Založ si blog

Raz 11. – A teraz si budeme musieť položiť otázku. . .

Kritický tón voči Ukrajine v „osvedčenom“ časopise?

To zavial nejaký nový vietor.

S prekvapením som čítala článok v linku

https://www.cas.sk/clanok/2716451/nemecko-ma-svoje-limity-ministerka-odmietla-ziadost-ukrajiny-ved-toto-dosial-nespravila-ziadna-krajina/?fbclid=IwAR3U_iawexyzti8gtkJkpc9c2Yh7O1smnzCOsko-zkQ_MEZA43nLsrZ4U5c

Sto tankov od Nemecka chcú najnovšie.

Ibaže nemecká ministerka vyhlásila, že Nemecko má svoje limity.

 

Ale tak vám poviem – sto tankov Leopard to je nič.

Teda nie je to nič, pravdaže – ale je to nič oproti tomu, čo by Ukrajina chcela najnovšie dostať od nás všetkých. Obnovu Ukrajiny, aby mali pohodlný a moderný život. No nie len tých častí, kde vojna prebiehala, čo ste. A nielen dajakú tú školu či nemocnicu, alle i domy. Odhadované škody vzniknuté vojnou sú vo výške  97 miliárd eur.

Ale i ekonomika stagnuje, však obyvatelia poutekali, a to i z oblastí, kde vojna ani náhodou nebola. Ukrajinci sú tu hrdinsky priutekaní – dokonca i tí, čo tu pôvodne pracovali zrejme?! – a namiesto toho, aby sme ich prestali pohodlne dotovať, podporujeme tento proces.

Agentúra TASR poskytla údaje o potrebe investovať  vyše 350 miliárd eur, ako o tom píše člábok v linku

https://www.teraz.sk/spravy/obnova-ukrajiny-by-mohla-stat-350-mili/659585-clanok.html

Ukrajina tiež utrpela škody vo výške 252 miliárd eur v dôsledku narušenia ekonomických tokov a produkcie, ako aj dodatočných výdavkov spojených s vojnou.

Článok tiež uvádza, že vysídlenie tretiny obyvateľstva by podľa očakávaní malo zvýšiť mieru chudoby z dvoch percent spred vojny na 21 percent.

Upozorňujem v mojich blogoch už dlhodobejšie, že takáto naša pomoc Ukrajine v skutočnosti nie je pomocou, ale poškodzovaním.  Prijímať zbehov  a ešte im aj financovať životné náklady u nás, to je čin na pováženie, Ešte by som  to prijala, ak by mohli odísť a nebojovať všetci, ktorí tak chcú urobiť – ale tu je to otázka toho, kto prejde cez ukrajinských colníkov („za bakšiš“- ako inak). Nie, nepokladám za spravodlivé, že jedni musia bojovať, a druhí sa z tej povinnosti „vyzujú“ vďaka nakeťaseným prachom.

Tiež poukazujem, ako tí „odídenci“ chýbajú na Ukrajine pre jej ekonomiku – lebo nie je v poriadku, ak krajina musí odstaviť výrobu kvôli nedostatku zamestnancov v oblasti kde vojna nie je, lebo ľudia „odídu ako utečenci“ na Slovensko či inde. Hoci podaktorí diskutéri sa potom tvária, akoby mi Putin bonboniéry posielal, že si dovolím otvorene  napísať niečo kritické o Ukrajine a  našej politike k nej. Až uvažujem, či to nie je niečí zámer a hra, toto odťahovanie pracujúcich obyvateľov Ukrajine, a aj odťahovanie detí ako jej šťastnej budúcnosti.

Nehovoriac o tom, že akosi nechápem plány EÚ financovať komplexnú prestavbu Ukrajiny – nie je členom EÚ a ani NATO. Poslať po vojne sa obnovujúcej krajine nejakú pomoc – vo výške pár mliónov eur – i to by pre nás v dnešnej situácii bolo dosť. Ale financovať stámiliardy eur,no som proti tomu rozhodne. Ideme do zúfalých čias pre „solidarizovanie“ s odstrihnutím od ruského plynu, uhlia a všetkého ruského.

Poskytovať príspevky pre utečencov i ľuďom, ktorí reálne žijú na Ukrajine a chodia si k nám iba „utečenecké podpory“ vyberať a na nákupy, no tak to je podľa mňa morálne úplne cez čiaru. To pokladám doslova za pľuvanec do tváre tým ľuďom, ktorí reálne trpia v oblastiach vojnou zasiahnutých.

 

A pozrime sa na druhú stranu takej „pomoci Ukrajine“. Tých vyše 350 miliárd je neuveriteľná suma  –  to by i naši pravnuci cítili dopady takého „budovania“. Máme právo na úkor nás a budúcich generácií tak rozsiahlo financovať Ukrajincov?

