Založ si blog

Zrátané 1. – Kto dopláca na solidárny systém v zdravotníctve. . .

Čím ďalej,tým viac ľutujem, že fungujem v solidárnom systéme.

NIe preto, že by som sa nechcela podeliť s ľuďmi postihnutými či starými. Ale preto, že neznášam vychcaných špekulantov.

Pretože na to, aby fungovala solidarita, nemôže systém tolerovať špekulantov, ľudia sa v ňom musia správať čestne.

A to sa rozhodne o slovenskom solidárnom systéme v zdravotníctve povedať nedá.

 

Mali sme tu solidaritu platičov s neplatičmi – pre mnohých podnikateľov sa stalo folklórom, že neodvádzai nič za zamestnancov, ale tí spokojne čerpali zo systému. Treba otvorene povedať, že týmto podvodným spôsobom si podaktorí vypodnikali majetky.

Mali sme problém – a silne pochybujem, že ho štát doriešil – s tu pracujúcimi Poliakmi, ktorých rodinní príslušníci u nás ťažili zdravotnú starostlivosť.

Teraz tu máme ďalší nesystémový zdravotnícky prvok –  Ukrajincov – za ktorých do solidárneho systému neodvádza nikto nič, ale zdravotnú starostlivosť z neho čerpajú.

 

Ale, pravdu poviem, i bez nich funguje solidárny zdravotnícky systém u nás nanič.

O tom, že to nie sú prázdne slová, svedčia aj fakty.

Zaujímavú analýzu v tomto smere minulý týždeň poskytol riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera

https://mediweb.hnonline.sk/spravy/27179281-riaditel-dovery-zdravotnictvo-drzia-nad-vodou-len-pracujuci-platia-najviac-a-cerpaju-najmenej

v ktorom uvádza, že

zamestnanec a jeho zamestnávateľ v priemere mesačne odvedú do Dôvery 170 eur, teda až o 140 eur viac, ako štát na jedného svojho poistenca. Priemerný odvod živnostníka je 70 eur.

Ekonomicky aktívni ľudia tvoria len necelých 40 % z celkového počtu všetkých ľudí na Slovensku. Napriek tomu leží zdravotníctvo na ich pleciach. Oprávnene sa cítia byť oklamaní. Platia priveľa a keď ochorejú, dostávajú primálo z tej sumy.

Dostávajú späť len zlomok, pretože až 51,94 eura z „ich“ poistného ide na zdravotnú starostlivosť o ľudí, ktorí nepracujú a poistné za nich platí štát. Štát za nich platí z každej vyzbieranej stovky len necelých 24 eur, no na zdravotnú starostlivosť o nich ide až 76 % z celého verejného zdravotného poistenia.

 

Toto nie je iba o starých a chorých, ale i o ľuďoch, ktorí sa špekulantsky neunúvajú pracovať – ako to trefne nazval minister Krajniak – nie sú pre nich tie tisícky voľných pracovných miest atraktívne. A i o tých živnostníkoch – lebo veď aký je dôvod, aby platil zamestnanec dvaapolkrát viac ako platí živnostník?

No a potom štát chce v rámci tvrdenia, že nemáme dosť peňazí v zdravotníckom systéme,od pracujúcich ťahať ďalšie peniaze vymedzením niektorých diagnóz, na ktoré „bude“ a na zvyšok by si pracujúci mali doplácať?

 

Čudujem sa jedinému – že toto má niekto odvahu nazvať systémom.

 

 

Elena

Zrátané 10. – Viete prečo nemôže prezidentka zrušiť to jej nevydarené vyznamenávanie?

20.05.2022

Právnici vydali jasne svoje stanovisko – prezidentka nemôže odoberať vyznamenanie – zákon o štátnych vyznamenaniach jej to neumožňuje. A tak zrejme niektorí vyznamenaní vrátia štátne vyznamenania, ako hovorí článok v linku https://www.cas.sk/clanok/2680127/caputova-priznala-chybu-gal-na-protest-vracia-vyznamenanie-spravia-tak-i-dalsi/ Prečo nemá prezident [...]

Zlatobyľ 4. – V tichu večera. . .

15.05.2022

V tichu večera okolo nás myšlienky krúžia ako vtáci. Tie moje ticho šuštia krídlami pred nočnou prácou, ktorá ma čaká. Veru, Dobby stále nebyť voľný. Chvíľu ešte zbieram sily a bilancujem. Končí týždeň, začína nový. A tak trochu nostalgicky som si vzdychla. Zámer sveta ma odsúva od cesty na Brdárku – budúci týždeň musím ísť jednu zmluvu podpísať, [...]

Zrátané 9. – Správy pre inteligentných. . .

15.05.2022

Úvodom jedna správa o raste cien potravín – ako úvodný test inteligencie Globálne ceny potravín začali rásť v polovici roka 2020, keď sa podniky zatvorili v dôsledku pandémie COVID-19, ktorá zaťažila dodávateľské reťazce. Farmári vyhodili mlieko a nechali zhniť ovocie a zeleninu kvôli nedostatku dostupných kamionistov na prepravu tovaru do supermarketov, kde ceny [...]

NR SR parlament

OĽANO nemá problém so zrušením potreby súhlasu NR SR s väzbou poslanca

21.05.2022 18:23

Úvahy o zrušení tohto ustanovenia naznačil Matovič po tom, ako plénum NR SR neschválilo žiadosť prokuratúry o vydanie Fica do väzby.

ZOO, medveď, hnedý medveď,

Pod kolesami tatranskej električky zahynul približne desaťročný medveď

21.05.2022 17:26

Z viac ako 200-kilogramového medveďa bude zrejme muzeálny exponát, ostatky poslúžia i na výskumné účely.

Opičie kiahne

Španielsko vyšetruje možné šírenie opičích kiahní z festivalu na Gran Canarii

21.05.2022 15:28

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Michal Simecka Dominik Jursa

Šimečka: Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády cynické a devastačné

21.05.2022 15:04

Samosprávy sú podľa Šimečku v našej krajine jedna z mála inštitúcií, ktoré ešte ako-tak fungujú a poskytujú ľuďom kvalitné služby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,343
Celková čítanosť: 6453564x
Priemerná čítanosť článkov: 2754x

Kategórie