Založ si blog

IBA JA 4. – More bublín ľahko a rýchlo. . .

Hračka chŕliaca kopy bublín v reklame na facebooku ma včera v skorom ráne zaujala. Nie že by som si ju chcela kúpiť – niečo mi na nej prekážalo podvedome – a tak ma ku uvažovaniu postrčila. Hej, ďalšie moje pocity nesúladu.

Mám rada bublifuky. Veľmi dlho som po smrti môjho syna bublifuk nosila všade so sebou v kabelke, a bublinky som vyfukovala, keď som s ním chcela viesť tichý dialóg. Kráčajúc popri zaprášenej ulici mesta, plnej áut – priesvitne dúhové bublinky tam pôsobili až neskutočne krehko, rozprávkovo. Na balkóne nášho bytu som ich dávala do náručia vetru, a ten ich odnášal k nebu. Nežné bublinky, žiariace v lúčoch slnka…

 

Ach, to more bublín – radšej si budem vyfukovať obyčajný bublifuk, sledovať jedinú bublinku letiacu vzduchom.

Pochopila som dnes konečne ten môj pocit nesúladu s bublinkovou hračkou, moderným bublifukom – nevzácnosť –   stráca sa jedinečnosť. Áno, pre mňa je jedinečnosť dôležitá. Nechcem byť iba jedna z mnohých, ani nahraditeľná a vymeniteľná. Tým „priveľa bublín“ sa vytráca krása jedinej bubliny, ktorú sledujeme s úžasom.

 

Nevzácnosť – to je fenomén, ktorý v našich životoch robí hodne šarapaty.

Striedanie vládcov devastuje hodnotu vládnutia a vedenia krajiny. Nie je krajina vzácnejšia pre jedného celoživotného vládcu, ako pre tých, ktorí sú pri koryte najviac štyri roky?

Putovanie z práce do práce narušuje úctu voči ľudí voči práci i práce voči ľuďom. Učeň všetkého, majster ničoho – na jednej strane. Na druhej strane zamestnávateľ s postojom – však nech ide, príde druhý. Oceňujeme, že ak sme v nejakej práci celoživotne a na jednom mieste, vrastie nám podkožu, neodflakujeme ju a stávame sa uznávanými v tej oblasti?

Vzťahová aj sexuálna bezzábranovosť devastujú hodnotu lásky, partnerstva i rodiny.  Ako nájsť toho, kto ma vidí ako jedinú, keď radodajných i zúfalo loviacich sú kopy?

Možno pre túto nepripútanosť ako hodnotový fenomén si nerozumiem s dnešným svetom. Je taký kvantitatívny, ľahko nahraditeľný, „na jedno použitie“. Jednorazové misky a príbory, kamarátky s výhodami, socsieťové konverzácie namiesto blízkosti.

 

Iba zopár bublín. Iba zopár fb priateľov. Môj svet je o pripútanosti a nenahraditeľnosti…

 

Elena

 

P.S.:

A prezradím vám niečo o vzácnosti…

Pre mňa sú agáty výnimočné, kto by to vedel lepšie ako Zámer sveta? A tak ma čakal na strome plnom už suchých plodov jediný, maginhradský agátový kvet…

 

Cesta duše 7. – Život je. . .

04.03.2024

Medzinárodný deň divokej prírody bol včera. Šaman Ivo Musil o tom píše nádherne na svojej stránke šamani.cz. Aj tento obrázok tam má, ako zdroj uvádza Zdroj: Native American Culture Regions https://www.facebook.com/groups/nativecutlure/ Mám aj ja v srdci jej nespútanú podobu [...]

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Allen Weisselberg

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization sa priznal ku krivej výpovedi. Dostal päť mesiacov väzenia

04.03.2024 22:47

Allen Weisselberg sa priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump.

Izrael / Tunel / Hamas /

Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive

04.03.2024 22:35

Otázka rukojemníkov je stredobodom rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, ktoré prebiehajú v Káhire.

Vladimir Putin

Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

04.03.2024 22:07

Prokremeľská RT zverejnila nahrávku, o ktorej tvrdí, že na nej predstavitelia nemeckej armády diskutujú o vojenských úderoch na Moskvou anektovaný ukrajinský Krym.

Télam

Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

04.03.2024 21:15

Podľa zamestnancov je uzavretie agentúry jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov, teda od pádu vojenskej junty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,830
Celková čítanosť: 8872588x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie