Založ si blog

Zrátané 1. – Kto dopláca na solidárny systém v zdravotníctve. . .

Čím ďalej,tým viac ľutujem, že fungujem v solidárnom systéme.

NIe preto, že by som sa nechcela podeliť s ľuďmi postihnutými či starými. Ale preto, že neznášam vychcaných špekulantov.

Pretože na to, aby fungovala solidarita, nemôže systém tolerovať špekulantov, ľudia sa v ňom musia správať čestne.

A to sa rozhodne o slovenskom solidárnom systéme v zdravotníctve povedať nedá.

 

Mali sme tu solidaritu platičov s neplatičmi – pre mnohých podnikateľov sa stalo folklórom, že neodvádzai nič za zamestnancov, ale tí spokojne čerpali zo systému. Treba otvorene povedať, že týmto podvodným spôsobom si podaktorí vypodnikali majetky.

Mali sme problém – a silne pochybujem, že ho štát doriešil – s tu pracujúcimi Poliakmi, ktorých rodinní príslušníci u nás ťažili zdravotnú starostlivosť.

Teraz tu máme ďalší nesystémový zdravotnícky prvok –  Ukrajincov – za ktorých do solidárneho systému neodvádza nikto nič, ale zdravotnú starostlivosť z neho čerpajú.

 

Ale, pravdu poviem, i bez nich funguje solidárny zdravotnícky systém u nás nanič.

O tom, že to nie sú prázdne slová, svedčia aj fakty.

Zaujímavú analýzu v tomto smere minulý týždeň poskytol riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera

https://mediweb.hnonline.sk/spravy/27179281-riaditel-dovery-zdravotnictvo-drzia-nad-vodou-len-pracujuci-platia-najviac-a-cerpaju-najmenej

v ktorom uvádza, že

zamestnanec a jeho zamestnávateľ v priemere mesačne odvedú do Dôvery 170 eur, teda až o 140 eur viac, ako štát na jedného svojho poistenca. Priemerný odvod živnostníka je 70 eur.

Ekonomicky aktívni ľudia tvoria len necelých 40 % z celkového počtu všetkých ľudí na Slovensku. Napriek tomu leží zdravotníctvo na ich pleciach. Oprávnene sa cítia byť oklamaní. Platia priveľa a keď ochorejú, dostávajú primálo z tej sumy.

Dostávajú späť len zlomok, pretože až 51,94 eura z „ich“ poistného ide na zdravotnú starostlivosť o ľudí, ktorí nepracujú a poistné za nich platí štát. Štát za nich platí z každej vyzbieranej stovky len necelých 24 eur, no na zdravotnú starostlivosť o nich ide až 76 % z celého verejného zdravotného poistenia.

 

Toto nie je iba o starých a chorých, ale i o ľuďoch, ktorí sa špekulantsky neunúvajú pracovať – ako to trefne nazval minister Krajniak – nie sú pre nich tie tisícky voľných pracovných miest atraktívne. A i o tých živnostníkoch – lebo veď aký je dôvod, aby platil zamestnanec dvaapolkrát viac ako platí živnostník?

No a potom štát chce v rámci tvrdenia, že nemáme dosť peňazí v zdravotníckom systéme,od pracujúcich ťahať ďalšie peniaze vymedzením niektorých diagnóz, na ktoré „bude“ a na zvyšok by si pracujúci mali doplácať?

 

Čudujem sa jedinému – že toto má niekto odvahu nazvať systémom.

 

 

Elena

Óóó 4. – Dokážeme sa s tým ako spoločnosť vysporiadať?

29.01.2023

Nadúmrtnosť na Slovensku je vysoká, dosiahla nárast až o 20 % https://www.napalete.sk/nadumrtnost-na-slovensku-dosiahla-takmer-20-percent/?fbclid=IwAR05L1IWGw1p7Z57o-2No3pH2-h0OcN-3gH_oGIkehogvBY2QB1pP3rJtwg Najvýraznejšie sa zvýšil počet úmrtí v decembri oproti päťročnému priemeru pred nástupom pandémie v Trenčianskom kraji (o 33 percent) a v Trnavskom kraji (o 21 percent). [...]

Óóó 3. – Aby mohli byť s dieťaťom. . .

28.01.2023

Plne podporujem petíciu, ktorú rozbehli matky, aby nebolo na Slovensku porušované právo dieťaťa byť v nemocnici so svojim rodičom. Túto ich iniciatívu podporujem – a viem čo a prečo píšem. Nech zdravotníci Bohu ďakujú, že nezaspomínam verejne na to, akú starostlivosť som videla, keď som raz pri preberaní môjho syna z nemocnice vošla pootvorenými dverami chodby [...]

Óóó 2. – Budeme krajinou predčasných dôchodcov?

28.01.2023

Títo fušeri, ktorí bez hanby chcú nám trčať na krku ešte tri štvrte roka, nepomáhajú veľkej skupine obyvateľstva v problémoch, do ktorých nás práve oni dostali. Nie ja som bola po Bruseli pokrikovať, ako bezodkladne máme odpojiť lacný ruský plyn – ale Heger. A nie ja som umožnila odpredaj lacno vyrobenej elektriny u nás, ale táto vláda. A keď už sme pri [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,498
Celková čítanosť: 7421717x
Priemerná čítanosť článkov: 2971x

Kategórie