Založ si blog

No toto 3. – Kto by to mal zaplatiť?

Veľká skupina občanov s elektronickým podpisom bude mať problém. Zneplatia im certifikát na popdpisovanie od januára 2023:

 

Skromne píšu o desaťtisícoch občanov, ktorí si budú musieť meniť občiansky preukaz – v článku v linku https://e.dennikn.sk/2943290/desattisice-ludi-na-slovensku-caka-vymena-e-obcianskych-preukazov-so-starymi-sa-od-januara-uz-nepodpisu/?ref=inc

Televízne večerné správy v minulom týždni hovorili o odhadovanom počte okolo tridsaťtisíc občanov.

 

Šla som – keďže nemám rada davy ľudí a čakanie v radoch – vybaviť si občiansky nanovo už teraz. Zaplatíte poplatok 4,5 eura ku žiadosti. To je nič – možno hodíte rukou. Ale len do chvíle, kým si uvedomíte, že občiansky preukaz si meníte kvôli chybe štátu. A ak sa to týka desiatok tisíc ľudí, naryžuje neoprávnene od nich tento štát slušnú sumu.

Uhradiť by ju mal podľa môjho názoru ten, kto chybu spôsobil.

 

A o tom, že rezort postupuje zodpovedne, nemôže byť ani reči – pouvažujte o logike tohto vyjadrenia

Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.

No čo na to dodať? Neviem na základe akých kritérií výberových konaní boli na ministerstvo prijatí úradníci, s takouto logikou, lebo IQ to nebude.

Ak si niekto vybaví občiansky preukaz s elektronickým podpisom, tak podľa mňa elektronický podpis JE povinnou súčasťou takého občianskeho preukazu. 

 

Ako píše článok v linku, ešte z roku 2021

– https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=platnost-certifikatu-pre-vydavanie-e-podpisu-na-obcianskych-preukazoch-a-cudzineckych-dokladoch-konci-26-juna-pouzivat-vydane-certifikaty-vsak-bude-mozne-az-do-konca-roku-2022

od 21. júna 2021 začína ministerstvo vnútra vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis /Smart Card Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 version V1.0./ totiž 26. júna končí 5-ročná certifikácia a už nebude možné naň vydávať certifikáty pre kvalifikovaný e-podpis. Doklady vydávané po 26. júni budú mať implementované nové zariadenie /CardOS DI V5.4 QES Version 1.0./.

 

Na túto skutočnosť podľa mňa mal každý občan vybavujúci si občiansky preukaz s elektronickým podpisom upozornený minimálne od začiatku roka 2021 s tým, aby si zvolil, či chce OP hneď alebo počká do 26. júna 2021 a predíde tak opakovaným vybavovačkám.

 

 

Elena

Slovááá 4. – To sa to športuje z cudzích daní. . .

06.10.2022

Zločin, pri ktorom páchateľ spôsobil smrť zatiaľ 5 mladých ľudí, zasvietil trochu i do temných kútov športbiznisu. A vysvitlo, že páchateľ trénoval hluchú športovkyňu, ktorej dáva štát takmer 63 000 eur ročne. Nestačím žasnúť ako štedro rozdáva štát z našich daní a odvodov – je to niekoľkonásobok toho, čo človek dostane za poctivú odbornú [...]

Slovááá 3. – Matovič má pravdu a jeho nápad plne podporujem. . .

04.10.2022

Bratislavská tragédia je v skutočnosti tragédiou Slovenska. Lebo obete nie sú Bratislavčania, ale študenti, ktorí prichádzali na internát z rôznych kútov krajiny. Cestovali z domu, ich blízki ani netušili, že ich videli posledný krát. Matovič navrhol, aby vodičovi, ktorý za volantom má viac ako promile, zhabal štát auto. Plne podporujem tento jeho návrh. Dokedy [...]

Slovááá 2. – Večerná tragédia v Bratislave. . .

03.10.2022

Včera večer po desiatej v Bratislave na zastávke MHD vletelo auto do davu ľudí. Piati mŕtvi a najmenej desať ranených. Sedím a plačem v nadráne nad tou hrôzou. A uvažujem, koľko z tých obetí bolo študentov cestujúcich na internáty. Alebo ľudí cestujúcich kvôli práci. Nedeľa večer – aj moje dieťa do školy včera podvečer cestovalo – našťastie nie do [...]

Vladimir Putin

Zelenskyj: Putin by jadrový útok neprežil

06.10.2022 14:50

Zelenskyj spochybnil, či má Putin dostatočnú kontrolu nad ruským vojenským ťažením na to, aby mohol podniknúť jadrový útok.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Dukla nám dodnes pripomína odvahu a vlastenectvo našich predkov

06.10.2022 12:53

Prezidentka to uviedla na sociálnej sieti v súvislosti so 78. výročím Karpatsko-duklianskej operácie.

Covid

Na Slovensku má pribudnúť nový pamätný deň, bude venovaný obetiam pandémie

06.10.2022 11:43

Deň by pripadal na 6. marca, keď oficiálne potvrdili prvý prípad koronavírusu na Slovensku.

Polícia / Policajné auto /

NAKA zasahuje v ružinovskom hoteli. Zaistili samopal a policajné uniformy

06.10.2022 11:35

Jedného muža policajti odviedli v putách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,436
Celková čítanosť: 7044861x
Priemerná čítanosť článkov: 2892x

Kategórie