Založ si blog

Hanba 8. – Taká kopa hanby. . .

Je to skrátka hanba pre nás – táto vláda. Uvedomujem si to deň za dňom na toľkých detailoch – a skutočne čoraz menej úcty mám voči tým, ktorí ich zvolili. Lebo nám  spôsobili svojou hlúposťou problémy tí jej voliči.

 

Vláda by sa mala hanbiť, že zamestnancov okráda sprostým spôsobom.

Pozrime sa len na príspevok na stravovanie. Nezvyšovanie základnej ceny stravného lístka napriek rastu cien vstupov a stravy, pretráva už z minulého roka – a vláda v tom hodlá zrejme pokračovať. Najnovšie pridali aj zdanenie sumy gastrolístka nad základnú hodnotu, takže z každého lístka zaplatí zamestnanec navyše po novom poplatok. Zato bankám a a veľkokapitálu zaistila táto vláda blahobyt – skutočne by boli banky bez zrušenia bankového odvodu u nás skrachovali? Podľa tých ich ziskov sotva….

Chcú ubrať i z tých žobráckych dôchodkov budúcim dôchodcom – a veru nemálo, vraj každý mesiac až 5% z toho, čo by nám v dôchodku patrilo, lebo na to pracujeme teraz. Ak sa nemýlim, tak zamestnanec poctivo pracujúci  po celý čas vyrobí na solidárny dôchodkový systém toľko, že by z neho mohol čerpať do 140 rokov života. Pritom práve zamestnanec odvádza dane a odvody z každého zarobeného centu – napríklad na rozdiel od podaktorých podnikateľov, ktorí šikovným účtovníctvom získavajú.

Aj životná úroveň zamestnancov u nás je v porovnaní s europskym priemerom naozaj hanebná. Ako uvádza článok v linku https://spravy.rtvs.sk/2021/10/odborari-protestovali-pred-uradom-vlady-pozaduju-vyssie-platy/?fbclid=IwAR1iMeqc4MeWNDSCIzhlY8lxp2XO1cd42QeOFebTmUFgJMkAHsfjvkAaido

Kým európsky platový priemer sa pohybuje na úrovni asi 2 990 eur mesačne v hrubom, ten slovenský v hodnote 1 133 eur podľa nich výrazne zaostáva.

Čoraz menej sa mi páči tento solidárny systém, pretože v ňom tí poctivo pracujúci a platiaci zamestnaní ľudia iba doplácajú. Výhodný je pre špekulantov, lumpov a povaľačov.

 

Neúctu tejto vlády voči ľuďom, za ktorú by sa mala hanbiť, vidno aj v tom, že kým súkromní zamestnávatelia zvyšujú zamestnancom platy aspoň o čosi, štát sa svojim zamestnancom zvyšovať nič nechystá. Hoci práve štát ako zamestnávateľ by mal ísť príkladom súkromníkom v dobrom správaní voči zamestnancom, lebo práve on ich správanie voči zamestnancom riadi a kontroluje.

No okrem zdravotníkov, ktorí majú platový automat na každoročné zvyšovanie, sa táto vláda nijako o aspoň uchovanie životnej úrovne zamestnancov štátnych a verejnozáujmových nestará. Veď aj načo? Na ministerstvách sedia mladí ľudia, ktorí majú platy hodnoteniami a odmenami navýšené na niekoľkonásobne vyššie ako v danom rezorte prislúchajúce tabuľkové platy – a ich úcta k ľuďom je nulová. Vidíme to z toho, ako podaktorí povykujú po médiách o dezolátoch a podobne.

A nemýľte sa – ani prezidentka nemá lepší zrak, čo sa týka pre štát pracujúcich ľudí. Vyhlásila v článku v linku https://www.startitup.sk/az-350-tisic-slovakov-nema-peniaze-na-kurenie-vravi-zuzana-caputova-bojuje-za-vyssie-prispevky/

„Takisto aj nárast cien energií by v priebehu roka mal byť zastavený a mal by sa dostať do hodnôt predtým. Zároveň dobrou správou je, že sa očakáva zvyšovanie miest, ten odhad v priemere na zvyšovanie miest v priebehu budúceho roka je niekde na hranici 5,5 % .

