Založ si blog

Iba pravda 8. – List od prezidentky. . .

Z Kancelárii prezidenta SR predvčerom som dostala odpoveď na moju otázku adresovanú pôvodne Úradu vlády SR ohľadne osoby, zodpovednej za pozvanie pápeža na túto dobu prebiehajúcej pandémie COVID -19. Pomenovala som v ňom riziko ohrozenia verejného zdravia i riziko vzniku škody veľkého rozsahu.

Lebo pri pár stotisícoch ľudí na kope môžu byť následky závažné pre nás všetkých. Pribudne dramaticky chorých takýmto šírením nákazy nepochybne – a zasa by nás až do budúceho leta terorizovali a obmedzovali v bežnom živote.

Hlavne neočkovaných, na ktorých by sa snažili hodiť to šírenie nákazy.

A mohli by zasa zadovážiť pre Slovensko núdzový stav.

 

Za zvlášť zlé pokladám,

že na stretnutí s pápežom má byť – s tým možno logicky počítať – veľa starších a aj chorých ľudí, darmo že očkovaných. Respektíve o to horšie, pretože ako poukazuje informácia z Austrálie, práve očkovaní im chorejú

https://www.hlavnydennik.sk/2021/08/16/v-australii-je-zo-141-pacientov-s-covid-19-plne-zaockovanych-140-jeden-mal-iba-prvu-davku-video/

Skutočne ich chce niekto na kopu zohnať v tomto čase?

 

Nie, nedostala som sa ku odpovedi, kto bude niesť zodpovednosť za možné škody na verejnom zdraví a za hroziaci škodu veľkého rozsahu, aká by nepochybne mohla byť spojená s masívnym počtom nakazených a šíriacich nákazu z takéhoto podujatia.

 

Prezidentka pozvala pápeža v decembri 2020. Aj keby sa riziko tretej vlny nedalo predvídať kvôli časovému predstihu, teraz je možné veľmi presne odhadnúť riziko jeho návštevy v tomto čase – a to je evidentne vysoké.

Termín nám vraj určila Svätá stolica – no rozhodne by mali byť predvídavejší a zvažovať možné riziká takéhoto podujatia masového u nás teraz – však azda majú bezpečnostných analytikov tiež. A tiež by mal zvážiť skutočnosť, že teraz by sa stretnutia s ním nemohli zúčastniť ľudia, ktorí sa nezapájajú do tej klinickej štúdie farmafiriem s vakcínami.  Veď práve pápež je tým, kto by nám mal ísť príkladom v záujme o iných ľudí a ohľaduplnosti voči nim.

 

Pokladám opatrenia v podobe očkovania účastníkov stretnutia za nepostačujúce.

Keďže hrozí vznik škody veľkého rozsahu a je to hrozba pre verejné  zdravie –  a  zjavne v tomto štáte niet toho, kto by prevzal zodpovednosť za možné  dopady tých hrozieb, aj za prípadnú úhradu škôd s nimi súvisiacich, museli by sme sa na ne skladať všetci a trpieť ich dosahmi – tak presunutie tej návštevy sa mi zdá rozumným krokom. Koláče zatiaľ nenapiekli a v čase moderných dopravných prostriedkov pápež určite ešte nevyrazil pešo z Vatikánu sem.

Je preto dostatok času požiadať ho oficiálne o dohodnutie iného termínu jeho návštevy.

Zrealizované opatrenia pri príležitosti jeho návštevy nie sú na škodu – však chodníky opraviť a osvetlenia, skrášliť prostredie treba pre ľudí tu žijúcich a nie pre pápeža. To je len dobre.

Ale napísať by mu niekto mal, že  návštevu dohodneme v inom termíne – najlepšie na apríl či máj budúceho roka. To tam môžu byť davy bez obmedzení a aj neočkovaní veriaci.

 

Ach, áno, včera v noci sa hnala Prednou Horou búrka. Dýchala podchvíľou v temnote úporným lejakom, dunivý rachot hromov ju sprevádzal. A ja som písala dva listy – oba tomu istému chlapovi.

No kto iný by to bol ako generálny prokurátor?

Jeden z nich sa týka návštevy pápeža. Lebo ak sa tu rozbehla tretia vlna a napriek tomu tu ktosi organizuje stretnutie s pápežom, napriek hrozbe  škody veľkého rozsahu pre štát a hrozbe  pre verejné zdravie nárastom nákazy, potom je potrebné vedieť, kto za to bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

 

Elena

 

 

Kvapky krvi 7. – Prečo som petíciu proti sexuálnej učebnici SAV pre školy podpísala. . .

25.03.2023

Návrh na novú učebnicu sexuálnej výchovy na Slovensku ministerstvo školstva dostalo. Petícia proti nej na internete beží, a tak som si pozrela, o čo vlastne ide. Lebo materiálov k tomu, vrátane tej navrhovanej učebnice, bolo na stránke viac ako dosť [...]

Kvapky krvi 6. – Tuberkulóza a covid medzi nami

25.03.2023

Aj Svetový deň tuberkulózy včera bol. A ak si niekto myslí, že jej už môžeme zamávať a patrí u nás kamsi do minulosti, tak veru to celkom tak nie je. Tuberkulóza bola kedysi obávanou chorobou. Označujú ju ako chorobu sociálne slabých skupín, pretože jej nárast sprevádzal vojny a krízy. Nevyhýbala sa však nikomu, liečili sa na ňu aj mnohí známi umelci, mnohí z nich [...]

Kvapky krvi 5. – Humanitárna pomoc Juhoslávii i po 24 rokoch zostáva hnusným zločinom

24.03.2023

No veru, už bezmála štvrťstoročie uplynulo od „humanitárnej misie“ – presnejšie povedané od útoku NATO v Juhoslávii, ako pripomína článok v linku https://www.hlavnespravy.sk/zlocinecky-utocny-pakt-nato-presne-pred-24-rokmi-napadol-juhoslaviu-dosial-za-to-nikto-nebol-potrestany/3087402 Humanitárna pomoc NATO v podobe bombardovania trvala 78 dní. [...]

Pápež František

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

25.03.2023 22:02

Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

Izrael, protesty

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

25.03.2023 21:57

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády.

Mladí antifašisti protestujú proti mítingu Iniciatívy za slobodu slova.

Svedok opísal, ako mal obvinený advokát zabiť Daniela Tupého

25.03.2023 20:17

Čo sa stalo v osudnú noc? V kauze vraždy prehovoril jeden z útočníkov.

Vladimir Putin

Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane

25.03.2023 18:57, aktualizované: 21:30

Ruský prezident zdôraznil, že Moskva krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,539
Celková čítanosť: 7737868x
Priemerná čítanosť článkov: 3048x

Kategórie