Nie, nerozumiem prečo by sme mali Ukrajinu obnovovať my od základov. Nie my sme na nich zaútočili, navyše mali by sme Ukrajine pomáhať obnovovať krajinu v časoch, ktoré sú pre nás i bez toho ťažké. Lebo solidarizovanie s odstrihovaním sa od ruských dodávok plynu, ropy a kadečoho dovlieklo nás samých do ťažkostí, ktoré pred nami sú a ktorých dopady teraz nedokážeme ani len predvídať.

 

Článok v linku

https://www.startitup.sk/na-obnovu-ukrajiny-je-nevyhnutna-astronomicka-suma-nova-sprava-odhalila-konkretne-cisla/

píše, že počas najbližších troch rokov Ukrajina bude potrebovať 105 miliárd eur na riešenie naliehavých potrieb, ako je obnova vzdelávacích a zdravotníckych systémov a infraštruktúry, podporu poľnohospodárstva a opravu ciest. 

A to nehovorím o tom,  že automaticky očakávajú zafinancovanie vykurovania na nadchádzajúcu zimu prostredníctvom obnovenia vykurovania a energie v ukrajinských domácnostiach, To vážne? My sme od štátu nedostali nič na pokrytie zvýšených nákladov a hovoria nám ako máme šetriť elektrinu a plyn, a mali by sme sa skladať Ukrajincom?

 

Budeme si skrátka musieť položiť otázku, či má limity vo vzťahu ku Ukrajine nielen Nemecko, ale či ich máme aj my.

 

 

Elena

 

K diskusii  mirius

fanatikov v ich nenávisti proti Rusku nezastaví zjavne nič – ani to, ako na Ukrajine bojujú v prvej línii ženy a  my tu chováme zbehov, ani to, že Ukrajina má obrovské ekonomické straty pre nedostatok pracovníkov, lebo odídenci sa tu usadili spokojne, namiesto aby pomáhali doma svojou prácou. A ani to, že v dôsledku pohodlia pre odídencov, prudko narastie chudoba  tam.

Až začínam uvažovať, či by im nemal Putin posielať bonboniéry, lebo položme si otvorene otázku – kto viac škodí Ukrajine – ja napísaním kritického postoja ku niektorým javom, so snahou o zachovanie objektivity, alebo fanatici, nehľadiaci na dopady tých krokov na život obyčajných ľudí, ktorí tam zostali žiť a bojovať a pre Ukrajinu samotnú…

Akotak 9. – Pán Kaliňák, tešíme sa s Vami. . .

24.07.2024

Ach, americké krápy dorazil – ako píše článok v linkzu No radosti máme, ako keby sa Ježiško znovu narodil, poviem vám. Článok v linku popisoval ich príchod – a novinári by mali skutočne opatrnejšie písať, Článok v linku uvádzal, že [...]

Akotak 8. – Viete kde je zlatá baňa na Slovensku?

22.07.2024

Nie, neposielam vás zlatú žilu hľadať kamsi do hôr. Ani ryžovať zlatý piesok na brehy slovenských riek. Oveľa lepšie sa ryžuje na úplne iných miestach. Konkrétne v štátnej akciovke Slovensko IT. Remišová chcela týmto počinom usporiť tretinu vynakladaných finančných prostriedkov v rámci štátneho IT. Nuž, cieľa sa zjavne minula – lebo namiesto úspor sa [...]

Akotak 7. – Pamätník banderovských zločinov v Poľsku. . .

22.07.2024

Poliaci odhalili pamätník, ktorý má pripomínať zločiny banderovcov voči poľskému obyvateľstvu v časoch druhej svetovej vojny. Písala som o Volyni opakovane v blogu, a nejdem zoširoka udalosti teraz analyzovať opäť – aspoň jeden ďalší link pridám, aby sme si pripomenuli, čo banderovci vystrájali. [...]

SR Bratislava MO Prezident Pellegrini Návšteva BAX

Slovensko sa musí ubrániť aj samo, uviedol Pellegrini a prosí ľudí o pochopenie

24.07.2024 14:03

Prezident dúfa, že zdržaní pri dodávkach zbraní bude čo najmenej.

Dmytro Kuleba

Kuleba navštívil Čínu, zdržal sa dlhšie, než bolo plánované. Pripustil rokovania s Ruskom, Kremeľ okamžite reagoval

24.07.2024 14:00

Ide o prvú návštevu vysokopostaveného ukrajinského vládneho v Číne od začiatku ruskej invázie. Čína tvrdí, že sa usiluje o dlhodobé vzťahy s Kyjevom.

Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah

Zatiaľ čo si Netanjahu pripravuje prejav v Kongrese USA, Izrael pokračuje v náletoch na Gazu

24.07.2024 13:55

Miestni obyvatelia vysvetlili, že od IDF dostali príkaz zamieriť na západ do vymedzenej humanitárnej zóny, no ani tá už nie je bezpečná.

stohlová, hojsík

Stohlová odporučila Tarabovi, aby sa namiesto dúhovej vlajky a znárodneniu Devína venoval svojej práci

24.07.2024 13:51

Podľa poslankyne Slovensko môže prísť o miliardy z Plánu obnovy pre neschopnosť ministrových ľudí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,926
Celková čítanosť: 9293640x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Kategórie

Archív