Bežní zamestnanci štátu, ktorým štát nič neplánuje zvýšiť a kompenzovať tieto nárasty, sú zjavne mimo centra jej záujmu. Vládou plánované nezvyšovanie platov štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom záujme ani v budúcom roku – čo je v tejto situácii zvyšovanie cien všetkého dvojnásobne alarmujúce – už druhý rok prezidentka prechádza spokojným mlčaním…

Prezident nemá byť len figúrkou, ktorá sa pekne vyoblieka a sem-tam prečíta nejaký pripravený prejav. Má byť aj morálnou autoritou, zasadzujúcou sa o blaho národa.

 

Nehovorím, že prezidentka u nás musí nasledovať prezidenta Mujicu, lebo tak ako on dokáže konať len skutočne zrelý človek – viac o ňom pre tých, ktorí o ňom neviete, v článku v linku

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/347446-najchudobnejsi-prezident-vytiahol-vela-ludi-z-biedy/

Ale správa z dnešného rána vo mne vyvolala znechutenie, lebo aspoň základné hranice by existovať mali

– veď pozrite – prevzaté z

https://picuscapital.sk/zametrasenie-v-prezidentskom-palaci-danny-kollar-zatal-do-ziveho-priznajte-sa-akym-podvrhom-ste-boli-vy-dosadena-za-prezidentku-a-vasa-dcera-na-zname-gymnazium-c-s-lewisa/

Ak je to pravdou, potom je to hodne smutné…

 

 

Elena

 

K diskusii  nuž, Milan1 v citovanom texte gramatickú chybu neopravujem – link som pre overenie prihodila

a pokojne tu môžeš dať sumu, ktorú podľa Teba vyrobí na dôchodkový systém človek pracujúci od ukončenia školy nepretržite trebárs za priemernú mzdu.

Pravdu na stôl 1. – Buď spravodlivosť nastolí štát, alebo ju vezmú do rúk ľudia. . .

02.03.2024

Pravdu nezastavíte. Je to priveľká špinavosť – tá hra na kovidpandémiu. Je to zločin proti ľudskosti. Som si istá, že v tomto štáte nie je ozajstný záujem pravdivo vyšetriť kovidšpinavosti – NCZI mi odmietlo poskytnúť štatistiku o tom, v ktorej nemocnici ľudia zomierali na UPV najviac. A pýtam sa verejne, prečo by mala byť táto informácia dôverná, prečo [...]

Ale nooo 11. – Ako som analyzovala analýzu analytikov. . .

29.02.2024

Analytici sa pustili do bývalej vlády za dôchodky, ako píše článok v linku https://www.topky.sk/cl/10/2698371/Analytici-nalozili-byvalej-vlade–Kde-ma-teraz-na-toto-stat-brat-peniaze–Cierne-scenare-a-zle-spravy-pre-dochodcov vraj budú musieť žiť s minimálnou valorizáciou – symbolickou, terajšie dôchodky budú zmrazené. Mám už dosť toho, ako tu ktosi klame a [...]

Cesta duše 6. – Legenda. . .

26.02.2024

Hľadám starú Blažkovú – zakričal pred chvíľou Zámer sveta – hľadám starú Blažkovú… A ako to už býva pri takýchto zdanlivo nepochopiteľných udalostiach – mal na to dobrý dôvod. Reagoval tým milo na moje nemilé správanie. Nezvyknem byť odvrkujúca často, vlastne skoro nikdy nie, lebo v živote sa snažím konfliktom predchádzať. Nemilo som [...]

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

parlament

Prieskum Focusu: Smer si drží preferencie nad 21 percentami, PS a Hlas stúpajú

03.03.2024 13:55

Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,829
Celková čítanosť: 8870158x
Priemerná čítanosť článkov: 3135x

Kategórie