Založ si blog

To je ono 8. – Bezdomovci v Šali. . .

Nielen v Šali na železničnej stanici, všade sú. Všade sú, i u nás sú. Občas i pokrikujú po ľuďoch, len tak, aby si ich niekto všimol. Občas ožratí vystrájajú. Ale i tak si myslím, že by mali dostať teplé jedlo večer a bezpečné prespatie.

Je to hrozná vizitka tejto doby podľa mňa.

Niektorí z nich sú podľa článku v linku na ulici i dvadsať či tridsať rokov.

https://mynitra.sme.sk/c/22833691/sala-cestujuci-sa-stazuju-na-bezdomovcov-na-stanici.html

Mnohí z čakajúcich na vlak sa kvôli tomu sťažujú na zápach, nevhodné správanie, robenie neporiadku či obťažovanie pýtaním peňazí a cigariet. Vyriešiť túto situáciu je však vraj komplikované.

Vyriešením situácie rozumie pani redaktorka ich vyhodenie z tej stanice…

 

Iste, rozumiem, je to nepríjemné pre cestujúcich. ktorí čakajú. Ale nechceli by ste na ich mieste tiež pospať si niekde v teple a bezpečí? Myslím, že štát by mal pre nich urobiť aspoň to, aby mali kde bezpečne prespať, aby neprespávali takto v čakárňach na lavičkách či kdesi vonku…

Napísala mi v diskusii pani, oboznámená s miestnou problematikou, že predsa majú nejaké centrum, kde sa dá za 90 centov prespať. Ale musia prísť triezvi.

No niekedy človek nemá ani tých 90 centov – a udržať triezvosť môže byť pre niektorých z nich skutočne  problém. Ale skromne pripomínam, že u nás popíja i kopa ľudí, ktorí majú strechu nad hlavou a prácu a dostatok jedla. Viete, koľko by sme každý mesiac ušetrili, napríklad keby polícia nezasahovala  kvôli opilcom v osadách či v domácnostiach- keď  už sme pri alkohole? Alebo z toho, čo by zaplatili za x-té liečenia podaktorí alkoholici.  Myslím, že len z tých peňazí by sme mohli zaplatiť všetkým bezdomovcom to teplé jedlo a prespatie.

 

A to ani nehovorím o takom aspekte, že sa na nich pohoršene a cez prsty dívajú „ctihodní občania“. I tí, ktorí dokážu utýrať zviera. I tí, ktorí doma bijú manželky. I rajdy, ktoré po večeroch boxujú pokec s cudzími manželmi. Ja by som zasa dala peniaze radšej bezdomovcom na to teplé jedlo a miesto na prespatie, ako takýmto šlápotám na sociálnu dávku – veď majú zjavne dosť času a energie, aby si šli poctivo zarobiť a neťažili zo solidárneho systému.

Nuž, kritériá morálky máme rôzne, však?

 

Prezradím vám niečo. Keď som chodila na výcvik do Prahy pred tromi rokmi viac ako rok každý mesiac na tri dni, tak na priečelí istého obchodu rovno na Karlovke spávala staručká pani zabalená v igelite. Vždy keď som tam po mesiaci prišla, rýchlo som skorým ránom bežala z Florence pozrieť, či tam je a či je v poriadku.

Stane sa niekto bezdomovcom z vlastnej vôle rozhodnutím, že ním chce byť? No sotva.

 

Elena

 

malinova  ďakujem za info – ale niektoré podania sú vraj životným omylom – možno i v tomto prípade, lebo vraj majú viac vyjadrení stade, a i s fotodokumentáciou, asi našli odvahu a svedomie viacerí…

Vedieť viac 4. – Kultúrne obohatení Francúzi. . .

28.11.2022

6-ročné dievčatko znásilnené migrantom vo Francúzsku – píše o tom článok v linku https://www.plenum.sk/otcovi-6-rocneho-dievcata-hrozi-vazenie-pretoze-zbil-migranta-ktory-ju-znasilnil/ V&ošiel v noci do ich domu a znásilnil dieťa. Údajný páchateľ vyhlasuje, že má len 14 rokov údajne – byť políciou vo Francúzsku určite by som si jeho vek preverila [...]

Vedieť viac 3. – Príbeh lekárov alias Raz stačí. . .

27.11.2022

Raz nestačí – čítali ste tú knihu? Jej názov hovorí o tom, že nestačí byť šťastný raz v živote. Kedysi dávno som ju čítala i ja. S tým názvom knihy súhlasím, no i tak krédo „raz nestačí“ neaplikujem v živote na všetko. Rozhodne mi v živote stačí raz, ak sa ma niekto pokúsi vydierať – taký človek u mňa skončil. A tu nás podaktorí [...]

Vedieť viac 2. – Samovraždy na železniciach. . .

23.11.2022

Samovraždy na železnici. Desivý fenomén modernej spoločnosti. Už len správa o nich nás zasiahne. Nie to ešte aby to bol niekto známy. Málokto však uvažuje o tom, ako sa v tej situácii cíti rušňovodič. Človek sa postaví na koľajnice a rušňovodič už nedokáže urobiť nič, len bezmocne brzdiac pokračovať vlakom dopredu. Hoci vie, že vzdialenosť na ubrzdenie je [...]

Somálsko útok bombový

Ďalší útok militantov v somálskom Mogadiše. Zahynulo najmenej desať ľudí

28.11.2022 08:03

Pri útoku utrpel zranenia aj somálsky minister vnútornej bezpečnosti.

šanghaj protest čína police

BBC tvrdí, že jej novinára v Šanghaji zadržala a zbila čínska polícia

28.11.2022 06:56

Novinár mal v Šanghaji informovať o priebehu protestov za ukončenie prísnych opatrení čínskej vlády proti šíreniu covidu.

Germany Russia Ukraine War

Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

28.11.2022 06:00

Rezort obrany ubezpečuje, že Slovensku ani Michalovciam v súvislosti s opravou nemeckej bojovej techniky žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Antonivskij most, Cherson, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev je pod snehom. Zelenskyj očakáva ďalšie raketové útoky

28.11.2022 05:55, aktualizované: 08:35

Kým budú mať Rusi rakety, tak sa neupokoja, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý očakáva ďalšie ruské raketové útoky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,463
Celková čítanosť: 7227330x
Priemerná čítanosť článkov: 2934x

Kategórie