Založ si blog

Slovááá 8. – Kus falošnej humanity pre Breivika. . .

Nie, neviem kde sa to tak pokašľalo, že namiesto práv obetí sa do popredia dostali v spoločnosti práva páchateľov.

Toľko krát som už na to poukázala v mojom blogu – a v tom prístupe sa nemení nič.

 

Páchatelia majú ľudské práva. Musíme byť humanistickí. A tak sme sa v spoločnosti dostali do situácie, že Breivik drzo požaduje „povinnosť zabávať ho“ v base. Povinne s ním denne aj  hrať šach musia dozorcovia, aj povinne s ním komunikovať denne pár hodín. Prekážajú mu aj časté osobné prehliadky.  A tvári sa ako poloboh, ktorý má práva, práva a práva.

Vo väzení si zmenil meno

https://www.aktuality.sk/clanok/495948/fjotolf-hansen-anders-breivik-si-zmenil-meno/

A ako si v base žije? Určite lepšie ako blízki jeho 77 obetí.

Má cely krajšie ako internátne izby na našich internátoch nepochybne

https://plus7dni.pluska.sk/zahranicie/bavlnke-masovy-vrah-breivik-nezije-vobec-zle

Prvé dva roky po útoku strávil vo väznici Ila pri Osle, tam to ešte nebolo až také ružové – k dispozícii mal tri cely veľkosti osem štvorcových metrov, pracovňu s počítačom bez internetu, posilňovňu a spálňu. V roku 2013 ho premiestnili do spomínanej väznice Skien, do priestrannejších miestností, pričom mu okrem spomínaných vymožeností teraz nechýba herná konzola, televízor či kuchynka.

Vzhľadom na väzenský luxus, v ktorom si žije, je zarážajúce, že sa ešte sťažuje na podmienky svojej väzby.

Po zatknutí žiadal náplasť na ukazovák

https://www.topky.sk/gl/142951/1109533/Breivik-hned-po-zatknuti-ziadal-naplast-na-ukazovak

Dokážete si predstaviť, že sa sťažoval na Nórsko, lebo musel bez termosky piť studenú kávu? Žiadne morálne hranice, žiadna sebakorekcia, žiadna ľútosť  nad svojim činom – iba veľké sebecké psychopatické Ja

https://www.webnoviny.sk/masovy-vrah-breivik-ziada-o-podmienecne-prepustenie-na-sude-sa-predstavil-ako-nacisticky-lider/

Vo väzení sa Breivik pokúšal založiť fašistickú stranu a ozvalo sa mu mnoho rovnako zmýšľajúcich extrémistov z Európy a Spojených štátov.

Doteraz svoj čin neoľutoval. Zato v deň vynesenia rozsudku sa masový vrah šokujúco ospravedlnil militantným nacionalistom v Nórsku a Európe za to, že sa mu nepodarilo zabiť viac ľudí

https://www.rtvs.sk/novinky/zaujimavosti/263080/anders-breivik-vrazdil-pred-10-rokmi-ostalo-po-nom-77-stlpov

 

A takto to s ním dnes vyzerá

https://www.dnes24.sk/ako-zije-masovy-vrah-breivik-ma-luxusnu-celu-a-plan-zarobit-7-milionov-eur-395195

Breivik si vo väzení žije bezstarostný život. V troch izbách má k dispozícii pracovňu, fitko a kuchynku. Môže sledovať televíziu a na počítači môže písať alebo hrať videohry. Nemá však prístup k internetu.

Zaslal už 20 listov rôznym filmárom, kde ich prosí, aby zvečnili jeho príbeh na striebornom plátne a rozposiela tiež pozvánky na rozhovory s ním priamo v cele,“ dodáva portál. Keďže má k dispozícii počítač a kopec času, bez problémov už spísal svoju autobiografiu a scenár k filmu o jeho živote. Celé si to ocenil na 7 miliónov eur a teraz už len čaká, či sa jeho sen zrealizuje.

 

No čo už na toto slušne dodať?

Keby to nebolo tragické, bola by to paródia na väzbu.

Vážne z neho treba robiť človeka s kopou práv, a nehľadieť na úmernosť práv jeho obetí?

Niet sa čo čudovať, že pri takom „ľudskoprávnom“  prístupe spoločnosti k páchateľom je Breivik dodnes pre niektorých vzorom

https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/595555-monstrum-aj-vzor-po-breivikovi-zostala-nenavist/

„Breivikov vplyv pretrváva aj po desiatich rokoch. Najhorší incident, ktorý sa s ním dá spojiť, je útok v novozélandskom Christchurchi. Páchateľ si jednoznačne vzal príklad z Breivika, odkopíroval aj to, ako sa Nór pripravil z hľadiska operačnej bezpečnosti,“ Veľa fanúšikov Breivikovej taktiky nájdeme najmä v USA,“ uviedol odborník.

 

To, na čo treba upriamiť ešte pozornosť, je kontext Breivikovho činu

https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/595354-breivik-to-nezacal/

Jedným z kontextov, v ktorých konal, bola chorobná islamofóbia. Tá naplno ovládla náš svet ešte desať rokov predtým, keď prezident USA odštartoval „vojnu proti teroru“, čo de facto znamenalo devastáciu islamského sveta a akcelerovalo migračnú krízu. Aj táto vojna sa niesla na perutiach šírenia nanucovaných „hodnôt“, a toľkí jej tlieskali. Anders Breivik nie je anomália v programe.

Nuž, toľko k vinníkom tej celej situácie.

 

Každý rok na výročie toho masakru ním zavineného by mali médiá celého sveta dať priestor pre príbehy, ako teraz žijú tie rodiny, ktorých blízkych pozabíjal. Aké to malo dopady na ich zdravie, život. Ako jeho činom trpia. 

Potom by sa v ňom ako v hrdinovi možno nevzhliadali mladí ľudia. Mali by možnosť reálne posúdiť,  aké majú jeho činy dopady na iných.

Namiesto  všeobecných informácií o extrémizme treba ukázať deťom ako ľudia po strate prežívajú vianočné sviatky, narodeniny či meniny svojich blízkych. Ako im chýbajú. Dopady breivikovského konania na život ľudí.

Médiá by mali písať o tom, akí sú tí ľudia dodnes traumatizovaní, akú bolesť zažívajú, ako ich to všetko poznačilo.

Namiesto zdutého Breivikovho ksichtu v oblečku s každoročnou záplavou nápadov čo najnovšie požaduje v rámci „svojich ľudských práv“ by médiá mali priniesť tváre tých obetí, ktoré už nemôžu žiť svoj život. Tváre a osudy ich blízkych. Tváre a osudy tých, čo to prežili

https://www1.pluska.sk/krimi/prezili-peklo-toto-su-obete-breivikovho-utoku

 

 

Elena

 

K diskusii  Popelka   Skutočne netuším nič o Vašom príbehu, tak naozaj neviem čo by som o ňom mohla napísať.

 

Cesta duše 5. – Sú dni . . .

24.02.2024

Poviem ti príbeh, zašepkala som včera. Iba mne? Dnes? A veď hej, prikývla som. Prší a prší dneškom. Ja si s dažďom rozumiem, no teraz tu mám príbeh plný slnka. O dva dni skôr vznikol, pravdaže. Slnko dopadalo na vzdialené kopce. Tenké zlaté lúče objímali vrcholce stromov a pozlátili zdychavské lazy a svahy nad nimi. [...]

Ale nooo 8. – Navrhujem SND nové umelecké dielo. . .

22.02.2024

Musíme sa kultúrniť nediskriminačne, povedala som si zamyslene, keď som čítala pohoršené reakcie k novému umeleckému dielu SND o Ježišovi https://christianitas.sk/skandal-okolo-blasfemickej-hry-jezis-z-montrealu-sa-stupnuje/?fbclid=IwAR38R953h9_sBRFnP-vmFnl6TjCwp87Htb9oBcEz00nQQK3bmAe_5ntNtq0 Že vraj nový filozofický pohľad to je, tvrdí SND. No veď dobre – nevidela [...]

Ale nooo 7. – Medzinárodný deň obetí zločinu. . .

22.02.2024

Výročie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice sme si opäť pripomenuli, ako ukazuje link https://tvnoviny.sk/domace/clanok/881717-objednavatel-stale-nepyka-zhrnutie-toho-co-sa-udialo-za-sest-rokov-od-vrazdy-jana-kuciaka?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0JfPkePBeV-BQRu_HC5ySS5uj2vD71uTHiV6AJwjwdSM9D0DFBJRNPcUA#Echobox=1708534015 Čas plynie, a ja akosi nie som [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,824
Celková čítanosť: 8850540x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Kategórie