sa otituloval pán, ktorý učí na Trnavskej univerzite a ako uvádza – volá sa Martin Rusnák.

https://www.truni.sk/news/som-covid-19-ockovany-ucitel-zdravotnik

A tak sa na to všetko pozrime pozorne a kriticky.

 

To by bolo v pohode, že je zdravotník a profesor, pravdaže, keby na stránku školy – t. j. svojho pracoviska  – nevykvačil článok s jeho osobnými názormi. A  univerzita sa skryla za vyhlásenie, že vraj sa jeho názor nemusí zhodovať s oficiálnym stanoviskom školy.

No pekne, univerzita – na oficiálnej stránke školy by malo byť oficiálne stanovisko školy. Svoje súkromné názory nech si pán profesor kvačká na svoj súkromný facebook.

 

Mimochodom, nielen to je smutná vizitka univerzity, že to tam vyvesili a tvária sa, že keď hlavu strčia do piesku, bude to v poriadku. Ale i samotný fakt, že pán profesor tam prezentuje názor s výzvou na očkovanie ľudí.

Preboha – zdravotník by mal vedieť  aký je rozdiel medzi očkovaním a klinickou testovacou štúdiou, založenou na prísnej dobrovoľnosti respondentov už od čias Norimberského protokolu. Ak zdravotník vykladá nepresne tento fakt, nesvedčí to o jeho odbornosti – a je mi to ľúto, univerzita, ak ho to necháte prezentovať verejne na svojej oficiálnej stránke, potom ani o odbornosti samotnej inštitúcie.

 

Neuvedomujú si pracoviská, akú vizitku zanechávajú za sebou niektorými počinmi zjavne. Nie, nie je to bohvieaká vizitka.

Ani z hľadiska odbornosti, ani z hľadiska etiky.

 

A keď už sme pri tej etike, dostala som odpoveď zo SAV. Tak sa s vami podelím, aby ste si to tiež mohli pozrieť:

všetky naše sekvencie sú posielané do databázy GISAID, kde sa dajú nájsť, ale treba sa zaregistrovať (linka: https://www.gisaid.org/). Sekvencie sú značené hCoV-19/Slovakia/UKBA – číslo vzorky/rok.

No super – a tak ja cez víkend budem spisovať článok pre ten medzinárodný odborný časopis, ktorý uverejnil štúdiu o slovenskom testovaní, o etike vedeckého výskumu na Slovensku a pouvádzam všetky fakty – o existenčnej hrozbe a testovaní ľudí pod nátlakom, lebo to pokladám za neetické, aby týmto spôsobom získavané údaje niekto prezentoval odborne vedecky.

To akoby vedec bral údaje z koncentráku, však on osobne tie obete netýra…

Jednoducho chcem rozpútať  veľkú a otvorenú diskusiu o tom, čo je a čo nie je etické v odbornom svete. A myslím, že i vyššie spomenutý pán profesor a jeho súkromné vyjadrenie na oficiálnej stránke univerzity tam nájdu svoje miesto v tom článku.

Je potrebné začať otvorene hovoriť o etike a neetike v odbornom svete. Tam by mala mať miesto korektnosť, humanizmus, a rešpektovanie Norimberského kódexu.

 

Elena

 

P. S.: Odborník zákonite musí byť etický. Ak nie je, nie je ani odborníkom…

 

K diskusii:

anysta – nuž, veru, som tá beštia, ktorá „neeticky“ zverejní úspech slovenskej štúdie a jej pozadie v medzinárodnom časopise, ak budú mať odvahu to uverejniť.

Lebo síce sa hovorí, že špinavú bielizeň treba prať doma, ale MY TU UŽ DÁVNO NIE SME DOMA. Sme ponižovaní, zastrašovaní a ohrozovaní kvôli tomu, že sa snažíme chrániť svoje ľudské práva a nechceme sa zapojiť do testovacej štúdie, ktorá v zmysle medzinárodnej legislatívy MUSÍ BYŤ DOBROVOĽNÁ. Je najvyšší čas hovoriť o etike na medzinárodnej odbornej úrovni.

 

tiskarienka – nuž, ak univerzita túži po takejto reklame…  A to viete, že napíšem – je to hanba, lenže nie moja. Vlastne je to veľmi, veľmi škaredý príbeh o existenčných hrozbách voči  národu,  opakovane, v stave núdze. A o etike pána experta, ktorý využil tie údaje, aj financie zhrabol „za štúdiu“. Je skrátka najvyšší čas hovoriť o neetike postupu.  Chcelo sa Slovensko zviditeľniť, nuž, ale mohlo sa aj inak…

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc

Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

05.03.2024 15:42

Letecky je však podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

balón

Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

05.03.2024 15:12

Poľský minister obrany uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron

Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

05.03.2024 15:05, aktualizované: 15:25

Rusko nesmie zvíťaziť vo vojne na Ukrajine. Je nutné podporovať ukrajinský ľud a tamojšiu armádu tak dlho, ako to bude potrebné.

Robert Fico

Fico: Keby som mal právomoc odvolať predsedu Ústavného súdu, tak ho odvolám

05.03.2024 15:04, aktualizované: 15:25

Predseda ÚS Fiačan by mal podľa Fica odstúpiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8874134x
Priemerná čítanosť článkov: 3136x

Kategórie