Založ si blog

IBA JA 4. – More bublín ľahko a rýchlo. . .

Hračka chŕliaca kopy bublín v reklame na facebooku ma včera v skorom ráne zaujala. Nie že by som si ju chcela kúpiť – niečo mi na nej prekážalo podvedome – a tak ma ku uvažovaniu postrčila. Hej, ďalšie moje pocity nesúladu.

Mám rada bublifuky. Veľmi dlho som po smrti môjho syna bublifuk nosila všade so sebou v kabelke, a bublinky som vyfukovala, keď som s ním chcela viesť tichý dialóg. Kráčajúc popri zaprášenej ulici mesta, plnej áut – priesvitne dúhové bublinky tam pôsobili až neskutočne krehko, rozprávkovo. Na balkóne nášho bytu som ich dávala do náručia vetru, a ten ich odnášal k nebu. Nežné bublinky, žiariace v lúčoch slnka…

 

Ach, to more bublín – radšej si budem vyfukovať obyčajný bublifuk, sledovať jedinú bublinku letiacu vzduchom.

Pochopila som dnes konečne ten môj pocit nesúladu s bublinkovou hračkou, moderným bublifukom – nevzácnosť –   stráca sa jedinečnosť. Áno, pre mňa je jedinečnosť dôležitá. Nechcem byť iba jedna z mnohých, ani nahraditeľná a vymeniteľná. Tým „priveľa bublín“ sa vytráca krása jedinej bubliny, ktorú sledujeme s úžasom.

 

Nevzácnosť – to je fenomén, ktorý v našich životoch robí hodne šarapaty.

Striedanie vládcov devastuje hodnotu vládnutia a vedenia krajiny. Nie je krajina vzácnejšia pre jedného celoživotného vládcu, ako pre tých, ktorí sú pri koryte najviac štyri roky?

Putovanie z práce do práce narušuje úctu voči ľudí voči práci i práce voči ľuďom. Učeň všetkého, majster ničoho – na jednej strane. Na druhej strane zamestnávateľ s postojom – však nech ide, príde druhý. Oceňujeme, že ak sme v nejakej práci celoživotne a na jednom mieste, vrastie nám podkožu, neodflakujeme ju a stávame sa uznávanými v tej oblasti?

Vzťahová aj sexuálna bezzábranovosť devastujú hodnotu lásky, partnerstva i rodiny.  Ako nájsť toho, kto ma vidí ako jedinú, keď radodajných i zúfalo loviacich sú kopy?

Možno pre túto nepripútanosť ako hodnotový fenomén si nerozumiem s dnešným svetom. Je taký kvantitatívny, ľahko nahraditeľný, „na jedno použitie“. Jednorazové misky a príbory, kamarátky s výhodami, socsieťové konverzácie namiesto blízkosti.

 

Iba zopár bublín. Iba zopár fb priateľov. Môj svet je o pripútanosti a nenahraditeľnosti…

 

Elena

 

P.S.:

A prezradím vám niečo o vzácnosti…

Pre mňa sú agáty výnimočné, kto by to vedel lepšie ako Zámer sveta? A tak ma čakal na strome plnom už suchých plodov jediný, maginhradský agátový kvet…

 

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 08:35

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227215x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie