Založ si blog

No toto 3. – Kto by to mal zaplatiť?

Veľká skupina občanov s elektronickým podpisom bude mať problém. Zneplatia im certifikát na popdpisovanie od januára 2023:

 

Skromne píšu o desaťtisícoch občanov, ktorí si budú musieť meniť občiansky preukaz – v článku v linku https://e.dennikn.sk/2943290/desattisice-ludi-na-slovensku-caka-vymena-e-obcianskych-preukazov-so-starymi-sa-od-januara-uz-nepodpisu/?ref=inc

Televízne večerné správy v minulom týždni hovorili o odhadovanom počte okolo tridsaťtisíc občanov.

 

Šla som – keďže nemám rada davy ľudí a čakanie v radoch – vybaviť si občiansky nanovo už teraz. Zaplatíte poplatok 4,5 eura ku žiadosti. To je nič – možno hodíte rukou. Ale len do chvíle, kým si uvedomíte, že občiansky preukaz si meníte kvôli chybe štátu. A ak sa to týka desiatok tisíc ľudí, naryžuje neoprávnene od nich tento štát slušnú sumu.

Uhradiť by ju mal podľa môjho názoru ten, kto chybu spôsobil.

 

A o tom, že rezort postupuje zodpovedne, nemôže byť ani reči – pouvažujte o logike tohto vyjadrenia

Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.

No čo na to dodať? Neviem na základe akých kritérií výberových konaní boli na ministerstvo prijatí úradníci, s takouto logikou, lebo IQ to nebude.

Ak si niekto vybaví občiansky preukaz s elektronickým podpisom, tak podľa mňa elektronický podpis JE povinnou súčasťou takého občianskeho preukazu. 

 

Ako píše článok v linku, ešte z roku 2021

– https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=platnost-certifikatu-pre-vydavanie-e-podpisu-na-obcianskych-preukazoch-a-cudzineckych-dokladoch-konci-26-juna-pouzivat-vydane-certifikaty-vsak-bude-mozne-az-do-konca-roku-2022

od 21. júna 2021 začína ministerstvo vnútra vydávať občianske preukazy a povolenia na pobyt cudzinca s novým čipom. Doterajšiemu zariadeniu pre e-podpis /Smart Card Atos CardOS V5.0 QES EAC V1.0 version V1.0./ totiž 26. júna končí 5-ročná certifikácia a už nebude možné naň vydávať certifikáty pre kvalifikovaný e-podpis. Doklady vydávané po 26. júni budú mať implementované nové zariadenie /CardOS DI V5.4 QES Version 1.0./.

 

Na túto skutočnosť podľa mňa mal každý občan vybavujúci si občiansky preukaz s elektronickým podpisom upozornený minimálne od začiatku roka 2021 s tým, aby si zvolil, či chce OP hneď alebo počká do 26. júna 2021 a predíde tak opakovaným vybavovačkám.

 

 

Elena

Ale nooo 4. – A čo bude nasledovať, pán Korčok, ak vyhlásime športovcov v Rusku hrajúcich za zločincov?

20.02.2024

Sú športovci hrajúci v Rusku zločinci? Táto otázka a odpoveď na ňu nám umožní vidieť ako sa Slovensko pohne ďalej. Lebo buď budeme pritakávať Korčokovi v jeho usalink postoji, že žiadny športovec, ktorý hrá v Rusku, nás nesmie reprezentovať, alebo pritakáme Pellegrinimu, že hrať môžu. Korčok nám svojimi krokmi ukazuje viac ako by chcel. Vravím od začiatku, [...]

Ale nooo 3. – Kovidlumpov treba potrestať. . .

20.02.2024

Spoločnosť sa potrebuje s časmi kovidu vyrovnať spravodlivo – a to nepôjde bez potrestania lumpov. Žiadne „zavrime oči, urobme hrubú čiaru, odpustime a zabudnime“ nesmie nastať. To jednoducho nejde – po tom všetkom, čo sme museli prežiť kvôli zločincom, a koľkí tú darebáčinu neprežili, nemôžeme iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Som aj proti [...]

Ale nooo 2. – Akú pravdu nám Hellebrandt ukázal. . .

19.02.2024

Nuž, bývalý poslanec Progresívneho Slovenska Hellebrandt nám ukázal niekoľko aspektov pravdy v situácii odhalenia jeho ochorenia. V prvom rade – nevidela som jediný ohlas, ktorým by ho niekto hanil za jeho chorobu. Všetky kritické príspevky mu vyčítali nekomunikovanie o nej so zdravotníkmi. Pripadá mi zvláštne, že ľudia tváriaci sa progresívne namiesto progresívneho [...]

Húsíovia / Jemen /

Húsíovia nad Červeným morom zostrelili americký vojenský dron

21.02.2024 08:31

Húsijskí povstalci, ktorí ovládajú rozsiahle oblasti Jemenu, tvrdia, že útočia na lode v Červenom mori v rámci odvety za izraelskú vojenskú operáciu v Pásme Gazy.

Antony Blinken

Rio de Janeiro hostí šéfov diplomacií G20. Stretnú sa aj Blinken s Lavrovom

21.02.2024 08:12

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 budú hovoriť najmä o vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe.

Robotyne, streľba do zajatcov

VIDEO: Unian: Ruskí vojaci postrieľali vzdávajúcich sa ukrajinských zajatcov

21.02.2024 08:00

Moskva a Kyjev sa od ruskej invázie na Ukrajinu obviňujú zo zabíjania vojnových zajatcov.

Viagra

V španielskom meste Don Benito zadržali kňaza, ktorý obchodoval s viagrou

21.02.2024 07:44

Kňaz bol v meste dobre známy a tešil sa obľube miestnych. K zadržaniu došlo v dome, ktorý kňaz zdieľa s iným mužom - svojím životným partnerom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,821
Celková čítanosť: 8841043x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie