Óóó 5. – Choď a dívaj sa. . .

No áno, je to názov jedného z mimoriadne silných a výpovedných filmov o vojne.

Choď a dívaj sa. 

Je výpoveďou o zverstvách fašistov počas 2. svetovej vojny.

Pripomenula ten film dnes jedna fb stránka, a ja som si uvedomila, aké je dôležité si pripomínať to, čo sa dialo. Vracať sa k tomu, lebo vojna je zlo – každá a jedna vojna.

Šťastne žiť môžeme iba v mieri – preto som za celosvetový mier.

Pripomenul mi ten film, aké je dôležité pamätať si minulosť – a nezabúdať na rozsah toho zla, ktoré vojna prináša. Aby sme boli ostražití voči snahám zla o jeho návrat. Aby sme už  v zárodku odmietli akékoľvek zaťahovanie do vojny – a veruže nemám dobrý pocit z tej novely zákona o mobilizácii.

Stačí, aby Ukrajinu zrýchlene do NATO prijali. Museli by ísť naši ľudia „brániť člena spolku“ a tým by nás zatiahli priamo do vojny.

Chcem mier.

Preto je podľa mňa prínosom pre náš život, občas namiesto bludného seriálu či oblbujúcich správ pozrieť si film o hrôzach vojny. To, čo zažili ľudia vo vojne, nie je ešte zďaleka za nami. Lebo traumu v sebe nesú až 4 generácie. V podobe úzkostí a depresií, návalov hnevu a desivých snov, nesú stopy vojny generácie ľudí, ktorí už vojnu priamo nezažili, desaťročia na svojom telesnom aj duševnom zdraví. Z generácie na generáciu.

 

Choď a dívaj sa – je veľmi výstižný názov filmu. A zďaleka neplatí len pre časy vojny. Funguje i na špinavosti všetkého druhu.

Môj večerný blog o zisteniach doktora Čičalu sa spomedzi najnovších blogov záhadne stratil, bez vysvetlenia.

No a tak choďte a dívajte sa do crz.sk na zmluvy pána Juraja Jaňáka a pani Štefánie Jaňákovej, koľko môžete zarobiť za výsadbu jedného stromčeka na Slovensku. A urobte si názor sami.

 

Elena

 

 

Skrátka 8. – Potrebujeme 500 podpisov. Dnes. . .

01.12.2025

Vraveli ste si, že tu nemôže byť väčší bordel ako je? Mýlili ste sa. Veru môže – ak nezískame 500 podpisov na každú hromadnú pripomienku k týmto trom navrhovaným legislatívnym zmenám ešte dnes. Po prihlásení na Slovlex jednoduchým kliknutím podporíte pripomienku. V každej z hromadných pripomienok je uvedené zdôvodnenie toho, s čím sa vyslovuje nesúhlas, čo [...]

Tak naozaj 1. – O ceste k sebe

01.12.2025

Tak naozaj v tejto jedenástke blogu. Potemkinovské dediny politických tém, ktoré v ňom obvykle nahadzujem, na chvíľu prerazí lúčik svetla o tom, čomu pozornosť venujem naozaj. Mami, mami, kedy ťa tí policajti konečne pustia – vypisovali mi deti recesisticky v podvečere minulého pondelka. To ešte potrvá – odpísala som im pravdivo, ešte sme s prácou nekončili. [...]

Ibaže 8. – Tak to aby si balil kufre Zelenskyj . . .

30.11.2025

Poviem vám, len úplný hlupák nevie, že síce embargo na kadečo ruské je vyhlásené, no ale podaktoré európske firmy veselo neebargujú. Dozvedáme sa, že Ukrajinci sa pokúšali tankery na prepravu ropy zlikvidovať https://www.hlavnydennik.sk/2025/11/29/potrebujeme-pomoc-utok-dronov-ukrajina-zautocila-na-tankery-v-ciernom-mori Zasiahli prázdne tankery. Za útokmi na dva tankery v [...]

parlament, poslanci, nr sr

Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra Ráža opäť neotvorili. Poslancov čaká posledný pokus

02.12.2025 07:45

V pléne sa v utorok ráno prezentovalo len 56 zákonodarcov.

sauna, Šumiac

Pod Kráľovou hoľou majú pre turistov ďalšiu lahôdku: Uprostred prírody vyrástla špeciálna sauna

02.12.2025 07:00

Ide o dlhoročný projekt, ktorý nadväzuje na storočnú tradíciu saunovania v obci Šumiac

Indonesia

Záplavy a zosuvy pôdy na indonézskom ostrove Sumatra si vyžiadali viac ako 630 obetí

02.12.2025 06:30

Katastrofické záplavy a zosuvy pôdy, ktoré zničili alebo poškodili najmenej tisíce domov, spôsobili monzúnové dažde.

trump

„Zabite všetkých na palube“. Trump čelí škandálu pre kontroverzný rozkaz. Madurovi dal ultimátum

02.12.2025 06:05

Maduro vraj súhlasil, že krajinu opustí v prípade, keď získa plnú právnu amnestiu a zrušenie všetkých sankcií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3,280
Celková čítanosť: 11232926x
Priemerná čítanosť článkov: 3425x

Kategórie

Archív